کد خبر: 139752 A

عادلی درباره قیمت های گاز در بازار بین المللی گفت: گاز بازار جهانی ندارد و بیشتر به دلیل طبیعت و ذات آن دارای بازارهای منطقه ای و داخلی است.

دبیرکل جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز(GECF) در دیدار با رئیس آژنس بین المللی انرژی درباره نزدیک‌تر شدن همکاری و تعامل این دو نهاد بین المللی به توافق رسیدند.

به گزارش ایلنا، محمد حسین عادلی، دبیر کل جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز با ماریا فن در هوفن، رئیس آژانس بین المللی انرژی(IEA) در چهارمین نشست چشم انداز انرژی آژانس بین المللی انرژی - مجمع جهانی انرژی - سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) در شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی دیدار کرد.

دو طرف در این دیدار توافق کردند که در چارچوب مجمع جهانی انرژی با کشورهای مصرف کننده گاز همکاری کنند و آژانس بین المللی انرژی تعامل و همکاری های نزدیک تری با GECF داشته باشد و مشارکت خود را در کنفرانس های این مجمع فعال کند.

عادلی همچنین با شاهزاده عبدالعزیر بن سلمان آل سعود، معاون وزیر نفت عربستان سعودی در این نشست دیدار کرد.

عادلی هفته گذشته در نخستین نشست خبری خود پس از آغاز فعالیت در دبیر خانه GECF در ژانویه سال ۲۰۱۴ به خبرنگاران گفت: انتظار می رود در پی افزایش نگرانی های محیط زیستی، سهم ال ان جی در سبد انرژی جهان از ۲۳.۵ درصد کنونی به ۲۶ درصد ظرف چند سال آینده افزایش یابد.

وی افزود: قرن بیست و یکم، عصر ال ان جی است و سهم زغال سنگ و نفت به نفع گاز و انرژی های تجدیدپذیر همچنان رو به کاهش خواهد بود.

به گفته وی، در سبد کنونی انرژی جهان، زغال سنگ با ۳۳ تا ۳۴ درصد، بیشترین سهم را در این سبد دارد و نفت و گاز در رده های بعدی قرار دارند اما پیش بینی می شود سهم زغال سنگ ظرف دهه آینده به ۲۹ درصد کاهش یابد و گاز و دیگر شکل های انرژی تجدیدپذیر جایگزین آن شود.

این مقام ارشد ایرانی درباره قیمت های گاز در بازار بین المللی گفت: گاز بازار جهانی ندارد و بیشتر به دلیل طبیعت و ذات آن دارای بازارهای منطقه ای و داخلی است.

به گزارش ایلنا، عادلی اظهار کرد: گاز با روش های متفاوتی مانند تجارت خط لوله ای که شما یک خریدار و فروشنده منفرد دارید، معامله می شود و بازارهای زیادی مجبور به فعالیت و نفوذ روی قیمت ها نیستند و دیگر شکل های تجارت گاز در قالب قراردادهای بلندمدت ال ان جی و بازارهای تک محموله ال ان جی است.

وی افزود: به جز بازارهای تک محموله، در دیگر شکل های تجارت ال ان جی، قیمت ها به نسبت و به ویژه در مقایسه با بازار نفت کمتر رقابتی هستند.

پیش از این لئونید بوخانوفسکی از روسیه به مدت دو دوره دو ساله به عنوان نخستین دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز در مقر این مجمع در دوحه قطر فعالیت داشت.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، امارات متحده عربی و عمان سیزده عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند.

هلند، قزاقستان و نروژ نیز به عنوان عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند و عراق نیز به تازگی به این جمع پیوسته است.

عادلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر