کد خبر: 113121 A

در خصوص تولید خودروی کم مصرف و ارزان؛

سیاست کلی وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات خودروهای کم‌مصرف است همچنین کارخانجات باید به سمت تولید خودروهای کم مصرف و با قدرت موتور پایین‌تر حرکت کنند، ‌اگر قرار باشد خودروی وارداتی داشته باشیم که به احتمال زیاد خواهیم داشت سود بازرگانی را بر مبنای مصرف سوخت تعیین می‌کنیم.

با توجه به تاکید وزیر نفت برای تولید خودروی ارزان و کم مصرف و همکاری با وزارت صنعت گویی صحبتی در این خصوص انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، با توجه به صحبت‌های مهندس زنگنه وزیر نفت مبنی بر تولید خودروی ارزان و کم‌مصرف به عنوان پیش‌شرط‌های افزایش قیمت حامل‌های انرژی و انجام مذاکراتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت، گویی تاکنون دو وزارتخانه مذاکره‌ای در خصوص این موضوع با اهمیت انجام نداده‌اند در حالی‌که چندی است در کشور افزایش بهای حامل‌های انرژی مطرح شده ولی به تولید خودروی کم مصرف هیچ نوجهی نشده است.
خبرنگار ایلنا در راستای پیگیری این موضوع از محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت سئوال کرد، ولی با تعجب شدید وزیر روبرو شد و به نظر می‌رسید تاکنون چنین موضوعی را نه شنیده و نه مذاکره‌ای با زنگنه برای تغییر رویکرد تولید خودرو با این مشخصات صورت گرفته باشد.

نعمت‌زاده در پاسخ به خبرنگار ایلنا که آیا تاکنون وزارت نفت صحبتی در خصوص تولید خودروی کم‌مصرف با وی داشته است یا خیر؟ اینگونه پاسخ داد: سیاست کلی وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات خودروهای کم‌مصرف است همچنین کارخانجات باید به سمت تولید خودروهای کم مصرف و با قدرت موتور پایین‌تر حرکت کنند، ‌اگر قرار باشد خودروی وارداتی داشته باشیم که به احتمال زیاد خواهیم داشت سود بازرگانی را بر مبنای مصرف سوخت تعیین می‌کنیم.

نعمت‌زاده با بیان واردات خودرو در چند گروه مختلف ادامه داد: به عنوان مثال خودروهایی که دارای سوخت کم‌تر از ۱۵۰۰ سی‌سی با یک نرخ خواهند بود و آن‌هایی که بالاتر از این میزان باشد با نرخ جداگانه‌ای وارد خواهند شد.
گفتنی است، صحبت‌های مطرح شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت صحیح است و اگر اتفاق بیفتد اتفاق خوش‌یمنی خواهد بود اما فاصله حرف تا عمل طولانی است و با توجه به اهمیت موضوع و تاکید وزیر نفت بر این موضوع باید تا کنون قدم اول در این راستا برداشته می‌شد و مذاکره‌ای صورت می‌گرفت اما با صحبت‌های مطرح شده گویی هیچ صحبت و توافقی صورت نگرفته است و این دال بر کم توجهی به حرف‌هایی است که خود وزرا مطرح می‌کنند.

مذاکره‌ای بین وزارت نفت و صنعت انجام نشده است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر