کد خبر: 138715 A

مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد

بررسی وضعیت بازار جهانی نفت خام در سال جاری میلادی نشان می‌دهد متوسط عرضه و تقاضای جهانی نفت در سال جاری به ترتیب ۲۹/۹۰ و ۸/۸۹ میلیون بشکه در روز بوده و پیش‌بینی می‌شود در سال آینده با ۱/۰۸ و ۲/۲ درصد رشد به حدود ۲۷/۹۱ و ۸۴/۹۰ میلیون بشکه در روز برسد.

چشم‌انداز وضعیت بازار نفت خام در سال ۲۰۱۴ و پیش‌بینی قیمت نفت خام در بودجه ۹۳

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، چشم‌انداز وضعیت بازار نفت خام در سال ۲۰۱۴ و پیش‌بینی قیمت نفت خام در لایحه بودجه سال ۹۳ کل کشور را مورد کنکاش قرار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی صنعت و معدن این مرکز اعلام کرد: میزان رشد اقتصادی جهان بر اساس پیش‌بینی‌های اوپک از ۹/۲ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۵/۳ درصد در سال ۲۰۱۴ خواهد رسید.

بخش اعظم رشد اقتصادی جهان در سال آینده از سوی کشورهای غیر عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی(OECD) خواهد بود، به طوری که رشد اقتصادی کشورهایی مانند چین و هند در سال آینده به ترتیب ۸/۷ و ۶/۵ درصد خواهد بود.

بررسی وضعیت بازار جهانی نفت خام در سال جاری میلادی نشان می‌دهد متوسط عرضه و تقاضای جهانی نفت در سال جاری به ترتیب ۲۹/۹۰ و ۸/۸۹ میلیون بشکه در روز بوده و پیش‌بینی می‌شود در سال آینده با ۰۸/۱ و ۲/۲ درصد رشد به حدود ۲۷/۹۱ و ۸۴/۹۰ میلیون بشکه در روز برسد، بنابراین در سال آینده بازار نفت با مازاد عرضه کمتری مواجه خواهد شد به طوری که میزان تراز عرضه و تقاضا از ۴۹/۰ میلیون بشکه در روز در سال جاری به ۴۳/۰ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۴ خواهد رسید.

این در حالی است که میزان عرضه غیراوپک به دلیل افزایش تولید از سوی کشورهای آمریکا، کانادا، سودان، قزاقستان، روسیه و کلمبیا رشد خواهد یافت، اما میزان عرضه نفت اوپک تغییر محسوسی نخواهد داشت.

با توجه به وجود مازاد عرضه نفت در سال ۲۰۱۴ میلادی، همچنین افزایش برداشت ایالات متحده آمریکا از ذخایر نامتعارف نفتی، قیمت جهانی نفت در سال آینده میلادی روند کاهشی را تجربه خواهد کرد، برای مثال قیمت نفت وست‌تگزاس‌اینتر‌مدیت آمریکا در ماه‌های اخیر به تدریج کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود میانگین قیمت آن در سال ۲۰۱۴، به حدود ۹۵ دلار به ازای هر بشکه برسد، همچنین قیمت نفت سبد اوپک نیز در ماه‌های اخیر کاهش یافته و در سال آینده به متوسط ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه خواهد رسید.

این در حالی است که متوسط بهای نفت اورال روسیه از ۱۰۷ دلار به ازای هر بشکه در سال ۲۰۱۳ به بشکه‌ای ۱۱۳ دلار در سال آینده افزایش خواهد یافت، بنابراین منطقی است بهای نفت برای بودجه یک ساله کشورهای صادرکننده بین ۹۰ تا ۹۵ دلار به ازای هر بشکه در نظر گرفته شود.

چشم‌انداز وضعیت بازار نفت خام در سال ۲۰۱۴
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر