کد خبر: 156650 A

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در گفت وگو با ایلنا:

مشکل در صنعت این بود که زبان صنعت با زبان دانشگاه هماهنگ نبود اما اکنون یک تفاهم ایجاد شده است و در حوزه علوم انسانی هم باید این مسیر را برویم / دستگاه قضا، حوزه ارشاد و هنر، سینما و فرهنگ به پژوهش های علوم انسانی نیاز دارند.

ایلنا: معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، کاربردی شدن پژوهش ها در علوم انسانی را منوط به تعریف شدن نیازها در این حوزه دانست.

" وحید احمدی " در گفتگو با خبرنگار ایلنا در این باره گفت: یکی از مسائلی که در جلسات مختلف با پژوهشگاهها و معاونان و مدیران پژوهشی علوم انسانی مطرح می شد این نکته بود که پروژه های علوم انسانی متفرقه را که با نیازهای مردم هماهنگی ندارد به سمت پروژه های کاربردی سوق دهند.

وی تصریح کرد: به طور مثال وزارت کشور یا مجموع حوزه های شهرداری ها، وزارت خارجه، وزارت کار هر کدام شان از جهت حقوقی، جامعه شناسی و روانشانسی حوزه های مختلفی دارند و علاوه بر آن با توجه به نا هنجاریهایی که اکنون در سطح جامعه داریم باید رویکرد فرهنگی را ایجاد کنیم که پژوهش های علوم انسانی کاربردی و این ارتباط ایجاد شود.

احمدی با اشاره به اینکه درگذشته نیز این مشکل را با صنعت و دانشگاه داشتیم به طوری که آنها به سراغ همدیگر نمی رفتند افزود: اما اکنون این مسئله تا مقداری حل شده است و همیشه من به شوخی به دوستانم می گویم که تحریم در آنجا کار خود را کرد و باعثشد که صنعت دچار معضل شود و نتواند نیازهایشان را رفع کند و از همین رو به طرف دانشگاه آمد. اما تحریم خیلی به مباحثعلوم انسانی وارد نشد.

وی با اشاره به ناهنجاریهایی که در جامعه وجود دارد گفت: دستگاه قضا، حوزه ارشاد و هنر، سینما و فرهنگ به پژوهش های علوم انسانی نیاز دارند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: از پژوهشگاه علوم انسانی و دانشگاههایی که دارای رشته های علوم انسانی هستند در خواست کردیم بیایند بنشینند و با مسئولانی از سایر دستگاهها که به آن اشاره کردم نشست های مشترکی داشته باشند که ببینند باید چه رویکردی در این زمینه داشته باشند چون خیلی از آنها می گویند یا پول نداریم یا هنوز نیازها را نتوانسته اند تعریف کنند.

احمدی یادآور شد: مشکل در صنعت این بود که زبان صنعت با زبان دانشگاه هماهنگ نبود اما اکنون یک تفاهم ایجاد شده است و در حوزه علوم انسانی هم باید این مسیر را برویم.

وی با تاکید بر اینکه نیازهای علوم انسانی باید تعریف شود افزود: صنعت و جامعه بهره بردار از علوم انسانی باید نیازها را در این حوزه تعریف کند و به طور مثال بگوید در حوزه هنر یک مجموعه مشکلاتی داریم همچنین دستگاه قضا نیازها را تعریف کند و بگوید این مشکلات ماست، زندان ها، شهرداری ها، آموزش و پرورش، مهد کودکها، وزارت امور خارجه و استانداریها باید هر یک نیازها را در بیاورند تا تبدیل پروژه و طرح شود و زمانی که این کار صورت بگیرد بدنه دانشگاه خود به خود آمادگی های لازم را دارد.

احمدی با تاکید بر اینکه مشکلی که وجود دارد این است که نیازها در حوزه علوم انسانی دسته بندی نشده است گفت: دانشگاه این ظرفیت و آمادگی را دارد تا نیازها در حوزه علو م انسانی را رفع کند.

معاون پژوهش و فن آوری وزیر علوم گفت: نشست ها و میزگرد هایی باید با حضور مسئولان دستگاهها و مدیران اجرایی و مدیریت کشور در این زمینه برگزار شود و از این طرف هم دانشگاهها نشست هایی برای بررسی ابعاد موضوع برگزار کنند.

آموزش و پرورش پول جامعه جامعه شناسی زندان صنعت فناوری مشکلات وزارت امور خارجه هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر