کد خبر: 150163 A

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران؛

در حال حاضر نمی‌توان اظهار کرد که نتیجه داوری چه خواهد بود اما تیم ایرانی معتقد است مباحثمطرح شده به نفع ایران بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران درباره ادعای ترکیه برای گرفتن تخفیف در بهای گاز وارداتی از ایران تاکید کرد: تصمیم گیری درباره موضوع افزایش فروش گاز به ترکیه و تخفیف قیمت فقط با موافقت وزیر نفت انجام خواهد شد.

به گزارش ایلنا، جلسه دیوان داوری بین المللی در خصوص شکایت ترکیه برای کاهش قیمت گاز وارداتی از ایران روز گذشته پایان یافته و حکم نهایی تا سه ماه آینده اعلام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران گفت: ارزیابی تیم ایرانی از روند جلسات برگزار شده مثبت بوده است.

علیرضا کاملی در این جلسه توضیحات طرفین را درباره قرارداد فروش گاز ایران به ترکیه و ادعاهای مطرح شده به هیئت داوری ارائه کرده است و حکم نهایی این پرونده تا سه ماه آینده اعلام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران درباره اظهار نظر وزیر انرژی ترکیه درباره مثبت بودن نتیجه این جلسه داوری به نفع طرف ترک تاکید کرد: این که آنها اعلام کرده اند صد در صد برنده این داوری خواهند بود اظهار نظر درستی نیست و هنوز نمی‌توان در این باره قضاوت کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر نمی توان اظهار کرد که نتیجه داوری چه خواهد بود اما تیم ایرانی معتقد است مباحثمطرح شده به نفع ایران بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران درباره ادعای ترکیه برای گرفتن تخفیف در بهای گاز وارداتی از ایران تاکید کرد: تصمیم گیری درباره موضوع افزایش فروش گاز به ترکیه و تخفیف قیمت فقط با موافقت وزیر نفت انجام خواهد شد و به گفته وی هنوز هیچ مذاکره‌ای برای تخفیف بهای فروش گاز به این کشور انجام نشده است.

گفتنی است: بیژن زنگنه، وزیر نفت، هفته گذشته در این باره اعلام کرده بود، ترکها خواهان کاهش قیمت گاز هستند و ایران این موضوع را تنها در صورتی محقق می کند که ترکیه میزان واردات گاز را از ایران افزایش دهد.

ایران و ترکیه در سال ١٩٩۶ میلادی و در جریان سفر نجم الدین اربکان رییس جمهوری سابق ترکیه به تهران یک قرارداد گازی امضا کردند که این قرارداد نقش مهمی در توسعه و بهبود مناسبات دو کشور داشته است.

ترکیه از مدتها پیش به بالا بودن بهای گاز وارداتی از ایران اعتراض کرده و شرکت بوتاش ترکیه برای کمک به کاهش بهای گاز وارداتی از ایران، سال ٢٠١٢ به یک دادگاه بین المللی شکایت کرده است.

حکم نهایی دیوان داوری بین‌المللی تا سه ماه آینده اعلام می‌شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر