کد خبر: 109448 A

ایران صدور فاکتور برای دریافت بدهی به روپیه را متوقف کرده و ارز دیگری میخواهد. هند هم سعی دارد آنها را به امضای یادداشت تفاهم در زمینه دریافت کل طلب نفتی به روپیه متقاعد کند.

هند در حال انجام آخرین تلاش‌های خود برای متقاعد کردن ایران به دریافت کل طلب نفتی خود به روپیه است و در این راستا گزینه پرداخت بدهی به ین ژاپن یا یوآن چین را نیز مطرح کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در بحبوحه کاهش ارزش روپیه هند برابر دلار آمریکا و کسری بودجه دولت هند، وزارت نفت این کشور به دنبال این‌است که با پرداخت کل بدهی نفتی خود به ایران بر مبنای روپیه، از خروج ۸.۵ میلیارد دلار از هند جلوگیری کند و صرفه جویی ارزی داشته باشد.

ایران در ماه ژوئیه اساسا با دریافت کل طلب نفتی خود از هند به روپیه موافقت کرد اما پس از آن‌که هند برنامه خود را برای صرفه جویی ارزی و جلوگیری از خروج ارز اعلام کرد، ایران موضع خود را در این زمینه سختگیرانه کرد.

یک منبع آگاه وزارت اقتصاد هند اعلام کرد: ایران صدور فاکتور برای دریافت بدهی به روپیه را متوقف کرده و ارز دیگری میخواهد. هند هم سعی دارد آنها را به امضای یادداشت تفاهم در زمینه دریافت کل طلب نفتی به روپیه متقاعد کند.

وی افزود: با توجه به اینکه ایران با تحریم‌های محدود کننده در زمینه تراکنش‌های دلاری و یورویی مواجه است ما گزینه‌های پرداخت به ین و یوآن را با نسبت ۵۵ درصد ین یا یوآن به ۴۵ درصد روپیه روی میز داریم. اگر هیچ یک از این برنامه‌ها به نتیجه نرسد، ما مجبوریم سراغ تامین‌کنندگان دیگری نظیر عراق و عربستان برویم.

رسانه‌های هندی روز گذشته نیز گزارش دادند: این کشور در واکنش به مخالفت دولت جدید ایران با دریافت کل طلب نفتی خود به روپیه اعلام کرده که از حیثکمبود نفت تحت فشار قرار نخواهد گرفت ولی با کمبود ارز(دلار) مواجه خواهد شد.

یک منبع وزارت نفت هند گفت: هند به خاطر این مسئله تحت فشار قرار نخواهد گرفت زیرا عراق پیشنهاد کرده که جای خالی نفت ایران را پر خواهد کرد اما در اینصورت نیز با خروج دلار از کشور مواجه خواهیم شد.

هم اکنون بیش از پنج میلیارد دلار از پول ایران به روپیه در بانک یو سی اُ جمع شده در حالیکه ارزش صادرات هند به ایران سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

یک مقام هندی گفت: ایران موضع سختی را در این زمینه اتخاذ کرده و حتی با پیشبرد قرارداد مشارکت در تولید برای میدان فرزاد ب در بلوک فارسی مخالفت کرده است.

شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۰۲ قراداد این میدان را به سه شرکت هندی اُ ان جی سی ویدش(اُ وی ال) و شرکت نفت هند(آی اُ سی) و اویل ایندیا واگذار کرد و ا وی ال و آی ا سی هر یک ۴۰ درصد و شرکت اویل ایندیا ۲۰ درصد سهام پروژه را در اختیار گرفتند. میدان فرزاد ب دستکم ۱۲.۵ تریلیون فوت مکعب گاز قابل استخراج دارد.

هند همچنان در تلاش برای عدم پرداخت بدهی نفتی خود به دلار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر