کد خبر: 109602 A

بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف درگفت‌وگو با ایلنا:

در طی سالهای گذشته دولت به دانشگاهیان بی اعتمادبود / اخذ تصمیمات غیر منطقی و غیر شفاف در ۸ ساله گذشته / با آمدن توفیقی جامعه دانشگاهی کشور به دولت نزدیکتر می شود / حضور توفیقی دروزارت علوم ضعف و نخوت ایجادشده رااصلاح می کند / توفیقی مورد علاقه اکثریت دانشگاهیان است.

ایلنا: بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با تأکید براینکه با آمدن توفیقی انحلال این دانشکده منتفی خواهد شد، گفت: در فضای تدبیر، علم و عقل مشخص است که چنین دانشکده ای باید تقویت و نه منحل شود.

دکتر علی‌نقی مشایخی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد وضعیت آموزش عالی در دولت‌های نهم و دهم گفت: آموزش عالی حوزه ای است که در آن نتایج اعمال سیاست ها با تأخیر ظاهر می شود و رشد تعداد مقالات و فعالیت های تحقیقاتی در سالهای گذشته را باید به دلیل تصمیمات گرفته شده در ۲۰ سال گذشته در راستای توسعه تحصیلات تکمیلی دانست.

وی خاطرنشان کرد: با راه انداختن تحصیلات تکمیلی درآن سال‌ها دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری افزایش پیداکردند و تحت راهنمایی های اساتید تحقیقات بیشتری در کشور انجام گرفت و نتایج قابل توجهی بدست آمد.

توسعه تحصیلات تکمیلی نتایج سیاست های دوره هاشمی و خاتمی بود

مشایخی افزایش دوره‌های تحصیلات تکمیلی در کشور را حاصل سیاست‌های بعد از جنگ تحمیلی در دوره های ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و خاتمی دانست و افزود: نتایج این سیاست ها افزایش تحقیقات و مقالات بود که درهشت سال گذشته و در دولت های نهم و دهم ظاهر شد.

افزایش بی رویه و نگران کننده تعداد دانشجویان ارشد و دکتری در ۸ سال گذشته

وی خاطرنشان کرد: اما اتفاق نگران کننده ای که در ۸ سال گذشته رخ داد این بود که شاهد افزایش بی رویه تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری بودیم، به طوری که تناسبی بین تعداد دانشجویان، اساتید و امکانات لازم وجود نداشت.

کاهش کیفیت آموزش عالی براثر افزایش بی رویه تعداد دانشجویان

بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف افزایش بی رویه تعداد دانشجویان در دوره تحصیلات تکمیلی را باعثکاهش کیفیت آموزش عالی عنوان کرد و افزود: برخی اساتید ممکن است ۵ تا ۱۰ دانشجوی دکتری به طور همزمان داشته باشند بدون اینکه شرایط و امکانات لازم برای چنین کاری وجود داشته باشد.

تمرکز زیاد در جذب هیئت های علمی در وزارت علوم

مشایخی تمرکز زیاد در جذب هیئت های علمی در وزارت علوم را از دیگر چالش ها در هشت سال گذشته برشمرد و افزود: در دانشگاه ها باید متناسب با کیفیت آن همکاران جدید ارزیابی و مورد تأیید قرار بگیرد البته اگر دولت می‌خواهد صلاحیتهای عمومی آنها را بررسی کند می تواند جدای از صلاحیت‌های علمی آنان این کار را انجام دهد و بعد نظر خود را به دانشگاه اعلام کند.

وی خاطر نشان کرد: اما اینکه جذب هیئت علمی در وزارت علوم متمرکز باشد بسیار نگران کننده است، البته برخی از دانشگاه‌های خوب همچون صنعتی شریف و امیرکبیر در استخدام اساتید جدید کیفیت علمی آنها را مد نظر قرار می‌دهند و استادی را بدون کیفیت علمی لازم نمی‌پذیرد زیرا محیط دانشگاه این اجازه را نمی‌دهد.

اعزام اساتید به دانشگاه باتایید وزارت علوم و بدون کیفیت علمی لازم

مشایخی با تأکید براینکه آیین نامه وزارت علوم به گونه ای بود که استادی می توانست به صرف تأیید وزارت علوم به دانشگاه اعزام شود، افزود: اگر چه استخدام اساتید دانشگاه و جذب هیئت علمی در دست وزارت علوم بود اما فضای دانشگاه مانعی بر سر این کار بود.

اخذ تصمیمات غیر منطقی و غیر شفاف در ۸ ساله گذشته

مشایخی اخذ تصمیمات غیر منطقی و غیر شفاف را از دیگر چالش های آموزش عالی در سال‌های گذشته دانست و افزود: گاهی اوقات یک سری تصمیماتی گرفته می شد که منطق روشنی نداشت که یک مورد آن کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف به صفر بود.

بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: این تصمیم درحالی گرفته شد که این دانشکده در طی ۱۳ سال فعالیت خود بسیار موفق بوده است و با استعدادترین دانشجویان متقاضی ورود به این دانشکده هستند و همچنین فارغ التحصیلان این دانشکده در بازار کار بسیار متقاضی دارند.

دلیل انحلال دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف را اصلا نفهمیدیم

وی خاطرنشان کرد: در یک اقدام غیره منتظره اعلام شد که ظرفیت پذیرش دانشجو در این دانشکده صفر می‌شود که دلیل آن را اصلا نمی فهمیم. اگر چه دلیل هایی ارائه شد اما منطقی نبود زیرا اگر این دانشکده عملکرد ضعیفی داشت و منابع کشور را هدر می داد انحلال آن منطقی بود.

بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: به طور مثال یکی از دلایل ارائه شده این بود که برنامه های درسی دانشکده مدیریت و اقتصاد ارزشی نیست. این یک حرف بسیار عجیبی است زیرا ما در این دانشکده برنامه‌های مصوب وزارت علوم را اجرا می کردیم.

ایجاد شکاف بین جامعه دانشگاهی و دولت

مشایخی در ادامه جامعه دانشگاهی را فرهیخته، اهل فکر و منطق دانست و افزود: اگر وزارت علوم نتوانند با منطق و به طور علمی با این جامعه فرهیخته تعامل کنند دانشگاه‌ها از دولت و وزارت علوم فاصله می گیرند و شکاف ایجاد شده به ضرر پیشرفت و توسعه کشور است.

تعاملات وزارت علوم با جامعه فرهیخته دانشگاهی مورد قبول نبود

وی خاطرنشان کرد: اشکالی که به عملکرد وزارت علوم در سالهای گذشته وارد می‌شود این است که منطق حاکم بر وزارت علوم موجب می‌شد تا تصمیمات و تعاملات با این جامعه فرهیخته دانشگاهی قابل درک نبوده و مورد قبول نباشد.

مشایخی در ادامه نحوه انتخاب روسای دانشگاه ها و دانشکده ها را از دیگر چالش های آموزش عالی ذکرکرد و افزود: البته در سالهای گذشته نیز به نحوه انتخاب روسای دانشگاه ها و دانشکده ها انتقاداتی وارد بود اما در طی ۴ سال گذشته این موضوع تشدید شد.

تعیین روسای دانشگاه ها و دانشکده ها بدون مشورت دانشگاهیان

بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف خاطر نشان کرد: این مورد قبول ما است که روسای دانشگاه‌ها پست علمی، سیاسی و اداری است و ملاحظاتی در انتخاب آنها وجود دارد اما با در نظر گرفتن آن ملاحظات، باید نظر دانشگاهیان، اساتید و نهادهای دانشگاهی همانند شورای دانشگاه در انتخاب آنها در نظر گرفته شود و آنها نیز مورد مشورت قرار بگیرند.

تمرکز بی دلیل و حتی مخرب در تنظیم برنامه های آموزشی

مشایخی با ابراز نگرانی از تمرکز بی‌دلیل و حتی مخرب در تنظیم برنامه های آموزشی، تصمیمات اداری و پرسنلی در وزارت علوم افزود: با تمرکز گرایی برنامه همه دانشگاه‌ها یکسان در نظر گرفته می‌شود و تفاوت‌ها از نظر اقلیمی، تسلط نظری به مطالب و مهارت های عملی در نظر گرفته نمی‌شود.

در دوره وزارت توفیقی به دانشگاه‌ها آزادی عمل داده شد

وی با تأکید براینکه دانشگاه ها ضمن حرکت در چهارچوب های کلی، باید آزادی عمل داشته باشند، افزود: اگر چه قبل از دولت های نهم و دهم با چنین مشکلی نیز روبرو بودیم اما در این سالها مشکلات تشدید شد و اما دوره وزارت آقای توفیقی ازدوره هایی بود که از بین بردن تمرکزگرایی حالت جدی به خودگرفت وایشان دراین جهت حرکت کردند و به دانشگاه ها آزادی عمل دادند.

توفیقی در دوره وزارتش کمیته تصویب برنامه های درسی را منحل کرد

بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: توفیقی در دوره وزارت خود کمیته تصویب برنامه های درسی را منحل کرد اما بعد از ایشان دوباره این کمیته ها تشکیل و تمرکز بر برنامه های درسی دانشگاه ها بوجود آمد.

مشایخی به ویژگی های وزیر علوم آینده اشاره کرد و افزود: فردی باید در وزارت علوم مستقر شود که به استفاده از ظرفیت های هیئت علمی در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در اداره آموزش عالی و توانایی‌های آنها در ارتقا وضعیت آموزش عالی باور داشته باشد.

وزیر علوم آینده باید به ظرفیت های اساتید باور داشته باشد

وی با تأکید براینکه آموزش عالی کشور تنها ساختمان وزارت علوم نیست افزود: آموزش عالی کشور تمام ظرفیت های اساتید و هیئت های علمی دانشگاه است که در راه ارتقای آموزش عالی کار می‌کنند که وزیر علوم آینده باید به اینها باور داشته باشد.

توفیقی مورد علاقه اکثریت دانشگاهیان است

مشایخی با اشاره به اینکه آقای توفیقی چنین ویژگی هایی را دارا هستند افزود: ایشان فردی معتقد، سلیم النفس و مجرب است و قبلا نیز تجربه قرار گرفتن در چنین مسندی را داشته است و علاوه بر آن مورد علاقه اکثریت دانشگاهیان است.

بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف خاطر نشان کرد: توفیقی با تواضع و سلامت نفسی که دارد به این مسئله که اصلاح آموزش عالی در گرو باور به ظرفیت های اساتید است باور دارد.

حضور توفیقی در وزارت علوم ضعف و نخوت ایجادشده را اصلاح می کند

وی با ابراز امیدواری از اینکه آقای توفیقی در مجلس رأی اعتماد بیاورد افزود: امیدواریم حضور ایشان در وزارت علوم جهت‌گیری هایی را که در این سالها در وزارت علوم شده که ضعف و نخوت را به دنبال داشته است اصلاح کند.

با آمدن توفیقی شاهد تمرکز زدایی در تصمیم گیری ها خواهیم بود

مشایخی حضور توفیقی در وزارت علوم را موجب تحول در این وزارت‌خانه عنوان کرد و افزود: با آمدن وی شاهد تمرکز زدایی در برنامه ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت اساتید و افزایش کیفیت آموزش عالی خواهیم بود.

نزدیکتر شدن جامعه دانشگاهی به دولت با آمدن توفیقی

وی با تأکید بر اینکه با آمدن توفیقی جامعه دانشگاهی کشور به دولت نزدیکتر می‌شود افزود: نزدیکی دانشگاهیان به دولت به حل مسائل کشور و رشد و پیشرفت آن کمک می‌کند.

بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف همچنین به وجود فضای امنیتی در دانشگاه ها در طی سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: فضای امنیتی زمانی از بین می‌رود که جامعه دانشگاهی به دولت نزدیک باشد و همسو و همراه و همکار او شود.

فضای امنیتی در دانشگاه‌ها ناشی از فاصله دانشگاهیان با دولت بود

مشایخی ادامه داد: اگر آموزش عالی با دولت فاصله داشته باشد خود به خود فضای امنیتی در دانشگاه بوجود می‌آید. اما اگر این فاصله از بین برود ضرورت امنیتی کردن فضای دانشگاه ها خود به خود از بین می رود.

به گفته وی توفیقی می تواند دولت و دانشگاه را به هم نزدیک و فضای تعامل و همکاری را ایجاد کند تا فضای امنیتی در دانشگاه ها زمینه پیدانکند.

در طی سال‌های گذشته دولت به دانشگاهیان بی اعتماد بود

مشایخی با اشاره به اینکه در طی سال‌های گذشته دولت به دانشگاهیان و دل سوزی آنان برای کشور بی‌اعتماد بود، افزود: با وجود فضای بی‌اعتمادی بین دولت و دانشگاهیان تمرکز در وزارت علوم ایجاد شد که در جهت منافع کشور نبود.

وی در مورد سرانجام انحلال دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف گفت: ‌ پذیرش دانشجو در اکثر رشته‌های این دانشکده ازجمله دکترای مدیریت و اقتصاد و همچنین کارشناسی ارشد مدیریت و اقتصاد را صفر کردند و ظرفیت پذیرش در رشته MBA را به ۳۵ نفر کاهش دادند و برای یکسال اجازه دادند در این رشته پذیرش دانشجو داشته باشیم.

با آمدن توفیقی انحلال دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف منتفی خواهد شد

مشایخی ابراز امیدواری کرد تا با به وجود آمدن شرایط جدید و حاکم شدن فضای تدبیر و امید، سوء تفاهم‌ها برطرف و دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف همچنان در خدمت جوانان علاقه‌مند و مستعد باشد و به کار خود در جهت نیازهای کشور ادامه دهد.

وی با تأکید براینکه با آمدن توفیقی انحلال دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف منتفی خواهد شد افزود: در فضای تدبیر، علم و عقل مشخص است که چنین دانشکده‌ای باید تقویت شود و نه منحل.

استفاده از ظرفیت اقتصاد بازار کار برنامه های آموزشی جامعه جنگ تحمیلی دولت رشد مد خاتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر