کد خبر: 161177 A

حفره ۳۲ اینچی یکی از چاه‌های میدان گازی پارس جنوبی در فاز ۱۳ در عرض ۱۶ ساعت حفر و عملیات حفاری در آن با موفقیت به پایان رسید که این سرعت حفاری به استناد آمارهای موجود در طول تاریخ توسعه میدان پارس جنوبی بی‌نظیر بوده است.

شرکت حفاری شمال با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: با تلاش حفارمردان متخصص این شرکت و نظارت، حمایت و پشتیبانی شرکت پتروپارس رکورد سرعت عملیات حفاری در تاریخ توسعه میدان گازی پارس جنوبی توسط یکی از معدود دکل‌های حفاری تحت مالکیت جمهوری اسلامی ایران شکسته شد.

به گزارش ایلنا، در بیانیه آمده است: رکورد غرور آمیز توسط دستگاه حفاری سحر۱ به ثبت رسید که دو سال قبل و پس از توقفی ۲۸ ساله در تامین دکل‌های دریایی؛ توسط حفاری شمال و تحت مالکیت این شرکت ایرانی وارد آبهای خلیج فارس شده بود.

این بیانیه می‌افزاید: با تلاش کارکنان شرکت حفاری شمال حفره ۳۲ اینچی یکی از چاه‌های میدان گازی پارس جنوبی در فاز ۱۳ در عرض ۱۶ ساعت حفر و عملیات حفاری در آن با موفقیت به پایان رسید که این سرعت حفاری به استناد آمارهای موجود در طول تاریخ توسعه میدان پارس جنوبی بی‌نظیر بوده است و به فضل الهی شرکت حفاری شمال موفق شد رکورد شایسته دیگری را در کتاب افتخارات صنعت نفت ایران به ثبت برساند.

بیانیه شرکت حفاری شمال تصریح می‌کند: آخرین رکورد موجود در این زمینه و در مورد حفره‌ای مشابه در همین میدان گازی مربوط به یک دستگاه حفاری با مالکیت هند و تحت اجاره شرکت‌های ایرانی است که در سال ۱۳۹۱ با سرعت حفاری بیش از ۲۰ ساعت به ثبت رسید.

در ادامه یادآور می‌شود: رکورد سابق هم در زمانی به ثبت رسیده بود که دستگاه سحر ۱ هنوز وارد منطقه عملیاتی پارس جنوبی نشده بود و اکنون شرکت حفاری شمال موفق شد علاوه بر بهبود رکورد سابق به میزان بیش از ۴ ساعت، این افتخار را به نام یکی از دکل‌های تحت مالکیت جمهوری اسلامی ایران و با کارکنان متخصص ایرانی به ثبت برساند.

این بیانیه یادآور می‌سازد: حصول این موفقیت جز در پناه حمایت و همدلی مدیران و متخصصان شرکت پتروپارس به عنوان کارفرمای پروژه حفاری فاز ۱۳ به دست نیامد و اعتماد به وجود آمده میان ارکان تصمیم ساز و اجرایی در شرکت‌های پتروپارس و حفاری شمال مهم‌ترین عامل دست یابی به این موفقیت بوده است.

در ادامه تاکید می‌شود: وجود کارفرمایان حرفه‌ای و دوراندیش و همگامی آن با پیمانکارانی کاربلد و حرفه‌ای در پروژه‌های خطیر، نتایجی ملموس همچون کسب رکورد سرعت حفاری در بزرگ‌ترین میدان گازی جهان برای کشورمان را به بار می‌آورد در حالی که فقدان حس همدلی و تعامل می‌تواند نه تنها منافع طرح‌های ملی که در ابعادی وسیع‌تر منافع ملی ایران را نیز در معرض خطر قرار داده و زمینه ساز اتلاف منابع ملی را فراهم آورد.

بیانیه حفاری شمال می‌افزاید: این مهم در حالی صورت گرفته است که ظرف ۱۳ ماه گذشته هنوز هیچ پرداختی به دو دستگاه حفاری سحر ۱ و ۲ انجام نشده است در صورتی که نسبت به دستگاه‌های خارجی مستقر در منطقه به گونه‌ای متفاوت رفتار شده است، اما علی رغم این موضوع، حفاری شمال به دلیل درک اهمیت توسعه بزرگ‌ترین میدان مشترک کشور خود را متعهد به اجرای بهترین عملیات حفاری می‌داند.

این بیانیه با یادآوری اینکه حفاری شمال حرفه‌ای‌ترین شرکت ایرانی مجری عملیات حفاری دریایی به ویژه در حوزه آبهای عمیق در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است تصریح شده است: کسب رکورد سریع‌ترین حفاری در تاریخ توسعه پارس جنوبی از آن جهت برای ما ارزشمند است که این میدان در کانون توجه و تمرکز سیاست‌های توسعه‌ای ملی و مورد توجه افکار عمومی است و امیدواریم در آینده نیز با تکیه بر الطاف الهی و شکل گیری نگاه‌های ملی توسط کارفرمایان، توسعه و پیشرفت طرح‌های بزرگ و سرنوشت ساز صنعت نفت شتاب بیشتری به خود گیرد و کشور و مردم ایران از برکت این پیشرفت‌ها منتفع شوند.

این بیانیه همچنین از مدیران و کار‌شناسان شرکت پتروپارس و شرکت‌های زیرمجموعه آن به دلیل درک و اشراف فنی قابل تحسین نسبت به مسایل و واقعیت‌های فنی عملیات حفاری و نیز پشتیبانی‌های به موقع و کامل به عمل آمده در اجرای عملیات تقدیر شده است.

در پایان نیز اعلام شده است: شرکت حفاری شمال آماده است در صورت تایید کارفرمایان نسبت به تامین دستگاه‌های حفاری بیشتر اقدام نماید و به عنوان پیمانکاری مطمئن برای کارفرمایان؛ نقش کوچکی را در خدمت به صنعت کشور ایفا کند.

رکورد سرعت حفاری در تاریخ توسعه پارس جنوبی شکست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر