کد خبر: 128264 A

در این دو هفته بیش از ۱۶ هزار تن انواع فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی در بورس انرژی عرضه و معامله شد که به لحاظ حجم رشد ۲۶درصدی و از نظر ارزش رشد ۳۶ درصدی را نسبت به هفته های قبل از این تجربه کرده است.

مجموع ­معاملات دو هفته گذشته بورس انرژی در سه بخش برق، فراورده‌های نفت و گاز و سایر حامل‌های انرژی از ۳۴۳ میلیارد ریال بالا‌تر رفت و معاملات فرآورده‌های نفتی در این بازه نسبت به دو هفته پایانی آبان ماه رشد ۳۶ درصدی داشته است.

به گزارش ایلنا، از ابتدای آذر ماه جاری تا نیمه همین ماه انواع قراردادهای سلف موازی استاندارد برق در تابلو مشتقه و انواع فراورده‌های نفتی در تابلو فیزیکی دادو ستد شد.

دراین بازه زمانی معاملات برق طبق روال معمول و بصورت روزانه انجام شد، بطوریکه ۱۱ هزار و ۹۲۲ قرارداد سلف موازی استاندارد برق به ارزش ۷۴ میلیارد و ۴۲۰ میلیون ریال معامله شد.

در این دو هفته ۲۲۰ هزار و ۸۲۸ مگاوات ساعت برق از سوی شرکتهای توزیع نیروی برق خریداری شد. در بازار فیزیکی بورس انرژی هم میعانات گازی، انواع حلال شرکت‌های پالایشگاهی، محصول آیزوریسایکل، و همینطور متانول سه مجتمع پتروشیمی عرضه و به فروش رسید.

ادامه روند عرضه‌های موفق میعانات گازی، شاخصه بازار فیزیکی بورس انرژی در دو هفته گذشته بود. بطوریکه متولیان و مصرف کنندگان این محصول را به شکل گیری بازاری پایدار و شفاف در بورس انرژی امیدوار کرد.

عرضه روزانه ۴۴۰۰ بشکه میعانات گازی از سوی شرکت ملی نفت ایران و فروش موفق این محصول، هر دو بازار فیزیکی و برق بورس انرژی را دوشادوش هم به جلو می‌برد.

ارزش بازار محصولات نفتی و پتروشیمی بورس انرژی در این دوره به ۲۶۸ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال بالغ شد. در این دو هفته بیش از ۱۶ هزار تن انواع فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در بورس انرژی عرضه و معامله شد که به لحاظ حجم رشد ۲۶درصدی و از نظر ارزش رشد ۳۶ درصدی را نسبت به هفته‌های قبل از این تجربه کرده است.

در دو هفته منتهی به نیمه آذرماه ارزش معاملات در سه بخش برق، فراورده‌های نفتی و پتروشیمی و سایر حامل‌های انرژی، مجموعا به ۳۴۳ میلیارد و ۲۵۹ میلیون ریال رسید.

بورس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر