کد خبر: 126249 A

وزیر نفت:

اگر تحریم‌ها برداشته شوند، ایران می‌تواند تولید نفت خود در سال آینده را به ۴ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. ایران در حال حاضر حدود ۱.۲ میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کند و در بودجه خود ۱.۵ میلیون بشکه در روز برای فروش اختصاص داده است که این میزان شامل ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی است.

وزیر نفت ایران در وین گفت: حق ماست که صادرات خود را افزایش دهیم، امیدوارم تمام کشورهای عضو اوپک عاقلانه برخورد کنند، نه اینکه با آن جنگ و دعوا کنند.

به گزارش ایلنا، ایران از دیگر اعضای اوپک می‌خواهد تا فضایی برای بازگشت احتمالی نفت این کشور به بازارها پس از توافق موقتی با غرب ایجاد کنند.

" بیژن زنگنه " وزیر نفت ایران که برای شرکت در صد و شصت و چهارمین نشست تعیین سطح تولید اوپک به وین سفر کرده است در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: من امیدوارم که ما به تدریج صادرات خود را بر اساس توافق حاصله افزایش دهیم.

وی با توضیح اینکه ما در این مرحله، رسما تغییری در صادرات خود نداریم، افزود: ایران در این هفته به منظور توسعه صنعت نفت خود با شرکت های بین‌المللی در وین مذاکراتی انجام خواهد داد.

زنگنه تصریح کرد: ما معتقدیم که این حق ماست که صادرات خود را افزایش دهیم. امیدوارم تمام کشورهای عضو اوپک عاقلانه برخورد کنند و زمانیکه یکی از اعضا پس از محدودیت‌هایی به بازار بازگشته، متوجه باشند که باید درها را برای این کشور بگشایند نه اینکه با آن جنگ و دعوا کنند.

وزیر نفت ایران توضیح داد: اگر تحریم‌ها برداشته شوند، ایران می‌تواند تولید نفت خود در سال آینده را به ۴ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. ایران در حال حاضر حدود ۱.۲ میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کند و در بودجه خود ۱.۵ میلیون بشکه در روز برای فروش اختصاص داده است که این میزان شامل ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی است.

زنگنه اضافه کرد: تولید میعانات گازی که یک نوع نفت سبک‌تر است در ۲ تا ۲.۵ سال آینده از ۳۰۰ هزار بشکه در روز کنونی به یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

این مقام ایرانی گفت: بحثو تبادل نظر با شرکت‌های خارجی در مورد شرایط اکتشاف در تهران و لندن در اوایل سال ۲۰۱۴ انجام خواهد شد.

وزیر نفت ایران ادامه داد: ایران برای بازگشت کامل به بازار آماده می‌شود.

به نوشته بلومبرگ، مقامات آمریکا اعلام کرده‌اند که ایران اجازه نخواهد داشت که صادرات نفت خود را افزایش دهد مگر اینکه ایران و کشورهای غربی به توافقی قابل بازبینی و جامع برسند. ایران همواره می‌گوید که تحقیقات هسته‌ای این کشور تنها با مقاصد صلح‌آمیز انجام می‌شود.

بر اساس توافق موقتی ۶ ماهه ایران و کشورهای غربی در ۲۴ نوامبر در ژنو، در عوض متوقف کردن اکثر فعالیت‌های حساس هسته‌ای ایران، تعداد محدودی از تحریم‌های غرب نظیر تحریم‌های طلا، محصولات پتروشیمی و خودرو و همین‌طور تحریم بیمه‌ای اتحادیه اروپا بر محموله‌های نفتی ایران لغو خواهد شد.

با این حال تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه نفت ایران بر جای خود باقی می‌ماند و تنها واردکنندگان کنونی نفت ایران یعنی چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه و تایوان می‌تواند به میزان کنونی از ایران نفت بخرند.

نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر