کد خبر: 132806 A

عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز وپتروشیمی در گفتگو با ایلنا:

در ۹ ماهه نخست سالجاری صادرات متانول به ۴.۵ درصد از ارزش صادرات غیرنفتی کشورورقم ۸۷۷میلیون دلار رسیده، اوره ۳.۷۹ درصد به ارزش ۸۶۶ میلیون دلار، میعانات گازی ۱۰.۹درصد صادرات، به ارزش ۶ میلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار بوده است.

عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: جمع صادرات کشور در سال گذشته ۳۱ میلیارد و ۹۶۳ میلیون دلار بوده درحالیکه در سالجاری این رقم به ۲۹ میلیارد و ۲۴۱ میلیون دلار رسیده که ۸.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد و این در حالی است که در ۸ ماهه نخست سال جاری کاهش به ۱۲ درصد رسیده بود.

سیدحمید حسینی(عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز وپتروشیمی کشور) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا؛ با اشاره به تاثیر مثبت توافق‌نامه ژنو بر صادرات محصولات نفتی وپتروشیمی از افزایش صادرات در آذرماه خبر داد و گفت: لغو تحریم‌ها باعثشده تا کاهش صادرات محصولات پتروشیمی در سال جاری از ۸ درصد به ۲.۵ درصد برسد و در ۹ ماهه سال جاری صادرات محصولات پتروشیمی از نظر ارزشی ۸ میلیارد و ۱۱۶ میلیون دلار شود، در حالی که این رقم در سال گذشته ۸ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: قبل از لغو تحریم‌های پتروشیمی یعنی در ۸ ماهه نخست سال جاری میزان صادرات نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد کاهش داشته درحالیکه در یک ماه اخیر درصد کاهش صادرات نسبت به سال گذشته به حدود ۱۰درصد رسیده بود.

حسینی با اشاره به اینکه در یک ماه اخیر باتوجه به نتایج مذاکرات ژنو و لغو تحریم‌های صادرات پتروشیمی تحرک در بازار محصولات پتروشیمی افزایش یافته، تصریح کرد: کشورهای چین، هند و کره‌جنوبی که واردکنندگان اصلی محصولات پتروشیمی کشور ما هستند بعد از اتفاقات اخیر در صحنه بین‌الملل و لغو نسبی تحریم علیه ایران سعی کردند که سفارشات خود را از ایران افزایش دهند لذا کسری صادرات ایران نیز تا حدی کاهش یافت.

وی خاطرنشان کرد: جمع صادرات کشور در سال گذشته ۳۱ میلیارد و ۹۶۳ میلیون دلار بوده درحالیکه در سال جاری این رقم به ۲۹ میلیارد و ۲۴۱ میلیون دلار رسیده که ۸.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد و این در حالی است که در ۸ ماهه نخست سال جاری کاهش به ۱۲ درصد رسیده بود.

عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با اشاره به اقلام صادراتی محصولات پتروشیمی گفت: در ۹ ماهه نخست سال جاری صادرات متانول به ۴.۵ درصد از ارزش صادرات غیرنفتی کشورورقم ۸۷۷میلیون دلار رسیده، اوره ۳.۷۹ درصد به ارزش ۸۶۶ میلیون دلار، میعانات گازی ۱۰.۹درصد صادرات، به ارزش ۶ میلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار بوده است.

وی پیش‌بینی کرد: انتظار می‌رود امسال در صادرات پتروشیمی به رقم ۱۲ میلیارد دلار و در بخش میعانات گازی به حدود ۹میلیارد دلار افزایش یابد.

حسینی با اشاره به اینکه انتظار داریم رقم کل صادرات غیرنفتی در ۱۲ ماه سال جاری به ۴۰ میلیارد دلار برسد، تاکید کرد: اگر تحریم‌ها کاملا لغو شود ۱۳ درصد صادرات محصولات جامد نظیر پت و اتیلن‌ها به اتحادیه اروپا صورت خواهد گرفت.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد: با لغو تحریم‌های حمل‌ونقل و پتروشیمی روند صادرات بهبود یافته و در این زمینه جهش داشته باشیم.

پتروشیمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر