کد خبر: 147657 A

زنگنه در همایش هم اندیشی نظام جدید قرار دادهای صنعت نفت؛

امروز شرایط بازار جهانی نفت نسبت به سالهای ابتدایی دهه ۹۰ بسیار تفاوت کرده است و در پی این تغییرات و متناسب با‌آنها ضرورت داشت که مدل جدیدی از قرار دادهای نفتی با بررسی نقاط مثبت ومنفی ساختار پیشین در کشور طراحی شود.

وزیر نفت گفت: امروز شرایط بازار جهانی نفت نسبت به سالهای ابتدایی دهه ۹۰ بسیار تفاوت کرده است و در پی این تغییرات و متناسب با‌آنها ضرورت داشت که مدل جدیدی از قرار دادهای نفتی با بررسی نقاط مثبت ومنفی ساختار پیشین قراردادهای نفتی در ایران طراحی شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بیژن نامدار زنگنه در همایش هم اندیشی نظام جدید قرار دادهای صنعت نفت با اشاره به اینکه در بحثمدل جدید قرار دادهای نفتی از ۱۸ سال پیش مدل جدیدی از این قراردادها و با توجه به شرایط زمان خود مطرح شد، اظهار داشت: بر پایه آن مدل قرار دادهای متعددی برای توسعه میدانهای نفت و گاز ایران منعقد شد

وی افزود: امروز شرایط بازار جهانی نفت نسبت به سالهای ابتدایی دهه ۹۰ بسیار تفاوت کرده است و در پی این تغییرات و متناسب با‌آنها ضرورت داشت که مدل جدیدی از قرار دادهای نفتی با بررسی نقاط مثبت ومنفی ساختار پیشین قراردادهای نفتی در ایران طراحی شود.

زنگنه در خصوص این تغییرات تصریح کرد در زمان رونق قراردادهای بیع متقابل قیمت نفت بین ۱۵ تا ۲۰ دلار در هر بشکه متغیر بود. و این قیمت بسیاری از رقبا را که هزینه نفت تولیدی آنها بیشتر از این مقدار می‌شد را از میدان خارج می کرد ودر نتیجه تولید به سمت میدانهای بزرگ نفت و گاز ایران وکشورهای مشابه تمرکز یافته بود.

وی ادامه داد: بالارفتن قیمت نفت به حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه و توسعه فن آوری به گشوده شدن بازار توسعه لایه‌های شیلی نفت و گاز در جهان منجر شد که در نتیجه حجم بزرگی از کسب و کار سودآور را پیش روی شرکت‌های بزرگ نفتی گشود.

وزیر نفت گشوده شدن بازار نفت عراق را که برای چند دهه منطقه ممنوعه برای شرکت‌های نفتی بود را از دیگر تغییرات عنوان کرد و اظهار داشت: گشوده شدن بازار عراق منجر به ایجاد فرصت‌های جدید برای شرکت‌های نفتی شد و شرکت‌های نفتی در عراق با مدل‌های قرار دادی جذابتر نسبت به قراردادهای بیع متقابل ایران روبرو شدند

وی خاطر نشان کرد: این عوامل ما را برآن می‌دارد که درساختار قرار دادهای خودمتناسب با شرایط بین المللی و واقعیات محیطی تغییراتی را ایجاد کنیم ودر این راستا باید توجه کنیم که هدف ما از جلب شرکت‌های معتبر نفتی به حوزه توسعه میدانهای نفتی و گازی ایران تنها جذب سرمایه نیست و به عبارت دیگر مشکل ما در توسعه صنعت نفت فقط کمبود منابع مالی نیست بلکه دسترسی به فن آوری و مدیریت پیشرفته برای توسعه و بهره برداری از میدانهای نفتی و گازی مهمتر است.

وی در ادامه به حکم کمیته بازنگری در مهر ماه سالجاری اشاره کرد وگفت: در طراحی و ارائه مدل جدید قراردادی برضرورت پیوستگی اکتشاف، توسعه، بهره برداری ویکپارچگی از میدان‌ها تاکید شده بودو به ویژه بر ضرورت عملی بودن مدل قراردادی پیشنهادی بر طرح‌های افزایش بازیافت نفت تاکید شده بود.

زنگنه افزود: در این حکم تاکید شده بود که مدل قرار دادی الزاما برای همه مناطق کشور نباید یکسان باشد چرا که بین مناطقی مثل دریای خزر و یا کویر مرکزی ایران با مناطق خوزستان و فلات قاره ایران و خلیج فارس بسیار متفاوت است به همین ترتیب نیز بین میدانهای مشترک و غیر مشترک تفاوت وجود دارد.

وی همچنین خاطر نشان کردساختار پیشنهادی باید به نحوی باشد که ضمن برآورده کردن منافع ملی و خواست‌های صنعت نفت ایران دارای جذابیت و مشوق‌های کافی برای طرف‌های قرارداد به ویژه شرکتهای بین المللی که صاحب فن آوری پیشرفته هستند، باشد.

وزیر نفت: گفت: در این حکم تاکید شده بودکه این مدل قراردادها باید به باور سازی حداکثری ظرفیتها هم منجر شود.

وی ابراز امیدواری کرد در شرایط فعلی کمیته بازنگری بتواند در طی این مباحثبه ساختاری دست یابد که بهترین نتیجه را برای کشور در بر داشته باشد.

وی همچنین یادآورشد تحریم‌ها رفتنی است لذا مادر هر شرایطی وظیفه خود می‌دانیم برای صیانت از مخازن و میادین نفتی و افزایش تولید نفت و گاز از همه تلاش و توان ملی خود بهره بگیریم.

وزیر نفت در خاتمه گفت: بی شک ایران با داشتن بالاترین ذخایر گاز جهان و دومین ذخایر متعارف نفت جهان باید سهمی متناسب با این ذخایر در بازار جهانی به دست آورد چرا که این خواستی ملی و همگانی است که هیچ کس نمی تواندمانع تحقق آن شود.

باید سهمی متناسب با ذخایر نفت و گاز در بازار جهانی به دست آوریم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر