کد خبر: 137820 A

در گفتگوی ایلنا با مدیر نیروگاه ارومیه مطرح شد:

سوخت‌های مایع به لحاظ زیست محیطی و همچنین حمل و نقل از مبادی تا تحویل و نگهداری هزینه‌های بیشتری را به کشور تحمیل می کند.

صدرآبادی مشکلات مالی و عدم پرداخت مطالبات بخش خصوصی از سوی وزارت نیرو را از مهمترین مشکلات حال حاضر نیروگاه‌های برق خصوصی برشمرد و خواستار اتخاذ تدابیر لازم از سوی وزارت نیرو جهت پرداخت دیون و جلوگیری از برخوردن به خاموشی احتمالی در فصل تابستان شد.

علیرضا صدرآبادی مالک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارومیه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص مشکلات نیروگاه‌ها با توجه به محدود شدن گازرسانی در زمستان گفت: وزارت نفت تمام سعی خود را برای گازرسانی به نیروگاه‌ها انجام می‌دهد اما در چند سال اخیر مصارف خانگی بالا رفته بنابراین وزارت‌خانه تهیه سوخت گاز خانگی را در اولویت قرار داده است و نیروگاه‌ها بیشتر از سوخت دوم یعنی گازوئیل و مازوت استفاده می‌کنند.

وی افزود: سوخت‌های مایع به لحاظ زیست محیطی و همچنین حمل و نقل از مبادی تا تحویل و نگهداری هزینه‌های بیشتری را به کشور تحمیل می کند اما وزارت نفت هم به دلیل وارد مدار نشدن فازهای پارس جنوبی چاره‌ای جز محدود کردن سوخت گاز نیروگاه‌ها برای سوخت رسانی بهینه به منازل ندارد.

صدرآبادی یادآور شد: به لحاظ فنی نیز سوخت گاز برای نیروگاه‌ها به صرفه‌تر است زیرا مازوت و گازوئیل هزینه تعمیر و نگهداری را نیز بالاتر می‌برد.

وی تعمیر و نگهداری را یکی از مشکلات اساسی نیروگاه‌ها عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر بخش خصوصی هزاران میلیارد تومان بابت فروش برق از وزارت نیرو طلب‌کار است که تا کنون پرداخت نشده و نیروگاه‌ها را در بخش خصوصی با مشکل مالی مواجه کرده است.

مدیر نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارومیه با بیان اینکه بخش خصوصی ۴۰ تا ۵۰ درصد برق کشور را تولید می‌کند، خاطرنشان کرد: به مدیریت شبکه اعلام شد که اگر وزارت نیرو و توانیر نتواند مطالبات بخش خصوصی را پرداخت کند تولید برق را با مشکل مواجه و تابستان خاموشی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی بشدت آسیب پذیر شده، گفت: در حالی که بخش خصوصی به بانکها و سازمان خصوصی سازی بابت دیرکرد جریمه بدهکار است، وزارت نیرو بدهی خود را پرداخت نمی‌کند تا بخش خصوصی بتواند مشکلات مالی خود را رفع کند.

صدرآبادی در ادامه پیشنهاد کرد که وزارت نیرو بخش خصوصی را مثل خودش بداند و با صرفه‌جویی و محدود کردن امکانات ساختمان‌های بزرگ و همچنین اصلاح قیمت برق بدهی خود به بخش خصوصی را بپردازد.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو باید از بانک‌ها وام گرفته و نسبت به پرداخت دیون خود به بخش خصوصی اقدام کند، افزود: با توجه به مشکلات عدیده مالی در بخش نیروگاهی استقبالی از خرید نیروگاه ها صورت نگرفته است.

عدم پرداخت مطالبات نیروگاه‌های خصوصی را مستاصل کرده است/ احتمال خاموشی در فصل تابستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر