کد خبر: 147818 A

مدیر عامل شرکت ملی گاز؛

هم اکنون خطوط لوله‌ای که قرار است گاز فازهای جدید پارس جنوبی را منتقل کند، نیاز به سرمایه گذاری دارد و این امر برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی می تواند جذاب باشد.

ایران آمادگی پذیرش سرمایه های خارجی را در بخش های پالایشگاهی، خطوط لوله و ایستگاه های تقویت فشار شرکت گاز دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عراقی معاون وزیر نفت در امور گاز در همایش هم اندیشی نظام جدید قراردادهای صنعت نفت ایران، با اشاره به افزایش تولید از فازهای پارس جنوبی در سال های اخیر گفت: تاکنون نتوانسته‌ایم خطوط لوله جدید گاز را ایجاد و بستر لازم برای انتقال گاز فازهای جدید پارس جنوبی را فراهم کنیم که این یکی از چالش‌های جدی شرکت گاز در بخش خطوط انتقال گاز است.

عراقی افزود: روند توسعه خطوط لوله سراسری کشور و توسعه فازهای جدید پارس جنوبی نامتوازن است و هم اکنون خطوط لوله‌ای که قرار است گاز فازهای جدید پارس جنوبی را منتقل کند، نیاز به سرمایه گذاری دارد و این امر برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی می تواند جذاب باشد.

وی با اشاره به عقب ماندگی‌های نسبی در بخش ذخیره سازی گاز نیز گفت: هم اکنون روزانه ٩, ٨ میلیون متر مکعب از مخزن ذخیره سازی سراجه قم به خط لوله لوله سراسری گاز تزریق می شود و بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، مخزن ذخیره سازی شوریجه نیز سال آینده وارد مدار تولید می شود.

عراقی رفع محدودیت های تامین گاز کشور، تجدید ساختار شرکت ملی گاز و دستیابی به تجارت جهانی گاز را از مهم ترین ماموریت های شرکت ملی گاز برشمرد و تاکید کرد: ایران آمادگی پذیرش سرمایه گذاران خارجی را در بخش پالایشگاه های گازی، خطوط لوله و ایستگاه های تقویت فشار دارد.

وی اصلاح الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف گاز، تنوع بخشی در سبد انرژی و سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های گاز را از دیگر پتانسیل های سرمایه گذاران خارجی عنوان کرد.

معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به رشد ٢۴ درصدی مصرف گاز در بخش صنعتی جهان در ١٠ سال اخیر، گفت: ایران با دارا بودن ٣٣, ۶ تریلیون متر مکعب گاز به عنوان نخستین دارنده ذخایر گازی، هم اکنون نقش کمی در تجارت جهانی گاز دارد.

وی اظهار داشت: ایران، روسیه، قطر و ترکمنستان ترتیب بزرگترین کشورهای دارنده منابع گازی جهان هستند و ایران در بخش مصرف گاز در جایگاه سوم جهانی قرار دارد و این موضوع حکایت از شدت بالای مصرف انرژی است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به وجود بحران های مصرف گاز در سال جاری گفت: ایران با وجود داشتن بزرگترین منابع گازی، هم اکنون به دلیل مصرف غیر بهینه و توسعه نامتوازن گاز رسانی در کشور، در فصل سرد سال با بحران مواجه است.

عراقی با اعلام اینکه برای ایجاد شرایط پایدار در گازرسانی به بخش خانگی، گازرسانی در بخش های صنعتی، نیروگاه ها و سی ان جی ها در فصل سرد سال با محدودیت مواجه شده است، گفت: تاکنون توانسته ایم تامین گاز کشور را با استفاده از سوخت های مایع مدیریت کنیم.

مخزن ذخیره‌سازی شوریجه سال آینده وارد مدار تولید می‌شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر