کد خبر: 202045 A

وزیرآموزش و پرورش:

نیمی از سرانه پیش بینی شده به مبلغ ۶۰ میلیارد تومان، پیش از آغاز سال تحصیلی به حساب مدارس واریز می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش با اعلام اینکه تعطیلی مدارس در روزهای پنج شنبه همچنان به قوت خود باقی است، گفت: در برخی دبستان‌ها، طرح یک روز با نشاط پنج‌شنبه‌ها اجرا می‌شود.

به گزارش ایلنا، علی اصغر فانی افزود: فقط در برخی مدارس ابتدایی که طرح یک روز بانشاط در روزهای پنج‌شنبه اجرا می‌شود، ثبت نام و حضور دانش‌آموزان اختیاری است؛ ‌ این طرح به طور آزمایشی در دو هزار مدرسه ابتدایی کشور اجرا می شود.

وی با اشاره به اختصاص ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار سرانه مدارس در بودجه سال ۹۳، تصریح کرد: نیمی از سرانه پیش بینی شده، به مبلغ ۶۰ میلیارد تومان، پیش از آغاز سال تحصیلی به حساب مدارس واریز می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی سرانه مدارس شبانه روزی در بودجه سال ۹۳، گفت: در طرح روستا‌مرکزی که هزینه‌های سرویس دانش آموزان را با مشارکت مردم پرداخت می کنیم، سرانه آن با اقدام دولت و مجلس دو برابر شده است.

فانی با بیان اینکه آموزش و پرورش به عنوان نهادی که در همه نقاط کشور حضوری فعال دارد و به لحاظ کمیت بزرگترین دستگاه اجرایی در کشور است، افزود: تصمیم دولت بر این است که هیچ دانش آموزی در هیچ نقطه از ایران اسلامی از نعمت تحصیل محروم نماند.

وی در خصوص استخدام فرزندان فرهنگیان در آموزش و پرورش، گفت: وزارت به دنبال قائل شدن اولویت استخدام فرزندان فرهنگیان در آموزش و پرورش است و دلیل آن این است که فرزند یک خانواده فرهنگی با فرهنگ سازمانی آموزش و پرورش آشناتر است و حضورشان در مدارس می‌تواند موجب ارتقای کیفیت کاری شود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: ما به دنبال اجرای طرح رتبه بندی معلمین با هدف ایجاد انگیزه و توانمندی، مهارت و شایستگی های فرهنگیان است.

فانی افزود: نخستین بار در کنکور سراسری پذیرش دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان بر اساس بوم و منطقه انجام شد و با فارغ التحصیل شدن دانشجویان این دانشگاه ها بعد از ۴ سال مشکل توزیع نیروی انسانی آموزش و پرورش برطرف خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: بودجه امسال این وزارتخانه ۲۱ هزار میلیارد تومان است که ۹۹ درصد این بودجه صرف پرداخت حقوق می شود و فقط یک درصد آن به کیفیت بخشی اختصاص می‌یابد.

فانی افزود: با توجه به اینکه سهم ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز کشور که در ۱۰۵ هزار مدرسه تحصیل می کنند فقط ۲۱۰ میلیارد تومان است اگر منابع موجود را مدیریت نکنیم و منابع جدیدی هم وارد آموزش و پرورش نکنیم، نمی توانیم انتظار فوق العاده‌ای از این مجموعه داشته باشیم.

وی گفت: با توجه به اینکه از این تعداد دانش آموز در کشور، یک میلیون دانش آموز در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند و ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز زیر نظر یک میلیون فرهنگی تحت تعلیم و تربیت قرار دارند و باید اذعان کنیم که خدمت رسانی یک نیرو به ازای ۱۱.۵ دانش آموز قابل قبول نیست اگرچه این نسبت در بسیاری از کشورهای اروپایی ۱۴ و ۱۵ است.

آموزش و پرورش ایران اسلامی بودجه تعلیم و تربیت خدمت رسانی دانش آموز دانشجو دولت و مجلس کنکور وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر