کد خبر: 108069 A

وزیر نیرو خبر داد:

در اتفاقی که در دریاچه ارومیه افتاده است تمامی ما مقصر هستیم و نباید به دنبال پیدا کردن متهم باشیم زیرا سودی نخواهد داشت و باید در پی راهکاری برای بیرون آمدن از این شرایط باشیم و هر چه سریعتر این دریاچه مهم را از بحران نجات دهیم.

وزیر نیزو رفتار کشاورزان و ساکنان منطقه تا شعاع ۲۰۰ کیلومتری دریاچه ارومیه بر شرایط این دریاچه موثر دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا صبح امروز - پنجشنبه - حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در همایش هم اندیشی راهکارهای نجات دریاچه ارومیه با تشبیه دریاچه ارومیه تاکید کرد: در دولت گذشته اقدامات نارسا انجام شد و اعتبارات ناکافی تخصیص یافت که حاصل آن وضعیت کنونی دریاچه ارومیه و بدتر شدن سال به سال شرایط است.

وی در واکنش به انتقاد برخی حضار درباره ناکارآمد بودن راهکارهای دولت برای نجات دریاچه ارومیه، اظهار کرد: در چنین موقعیتی نباید دنبال مقصر گشت و تجمع امروز برای هم‌اندیشی با کارشناسان و افراد آشنا به کار است و قصد داریم با هم اندیشی به نتیجه و راهکار مناسب در این خصوص دست پیدا کنیم نه آن دنبال مقصر خواندن سازنده‌ ماشین، وزارت راه یا راننده باشیم.

وی افزود: در اتفاقی که در دریاچه ارومیه افتاده است تمامی ما مقصر هستیم و نباید به دنبال پیدا کردن متهم باشیم زیرا سودی نخواهد داشت و باید در پی راهکاری برای بیرون آمدن از این شرایط باشیم و هر چه سریعتر این دریاچه مهم را از بحران نجات دهیم.

وی با اشاره به نگرانی دولت یازدهم به این موضوع گفت: بر این اساس به سرعت کارگروهی برای نجات دریاچه ارومیه در دولت جدید تشکیل شد تا در مدت کوتاهی کم کاری دولت گذشته بررسی شده و راهکارهای جدید ارائه شود.

وزیر نیرو با بیان این موضوع که این همایش صرفا یک سمینار علمی نیست افزود: از اطلاعات ارائه داده شده باید راهکارهای اجرایی استنتاج شود تا با هم‌اندیشی، تبادل نظر، نقد درست و واقع‌نگر بودن به راه حل درستی جهت نجات دریاچه ارومیه دست یابیم.

وزیر نیرو آسیب‌های دریاچه ارومیه را نتیجه عملکرد همه بیان کرد و افزود: تصور این که دولت روشی دارد تا با اعمال آن یکباره دریاچه ارومیه نجات پیدا کند اشتباه است و نسبت به دریاچه ارومیه کشاورزان و ساکنان منطقه حتی در فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتری مسئول هستند و رفتار آن‌ها بر شرایط دریاچه تاثیرگذار است.

وی افزود: فرد دیگری بنا نیست دریاچه ارومیه را نجات دهد و وزارت نیرو، وزارت جهادکشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، مدیران ملی و مردم باید در رفتار خود در قبال این دریاچه تجدیدنظر کنند و نجات در یاچه ارومیه یک بسج ملی میخواهد.

کشاورزان تا شعاع 200 متری دریاچه ارومیه مسئول هستند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر