کد خبر: 121430 A

فانی خبر داد؛

دفتر بهبود مدیریت در وزارت آموزش وپرورش ایجاد شده است / مدارس امسال قطعی آب و برق ندارند / از تجربه معلمان بازنشسته در راهنمایی معلمان جدید الاستخدام استفاده خواهد شد / آموزش برای زیستن از سیاست‌های جدی آموزش وپرورش است.

ایلنا: فانی با اعلام این مطلب که کاری را در آموزش وپرورش انجام نمی‌دهم، مگر آنکه اعتبارات لازم آن تامین شده باشد، گفت: تلاش می‌کنیم قبل از ابلاغ هر فعالیتی برای اجرا، ابتدا اعتبارات لازم آن را ابلاغ کنیم تا مدیران مدارس و مجریان با مشکل مواجه نشوند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، علی‌اصغر فانی با اشاره به این مطلب که وزارت آموزش و پرورش بزرگ‌ترین فصل مشترک حاکمیت و ملت است، گفت: به طور معمول در هر خانواده یک دانش آموز وجود دارد و در صورت معلم بودن یکی از والدین یا هردوی آن‌ها سه فرد در یک خانواده با آموزش و پرورش در ارتباط هستند، این اهمیت آموزش وپرورش از منظر اجتماعی است و از نظر منابع انسانی نیز این مطلب در دنیا پذیرفته شده است که راه توسعه یافتگی هر کشور از توسعه یافتگی در منابع انسانی می‌گذرد.

وی کشوری را توسعه یافته تلقی کرد که در سرمایه انسانی سرآمد است و سهم سرمایه انسانی آن نسبت به مابقی سرمایه‌ها در آن کشور بالا‌تر است و ادامه داد: آموزش وپرورش، زیرساخت سرمایه انسانی هر کشور را تامین می‌کند، بنابراین از این حیثنیز آموزش وپرورش دارای اهمیت است.

وزیر آموزش وپرورش از انتقال فرهنگ به نسل‌های آینده و تربیت دانش‌آموزان و شهروندانی که تعصب لازم نسبت به کشور و دین خود را داشته باشند، به عنوان یکی از کارکردهای آموزش وپرورش نام برد و اظهار کرد: موارد بیان شده، حاکی از اهمیت آموزش وپرورش از نظر کیفی است، از نظر کمی نیز آموزش وپرورش با دارا بودن بیش از ۱۲ میلیون دانش آموز در یکصد و ۵ هزار واحد آموزشی با بیش از یک میلیون معلم و کارمند، بزرگ‌ترین دستگاه اجرایی کشور است.

وی با یادآوری اهمیت آموزش وپرورش از دیدگاه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری متذکر شد: رئیس جمهور نیز این اعتقاد را دارند که راه تحول فرهنگی کشور از آموزش وپرورش می‌گذرد.

فانی معلمان را ستون فقرات جامعه خواند و ادامه داد: بحثمدیریت آموزشگاهی یا مدیر مدرسه در دولت یازدهم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که امیدواریم در راستای آموزش مدیران، ارزشیابی از کار آنان و افزایش حیطه اختیارات آنان تلاش‌های لازم صورت گیرد.

دفتر بهبود مدیریت در وزارت آموزش وپرورش ایجاد شده است

وزیر آموزش وپرورش از راه‌اندازی دفتر بهبود مدیریت در این وزارتخانه در دولت یازدهم خبر داد و افزود: نیروی انسانی آموزش و پرورش از ارکان اصلی این وزارتخانه هستند که باید به لحاظ شایستگی‌ها و مهارت‌های حرفه‌ای ارتقا داده شوند.

وی با اشاره به ادامه تحصیل فرهنگیان به عنوان یکی از روش‌های ارتقای نیروی انسانی تصریح کرد: طرح رتبه‌بندی معلمان که پیش از این آماده شده بود، قابلیت اجرایی نداشت، اما براساس سند تحول نظام آموزشی، این طرح آن طور که شایسته فرهنگیان است، دنبال خواهد شد.

فانی با اعلام این مطلب که مرکز ارزیابی حرفه‌ای معلمان راه اندازی خواهد شد، گفت: معلمان باید در هر سال تحصیلی، در مقاطعی خاص توسط مراکز استاندارد ارزیابی حرفه‌ای، ارزشیابی شوند و متناسب با آن پرداخت‌های لازم برای آنان انجام شود، این طرحی است که امیدوارم، بتوانیم آن را عملیاتی کنیم.

وی دربخش دیگر سخنان خود با پرداختن به موضوع سرانه مدارس اظهار کرد: دولت یازدهم در اولین روزهای شکل‌گیری، رقم قابل توجهی را به آموزش وپرورش اختصاص داد که بین مدارس توزیع شد، اما کافی نبود، به همین منظور درصدد هستیم در حد بضاعت خود به موازات کمک‌های دولت، کمک‌هایی تحت عنوان سرانه به مدارس داشته باشیم، اما انتظار داریم مردم نیز در هزینه‌های مدرسه، همانگونه که تاکنون مشارکت داشته‌اند، مشارکت کنند تا کار‌ها بهتر انجام شود.

مدارس امسال قطعی آب و برق ندارند

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به این مطلب که قبوض آب، برق و گاز در سرانه مدارس جای می‌گیرد، گفت: علی رغم بدهکاری آموزش وپرورش به وزارت نیرو، با هماهنگی‌های انجام شده با این وزارتخانه، امسال آب و برق هیچ مدرسه‌ای به علت بدهکاری قطع نخواهد شد.

وی با پرداختن به موضوع ورزش در مدارس اظهار کرد: در سال‌های گذشته، تعدادی معلم ورزش جذب آموزش وپرورش شدند که به علت عدم کفایت این تعداد، معاونت تربیت بدنی و سلامت این وزارتخانه در حال برنامه‌ریزی و ساماندهی نیروی متخصص ورزش در مدارس است.

فانی با اعلام این مطلب که کاری را در آموزش وپرورش انجام نمی‌دهم، مگر آنکه اعتبارات لازم آن تامین شده باشد، گفت: اقداماتی که در سال‌های گذشته تحت عنوان طرح سباح در مدارس انجام شد، موجب بدهکاری آموزش وپرورش به بسیاری از استخر‌ها شده است، بنابراین تلاش می‌کنیم قبل از ابلاغ هر فعالیتی برای اجرا، ابتدا اعتبارات لازم آن را ابلاغ کنیم تا مدیران مدارس و مجریان با مشکل مواجه نشوند.

وی با اشاره به هماهنگی‌های وزارت آموزش وپرورش با وزارت ورزش و جوانان از موافقت‌های کلی اخذ شده برای در اختیار گذاشتن سالن‌ها و امکانات ورزشی در نوبت صبح برای دانش آموزان خبر داد.

فانی ورزش را یک درس جدی در مدارس توصیف و تصریح کرد: دانش‌آموزان باید با انجام عملیات صحیح ورزشی نسبت به تنظیم قامت و فعالیت‌های بدنی خود اقدامات اساسی انجام دهند.

از تجربه معلمان بازنشسته در راهنمایی معلمان جدید الاستخدام استفاده خواهد شد

علی اصغر فانی با اعلام این مطلب که تابع قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم و هر ضابطه‌ای برای بازنشستگان در چارچوب این قانون را می‌پذیریم، گفت: پاداش پایان خدمت بازنشستگان به محض تامین اعتبار از سوی دولت با اولویت پرداخت خواهد شد.

وی بازنشستگان را سرمایه‌های آموزش وپرورش خواند و افزود: در نظر داریم در چارچوب یک طرح از وجود بازنشستگان در اداره مدارس و نظارت بر آن‌ها و راهنمایی معلمان جدید الاستخدام استفاده کنیم.

وزیر آموزش وپرورش ادامه داد: امسال مدارس موظف شدند در مراسم بازگشایی از معلمان بازنشسته خود دعوت کنند تا بدین وسیله قدر و منزلت آنان پاس داشته شود.

وی اعلام کرد: کانون بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش نیز با امکانات و اختیارات کافی، اقدامات لازم در خصوص تکریم بازنشستگان را انجام خواهد داد.

آموزش برای زیستن از سیاست‌های جدی آموزش وپرورش است

وزیر آموزش و پرورش، با اشاره به این مطلب که هدف از آموزش چیست؟ گفت: سال‌ها پیش در یونسکو آموختن برای دانستن معنا می‌شد که پس از مدتی دانستن جای خود را با به کاربستن، زیستن و در ‌‌نهایت با دیگران زیستن عوض نمود، در کشور ایران نیز طرح کاد ایجاد شد و امروز شاخه فنی وحرفه‌ای و کاردانش، دانش‌آموزان را با مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار آشنا می‌سازد، اما امروز مقرر شده است، بحثمهارت‌های زندگی و کارآفرینی بین دانش آموزان دوره متوسطه برای تقویت آموزش‌های فنی وحرفه‌ای متناسب با تقاضای اجتماعی انجام شود که این موضوع از سیاست‌های جدی آموزش وپرورش است، البته در ادامه این امر، آموزش‌هایی نیز به دانش‌آموزان برای زندگی در جامعه داده خواهد شد که این‌‌ همان اصل «آموزش برای زیستن» است.

وی ادامه داد: تا پایان دولت یازدهم، یکصد هزار و ۳۳۵ روز فرصت داریم و امیدواریم بتوانیم در این فرصت که بسیار سریع نیز می‌گذرد کارهای اساسی انجام دهیم.

ارتقای سطح مدیریت آموزشگاهی، مدرسه را به فضایی شاد بدل می‌سازد

وزیر آموزش وپرورش گفت: برای روزهای پنج‌شنبه طبق مصوبات آموزش وپرورش باید برنامه‌های شاد، مفید و جاذب در مدارس برای دانش آموزان تحت عنوان فوق برنامه در نظر گرفته شود.

وی از نگارش دو برنامه در زمینه فوق‌الذکر خبر داد و افزود: این برنامه‌ها اختیاری است و به صورت آزمایشی با هزینه اولیا و مشارکت آن‌ها در مدارس اجرا خواهد شد.

وی از مجوز مدارس دولتی برای پرداختن به فعالیت‌های فوق برنامه خبر داد و یادآور شد: این امر به شرطی امکان‌پذیر است که هزینه آن توسط اولیا پرداخت شود.

فانی یادآور شد: براساس مصوبه شورای عالی آموزش وپرورش، باید ۲۰۰ روز کامل آموزشی در مدارس داشته باشیم.

فناوری‌های نوین آموزشی جایگزین معلم نمی‌شود

علی اصغر فانی با اعلام این مطلب که فناوری‌های نوین آموزشی جایگزین معلم نخواهد شد، گفت: رابطه عاطفی بین معلم و دانش آموز و تاثیری که روح و روان معلم بر تعلیم، تربیت و رفتار دانش‌آموز دارد با آموزش الکترونیک محقق نخواهد شد.

وی ادامه داد: موضوع هوشمندسازی مدارس و جهت‌گیری‌هایی که در این راستا در سال‌های اخیر صورت گرفته است، هدفمند نبوده و موجب رفتار متفاوت در مدارس مختلف شده است.

وزیر آموزش وپرورش اضافه کرد: تلاش می‌کنیم براساس وضعیت مدارس و آمادگی معلمان برای استفاده از فناوری‌های نوین، تکنولوژی‌های نوین آموزشی را برای تکمیل نقش معلمان در مدارس به کارگیریم.

تقلیل ساعت کاری کارکنان با سابقه خدمت ۲۰ سال و بیشتر از سال آینده انجام می‌شود

وزیر آموزش و پرورش از حل مشکل تقلیل ساعت کاری کارکنان با سابقه خدمت بالا‌تر از ۲۰ سال در سال آینده خبر داد و گفت: امسال نمی‌توانیم در این زمینه کار خاصی انجام دهیم، اما در سال آینده این مشکل برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به تاکید بر اداره کلاس‌های ابتدایی توسط یک معلم افزود: به واسطه حضور پنج روزه معلمان ابتدایی، فوق العاده شغل آنان باید افزایش یابد که این موضوع را اینجانب به عنوان نماینده دولت از طریق شورای حقوق و دستمزد پیگیری خواهم کرد.

برق حقوق دین قانون مقام معظم رهبری والدین وزارت آموزش و پرورش وزارت ورزش و جوانان وزیر آموزش و پرورش سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر