کد خبر: 577366 A

در فرهنگسرای گلستان برگزار شد؛

مراسم تقدیر از مصطفی علی پور شاعر و محقق حوزه ادبیات در فرهنگسرای گلستان شهرستان فردیس برگزار شد.

به گزارش ایلنا از فردیس،اسماعیل امینی شاعر و منتقد در مراسم تقدیر از مصطفی علی پور شاعر و محقق حوزه ادبیات  که در فرهنگسرای گلستان این شهرستان برگزار شد با اشاره به اهمیت تجلیل از شاعران بومی، اظهار داشت: نقد و بررسی آثار یک شاعر توسط همشهریانش، اتفاقی زیبا و فرخنده است و از اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فردیس برای این اقدام تشکر می‌کنم.

وی در ادامه با بررسی اصطلاح نقد گفت: منظور از نقد در حوزه ادبیات، گفتن معایب و جدا کردن سره از ناسره هم نیست، بلکه منظور بازخوانی اثر ادبی برای ایجاد ارتباط میان مؤلف و مخاطب است. نقد بر اساس نظریه‌های ادبیات انجام می‌شود.

در ادامه، علی داودی با اشاره به جایگاه شعر معاصر در روزگار ما، گفت: علی پور از شاعران و چهره‌های ممتاز ادبیات معاصر است که طی دو دهه فعالیت، در بررسی شعر نیمایی، زبان شعر و ابهام در آن، مطالعات گسترده‌ای داشته است.

داودی ضمن اشاره به وجود ابهام در شعر علی پور گفت: تمایز زبان شعر از زبان عادی با ابهام و آفرینش خیال در ذهن مخاطب صورت می‌گیرد. دقت در زبان و توجه به بزرگان شعر معاصر مانند شاملو، اخوان و نیما از ویژگی‌های بارز شعر علی پور است.

داودی گفت: از ویژگی‌های مشخص شعر علی‌پور، فاصله از صراحت و رفتن به‌سوی ابهام است و شعرهای این دو مجموعه، آثاری قابل‌اعتنا به‌شمار می‌آیند.

داودی، شعر علی پور را حاصل تجربه درونی و بیرونی و مواجهه با جهان دانست و گفت: شعرهای این شاعر انتزاعی نیست و این اتفاق حاصل تحقیق علی پور در شعر نیمایی است؛ چراکه کار نیما، تنها ساختن قالب نبوده، بلکه داشتن نگاه نو به جهان است.

داودی با اشاره به عناصر شعر علی پور به زادگاه شاعر در شمال ایران اشاره کرد و گفت: شعر این دو مجموعه و تمام شعرهای دیگر این شاعر سرشار از سرسبزی و جغرافیای شمال ایران است. جهان شاعر در کنار نگاه وی در این دفترهای شعر به‌خوبی قابل شناخت است.

وی افزود: درگذشته، قطعه چوب‌هایی به نام «هنجار» در مسیر کاروان‌ها می‌گذاشتند تا راه را پیدا کنند. امروز نیز نقاد باید با هنجار گذاری مخاطب و مؤلف را به مقصد راهنمایی کند.

 

 

 

 

ادبیات استان البرز ایران ذهن شعر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر