کد خبر: 400278 A

المپیک ۲۰۱۶ ریو؛

ایلنا: رییس کمیته ملی المپیک ایران می‌گوید: موافقت مجمع عالی IOC با حضور پنج رشته سنگ‌نوردی، اسکیت، موج سواری، کاراته و سافت‌بال یا بیسبال صرفاً برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو ژاپن است

به گزارش ایلنا، کیومرث هاشمی در خصوص اینکه پنج رشته قرار است برای المپیک 2020 توکیو به مسابقات اضافه شود، اظهار داشت: داستان این پنج رشته‌ای را که ابهام ایجاد کرده است و بعضی‌ها می‌گویند که هست و بعضی دیگر می‌گویند نیست، باید توضیح دهم.

وی ادامه داد: قرار است پنج رشته صرفاً برای بازی‌های المپیک 2020 توکیو مجوز حضور بگیرند که این رشته‌ها عبارتند: از سنگ‌نوردی، اسکیت، موج سواری و کاراته و یک رشته هم بین سافت‌بال و بیسبال به انتخاب ژاپن میزبان بازی‌ها.

رییس کمیته ملی المپیک ایران تصریح کرد: روال گنجانده شدن این پنج رشته هم به المپیک 2020 این بوده که کمیته برگزاری که میزبان المپیک ژاپن هست، پیشنهاد کرده است. از این پیشنهاد ژاپنی‌ها هم IOC و هیات اجرایی IOC حمایت کردند. واژه حمایت را باید دقت کرد. لذا همین پیشنهاد هم در مجمع عالی IOC که 116 عضو دارد، مطرح شده است. این 116 عضو هم با این پنج رشته صرفاً برای حضور در المپیک 2020 توکیو ژاپن موافقت کردند و هیچ تضمینی برای حضور المپیک‌های بعدی نیست. حالا اگر بخواهد برای حضور در المپیک‌های بعدی تصویب شود، مشخص نیست و بحث دیگری است.

کیومرث هاشمی همچنین خاطر نشان کرد: چیزی که برای حضور این پنج رشته مهم است، این خواهد بود که در اواسط سال 2017 رویدادها و فعالیت‌های تک تک این رشته‌ها را می‌گویند. مثلاً می‌گویند که در کاراته چه اوزانی شرکت کنند. لذا فقط خواستم این مطالب را بگویم که مردم و جامعه ورزش ذهن‌شان آماده باشد که این پنج رشته صرفاً برای المپیک 2020 توکیو مجوز حضور دارند.

دبیرکل کمیته ملی المپیک‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر