کد خبر: 109416 A

وزیر نفت اعلام کرد:

همیشه بنزین وارد کشور می‌شده است اما به آن اکتان افزا می‌گفتند اما ما می‌گوییم بنزین وارد می‌کنیم نباید که با کلمات بازی کنیم / گفته شده ۵ تا ۷ میلیون و ترجیحاً تا ۷ میلیون لیتر برای بالا رفتن ذخایر، بنزین وارد شود.

وزیر نفت گفت: من زمانی از قیمت نفت دفاع خواهم کرد که سهمی از آن داشته باشم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بیژن زنگنه در یک گفتگوی تلویزیونی درباره آخرین اقدامات انجام گرفته برای توسعه فازهای مشترک پارس جنوبی، با بیان اینکه در حال حاضر مشکل تاخیر در ساخت فازهای پارس‌جنوبی تامین منابع مالی و اعتباری نیست، گفت: مشکل فعلی در پارس جنوبی در سطوح و لایه‌های مختلف مدیریتی است.

وزیر نفت با اعلام اینکه بارها این بحث‌ توسط پیمانکاران عنوان شده که ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلیون دلار دیگر بدهید تا پروژه تمام شود اما با وجود تأمین منابع، کار انجام نشده و به اعتقاد من اصل مسئله، مدیریتی است، تصریح کرد: هیچ محدودیتی برای تامین و پرداخت منابع، با توجه خوبی که مجلس شورای اسلامی به این طرح ها داشته است، نداریم.

وی در مورد طرح‌های آماده بهره‌برداری گاز پارس جنوبی برای زمستان سالجاری، بیان کرد: با بهره‌برداری از طرح توسعه فاز ۱۲،۱۵ تا ۱۸ پارس جنوبی روزانه ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون مترمکعب گاز خشک شیرین و ۲۸۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید می‌شود که معتقدم کمتر از دو سال نمی‌توانیم به این ظرفیت برسیم.

زنگنه درباره فازهای ۳۵ ماهه که پیشرفت کمتری داشته است، افزود: هنوز به فازهای ۳۵ ماهه اصلاً نپرداخته‌ام، به خاطر اینکه آنها نان امشب من را در نمی‌آورد حتی نان دو سال آینده من را هم عاید نمی‌کند.
این مقام مسوول با بیان اینکه این طر‌ح‌ها که نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار در تراز بازرگانی و اقتصادی کشور تأثیر خواهد گذاشت، باید به مدار بیایند و اینها چیزی نیستند که بتوانیم رها کنیم و بگوییم به بقیه بپردازیم، ادامه داد: باید اول تکلیف پروژه‌های قدیمی را روشن کنیم و مطمئن شویم به موقع می آیند و بعد روی فازهای ۳۵ ماهه تمرکز کنیم، نمی گویم آنها را تعطیل کنیم، اما هم اکنون تمرکز بر ۵ فاز قدیمی پارس جنوبی است.

به گفته وزیر نفت، در مرحله اول تا زمستان امسال، مرحله دوم تا زمستان آینده و در مرحله سوم تا پایان سال ۱۳۹۳ باید این سه طرح، تمام شود.

وی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی صنعت نفت ایران در خارج کشور پروژه مشارکتی قابل توجه‌ای در اختیار ندارد، تبیین کرد: چند بلوک نفتی و گازی در دریای شمال بوده و ایران هم در آن سهم داشت که بعضی از آنها هم اکنون بهره‌برداری و تولید می‌شود و درآمدهایی هم برای شرکت ملی نفت دارد.
وزیر نفت با اعلام اینکه این پروژه برای یک شرکت نفتی کوچک خیلی عالی است اما برای شرکت ملی نفت ایران عدد کوچکی است، تبیین کرد: با این حال شرکت نفت آن را دنبال می‌کند. برای این که جای پا، حضور خارجی و تعدادی ارتباطات خارجی داشته باشیم دنبال می‌کنیم اما وظیفه اصلی خودمان را باید به کار در توسعه میدان‌های مشترک متمرکز کنیم که به معنی بالا بردن توان صادراتی و صادرات است.

زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا با قیمت فعلی جهانی نفت موافق است و حداقل قیمت نفت خام چقدر باید تعیین شود؟ توضیح داد: نمی‌توانم بگویم قیمت نفت چه قدر باید باشد و بازار باید قیمت نفت را تعیین کند.
وزیر نفت با بیان اینکه برای وزارت نفت بیش از قیمت آنچه مهم است بشکه هایی است که بتوانم به بازار بفرستد و سهمم در تولید نفت افزایش دهم، گفت: این مسئله مهمتر از قیمت است چون وقتی قیمت بالا باشد و در آن سهم نداشته باشیم دیگران استفاده آن را می برند.
وی با اعلام اینکه زمانی از قیمت بالای نفت دفاع می کنم که من هم سهم خودم را در بازار آن داشته باشم، تاکید کرد: حتی هیچ کفی هم برای قیمت نفت قائل نیستم و برای من فقط این مهم است که سهم بازار نفت ایران بالا برود و برای برگشتن به ظرفیت تولید ۴ میلیون شبکه در روز، هر کاری می‌کنم.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید در خصوص اینکه تاکنون چه میزان میزان تولید نفت افزایش یافته است، اعلام کرد: با تلاش چهار شرکت مهم تولیدی مناطق نفتخیز جنوب، فلات قاره، مناطق مرکزی و اروندان، افزایش ظرفیت تولید در حال افزایش است.

این مقام مسئول با بیان اینکه با اقدامات انجام شده باید ظرفیت تولید نفت ایران به ۴ میلیون بشکه در روز افزایش دهد، تاکید کرد: از این رو سیاست‌ها و برنامه‌هایی تدوین و در حال اجرا است.
وزیر نفت درباره درباره واردات بنزین هم گفت: همیشه بنزین وارد کشور می‌شده است اما به آن اکتان افزا می‌گفتند اما ما می‌گوییم بنزین وارد می‌کنیم نباید که با کلمات بازی کنیم

این مقام مسئول با اعلام اینکه برای نیمه دوم سالجاری روزانه ۵ تا ۷ میلیون لیتر بنزین وارد کشور خواهد شد، تصریح کرد: دستور نداده‌ایم که از کشور و شرکت خاصی خرید انجام شود اما گفته شده ۵ تا ۷ میلیون و ترجیحاً تا ۷ میلیون لیتر برای بالا رفتن ذخایر، بنزین وارد شود.
زنگنه با بیان اینکه قیمت آن هم نرخ بازار است و ارز آن هم که از محل صادرات فرآورده‌های نفتی حاصل می‌شود تأمین خواهد شد، تاکید کرد: هم اکنون قیمت بنزین برای مصرف کننده داخلی به طور متوسط اندکی بیشتر از ۵۰۰ تومان است باتوجه به اینکه بنزین کمتر از ۷۰ ۸۰ سنت وارد نمی‌شود و با محاسبه، میزان یارانه مشخص خواهد شد.
این عضو کابینه دولت در خصوص نظر وزارت نفت در زمینه افزایش قیمت بنزین، شیوه دادن یارانه یا سهمیه بندی جدید هم توضیح داد: دولت باید درباره میزان یارانه سوخت تصمیم بگیرد. بحثی در دولت در جریان است تا ببینیم آیا ممکن است دولت مجبور شود برای امسال هم تصمیم بگیرد، اما برای سال آینده و فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها حتماً تصمیم گیری خواهد شد.
وی با اشاره به آمادگی تأمین کامل سوخت برای مصارف زمستانی سراسر کشور، افزود: هرچند آمادگی تأمین سوخت زمستانی را داریم اما امسال و سال آینده دشوارترین سالها را در زمینه تأمین سوخت خواهیم داشت.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بیش از ۴ سال است هیچ فازی از پارس جنوبی به مدار نیامده و هیچ تولیدی اضافه نشده اما مصارف گاز بالا رفته است، گفت: امسال نیروگاه‌ها بیشترین میزان سوخت مایع را مصرف می کنند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه امسال ۱۷ تا ۱۸ میلیارد دلار سوخت مایع در نیروگاه‌هایی که به شبکه گاز، وصل است، مصرف می‌شود که رقمی فاجعه آمیز است، تبیین کرد: این میزان مصرف سوخت مایع آثار زیست محیطی بدی به همراه دارد و این نوع سوخت‌ها از جمله کالاهایی است که می توانستیم صادر کنیم و درآمد داشته باشیم.

به گفته وی اگر گاز داشتیم این ۱۷ تا ۱۸ میلیارد دلار را مصرف نمی کردیم و در مقابل آن، درآمدهای حاصل از تولید میعانات گازی، ال پی جی و اتان هم برای خوراک پتروشیمی ها داشتیم اما هم اکنون کمبود داریم.

این عضو کابینه دولت امسال معادل ۳۰ میلیارد مترمکعب کمبود گاز داریم که باید به جای آن فرآورده‌های مایع را فقط برای نیروگاه‌ها بسوزانیم، اظهار داشت: این کمبود، با فرض این است که روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب از ترکمنستان وارد و ۷ تا ۸ میلیون مترمکعب در روز از گاز ذخیره شده در میدان‌های سراجه و شوریجه برداشت کنیم.

این مقام مسئول، تاکید کرد: این نیاز با صرفه جویی پوشش داده نخواهد شد بلکه اشکال در تأمین به موقع گاز از پارس جنوبی است و هیچ وقت کشور چنین وضع بدی نداشته است.

وزیر نفت در باره اینکه قیمت گاز مصرفی خانگی چه تغییراتی خواهد کرد؟ گفت: افزایش قیمت گاز مصرفی خانگی برای امسال بعید است اما در سال آینده باید دید دولت چه تصمیمی خواهد گرفت.

زنگنه در باره روند احداثپالایشگاه تمام ایرانی گاز هم اعلام کرد: نمی خواهم شعار بدهم. یک چیزهایی گفته شده اما نه پول آن تأمین شده و نه بحثی برای آن بوده و نه در سیستم جا افتاده است.

وزیر نفت یادآور شد: این پالایشگاههایی هم که در پارس جنوبی احداثمی شود همه ایرانی است. اما آنچه که ما نیاز داریم یکسری لیسانس‌های ویژه و فناوری‌های فرایندی است که باید به دست بیاوریم که در این زمینه هم وضعمان در حال بهتر شدن است.

وی مشکل اصلی صنعت نفت را در پتروشیمی و بنزین سازی عنوان کرد و اظهار داشت: فناوری‌های تولید بنزین را نداریم و باید برای اینها فکر کنیم که ظرفیت‌های ملی را برای طراحی‌های پایه و به دست آوردن این نوع لیسانس‌ها بالا ببریم.

بیش از 4 سال است هیچ فازی از پارس جنوبی به مدار نیامده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر