کد خبر: 140898 A

کار‌شناس امور بین الملل نفت، گاز و انرژی در گفتگو با ایلنا:

سیاست‌هایی مثل دادن ۵۰۰ لیتر گازوئیل به مرزنشینان نه تنها قاچاق سوخت را کاهش نمی‌دهد بلکه زمینه‌های رانت و قاچاق بیشتر سوخت را فراهم می‌کند.

کار‌شناس امور بین الملل نفت، گاز و انرژی گفت: اگر افزایش قیمت حامل‌های انرژی با سیاست‌های با ثبات اقتصادی و سیاسی همراه نباشد تاثیری در کاهش قاچاق سوخت نخواهد داشت.

محمد علی صادقی کار‌شناس امور بین الملل نفت، گاز و انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص افزایش یا کاهش قاچاق سوخت در صورت افزایش قیمت حامل‌های انرژی اظهار داشت: اگر همکاری بخش نظارتی گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بصورت تعهدآور عملیاتی شود افزایش قیمت حامل‌های انرژی منجر به کاهش قاچاق سوخت خواهد شد.

وی تصریح کرد: تا زمانی که بنزین دو نرخی باشد و فاصله ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومانی بین قیمت آزاد و دولتی بنزین وجود داشته باشد همواره امکان قاچاق سوخت وجود خواهد داشت.

صادقی افزود: اگر قیمت دلار واقعی شده و ارزش پول ملی نیز بالا برود و همچنین قیمت‌ها با ثبات و ماندگار شود با افزایش قیمت حامل‌های انرژی از قاچاق سوخت جلوگیری بعمل خواهد آمد.

وی با بیان اینکه یک دوم مصرف سوخت افغانستان بصورت قاچاق است که میزان قابل توجهی از آن نیز از ایران خارج می‌شود، تصریح کرد: سیاست‌هایی مثل دادن ۵۰۰ لیتر گازوئیل به مرزنشینان نه تنها قاچاق سوخت را کاهش نمی‌دهد بلکه زمینه‌های رانت و قاچاق بیشتر سوخت را فراهم می‌کند.

این کار‌شناس امور بین‌الملل نفت، گاز و پتروشیمی خاطرنشان کرد: اگر افزایش قیمت حامل‌های انرژی همراه با ثبات اقتصادی و سیاسی باشد منجر به کاهش قاچاق سوخت نیز خواهد شد.

جلوگیری از قاچاق سوخت با بنزین تک نرخی محقق می‌شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر