کد خبر: 146084 A

عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با ایلنا؛

طرح احداثستاره خلیج فارس با ۲.۵ میلیارد یورو سرمایه برای برداشت ۳۶۰ هزار بشکه نفت در روز بدلیل عدم مدیریت کارامد، عدم تامین منابع از سوی بخش خصوصی و دولت هنوز به بهره برداری نرسیده بطوری که فاز اول آن تا پایان سال ۹۳ هم به بهره برداری نمی رسد.

عضو کمیسیون انرژی ضمن برشمردن موانع پیش روی صنعت نفت در به ثمر رساندن فازهای پارس جنوبی در موعد مقرر گفت: در صورت عدم سرمایه گذاری و برطرف نشدن مشکلات، همسایگان همچنان نفت و گاز میادین مشترک را برداشت می کنند اما ایران حتی نمی‌تواند فازهای اولویت دار خود را نبه سر انجام برساند.

امیرعباس سلطانی نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در خصوص آخرین وضعیت پروژه های پارس جنوبی اظهار داشت: پارس جنوبی در ابتدای سال های بهره برداری، پیشرفت چشمگیری داشت اما در سال های اخیر راه اندازی فازها دچار چالش شده و باعثشد درآمدهای قابل توجهی از کشور بی بهره شود.

ستاره خلیج فارس تا پایان سال ۹۳ هم به بهره برداری نمی‌رسد

وی افزود: ما باید با بهره برداری از کلیه فازها به تولید روزانه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در میعانات گازی می رسیدیم و در منطقه حرف اول را می زدیم اما پروژه هایی مثل طرح احداثستاره خلیج فارس با ۲.۵ میلیارد یورو سرمایه برای برداشت ۳۶۰ هزار بشکه نفت در روز بدلیل عدم مدیریت کارامد، عدم تامین منابع از سوی بخش خصوصی و دولت هنوز به بهره برداری نرسیده بطوری که فاز اول آن تا پایان سال ۹۳ هم به بهره برداری نمی رسد.

سیل کارگران بیکار در پارس جنوبی

سلطانی خاطرنشان کرد: مشکلات ارزی و زیرساخت ها باعثشده سیلی از بیکاران در پارس جنوبی بوجود آید در حالی که کشورهای عربی بهترین بهره برداری را از این قسمت دارند.

ایران صفر - قطر۵۲۵هزار بشکه

وی ادامه داد: در حال حاضر قطر ۳ قرارداد جدید حفاری برای افزایش تعداد چاه های برداشت از میادین مشترک با سرمایه گذاری ۴۳۰ میلیون دلاری با دانمارک امضاء کرده در حالی که میزان استخراج نفت ما از لایه مشترک با قطر تقریبا صفر است و تنها طرح توسعه ما نیز از پیشرفت لاک پشتی برخوردار است و با شرایط زمان بندی پیش نرفته است.

عضو کمیسیون انرژی در ادامه گفت: با وجود صفر بودن برداشت ما از نفت پارس جنوبی ظرفیت روزانه برداشت قطر ۵۲۵ هزار بشکه برآورد شده است.

۳۰ تا ۷۰ درصد رشد در طرح های اولویت‌دار پارس جنوبی

وی با بیان اینکه طرح های اولویت دار پارس جنوبی تنها ۳۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت در میادین مشترک پارس جنوبی خوشایند نیست لذا تنها راهی که می توانیم در آینده موفق شویم جذب سرمایه خارجی برای به بهره برداری رساندن پارس جنوبی است.

برداشت ۳ برابری عراق از میدان آزادگان

عباسی افزود: به بهره برداری رساندن فازهای پارس جنوبی از ۲۰۰۲ د ر ایران آغاز شده و در بزرگترین مخزن دنیا که ۹ درصد ذخایر گاز جهان را دارد ۲۸ فاز طراحی شد که تاکنون پیشرفت خوبی نداشته است در حالی که عراق با پشت سر گذاشتن سه جنگ و با سرمایه گذاری های امریکا، چین، کره و روسیه در میدان آزادگان ۳ برابر ایران برداشت دارد.

وی تحریم ها، مشکلات مالی و عدم فناوری های جدید را از چالش های به ثمر نرسیدن طرح های پارس جنوبی عنوان و یادآور شد: بر اساس مطالعات انجام شده به بهره برداری رساندن فازهای پارس جنوبی ۵۰ میلیارد دلار سرمایه لازم دارد که در صورت عدم تامین مالی، مشکلات به قوت خود باقی خواهند بود.

پارس جنوبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر