کد خبر: 162640 A

مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی خلیج فارس؛

ما اعتقاد داریم بنزین پتروشیمی آلاینده نیست، برخی می‌گویند آلاینده است و نمی خواهیم در این زمینه بحثکنیم.

مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی خلیج فارس ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۳ جهش خوبی در تولید خواهیم داشت بطوری که پتروشیمی اروند که در سال ۹۱ زیان ده بود امسال به مرز سوددهی رسیده است و پتروشیمی تندگویان نیز در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن با افزایش یک درصدی سوددهی همراه بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عادل‌نژاد سلیم مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی خلیج فارس در نشست خبری با بیان اینکه زمانی که واگذاری شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در برنامه سازمان خصوصی سازی قرار گرفت، احساس بر تدبیر غلبه کرد، اظهار داشت: این روند باعثشد که ما دچار مشکلاتی شده و صنعت پتروشیمی با موانع جدی روبه‌رو شد.

وی با بیان اینکه واگذاری را با خصوصی سازی اشتباه گرفتند، افزود: در آن زمان ما در شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جهت جلوگیری از متلاشی شدن شرکت‌های پتروشیمی موفق شدیم مصوبه هلدینگ را با ۲۴ شرکت بگیریم که تعداد شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ به ۱۵ شرکت رسید و هم اکنون ۷ شرکت تولیدی و ۸ شرکت خدماتی در مجموعه هلدینگ خلیج فارس فعالیت می‌کنند.

نژاد سلیم گفت: تا ۶ ماه نخست سال گذشته همچنان تفکر دولتی بر این مجموعه حاکم بود که ما به اصلاح ساختار سازمانی و تدوین استراتژی شرکت با درنظر گرفتن تعریف جهانی هلدینگ پرداختیم.

وی در ادامه به بدهی ۵۰۰ میلیون یورویی شرکت بازرگانی پتروشیمی به شرکت پتروشیمی خلیج فارس اشاره و تصریح کرد: مبایعه نامه‌ای با این شرکت امضا شد تا ظرف دو ماه آینده ۵۱ درصد سهام شرکت پترول به ارزش ۲۲۰۰ میلیارد تومان بابت بدهی PCC به هلدینگ خلیج فارس واگذار شود که بدین صورت ۱۵ شرکت طرح و تولیدی به مجموعه شرکت اضافه می‌شوند.

مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی خلیج فارس ادامه داد: تاکنون ۷۲ تا ۷۳ درصد از ظرفیت اسمی نصب شده تولید داشتیم و در سال ۹۲ از مجموع ظرفیت اسمی ۲۲ میلیون تنی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، ۱۵.۵ میلیون تن به تولید رسید.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۳ جهش خوبی در تولید خواهیم داشت بطوری که پتروشیمی اروند که در سال ۹۱ زیان ده بود امسال به مرز سوددهی رسیده است و پتروشیمی تندگویان نیز در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن با افزایش یک درصدی سوددهی همراه بود.

نژادسلیم گفت: مشکلاتی که در انتقال محصول LPG پتروشیمی پارس و بندرامام داشتیم یکی از دلایل افت تولید ما بود.

وی نسبت به واگذاری سهام دو شرکت فجر و مبین اعلام کاملا آمادگی کرد و گفت: هر زمان سازمان خصوصی سازی بخواهد سهام این دو شرکت واگذار می‌شود.

مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی خلیج فارس در خصوص صادرات محصولات LPG گفت: درخواست کرده‌ایم این محصولات را که تا پیش از مذاکرات ژنو جزو محصولات پتروشیمی به حساب نمی‌آوردند جزو محصولات پتروشمی محسوب شده تا در صادرات آن آزادی عمل بیشتری داشته باشیم.

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به در دست ساخت بودن NGL ۳۲۰۰ اظهار داشت: قرار است خوراک واحد NGL ۳۲۰۰ به پتروشیمی بندرامام اضافه شود که به این ترتیب یک طرح جدید اتان در بندر امام در نظر گرفتیم تا تولید اتیلن را افزایش دهیم و به شرکت ملی نفت ایران نامه نوشتیم که آمادگی داریم تمامی طرح‌های NGL را اجرا کنیم که در این صورت اگر همه می‌عانات گازی واحدهای NGL جمع شود ظرفیت پتروشیمی بندرامام کامل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: یک واحد NF با ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه در بندرامام احداثشده که با دو واحد ۷۵ هزار بشکه‌ای قبلی این شرکت پتروشیمی، هم اکنون ۲۵۰ هزار بشکه ظرفیت جداسازی می‌عانات گازی در این پتروشیمی وجود دارد.

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه از نظر ارزش تولیدات، تولید بنزین در واحدهای آروماتیکی یا تولیدات پازایلین، اورتازایلین و بنزن با توجه به اینکه بر اساس قیمت فوب خلیج فارس کار می‌کنیم برای ما تفاوت چندانی ندارد، گفت: ما اعتقاد داریم بنزین پتروشیمی آلاینده نیست، برخی می‌گویند آلاینده است و نمی خواهیم در این زمینه بحثکنیم.

وی ادامه داد: ۴۸ درصد محصولات ما در سال ۹۲ صادر شد که با توقف تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی، حجم صادرات ما در سال ۹۳ افزایش خواهد یافت.

نژاد سلیم در خصوص اینکه با توقف تولید بنزین و افزایش تولید محصولات آروماتیکی، مشکلی در صادرات بوجد نمی‌آید، تصریح کرد: محصولاتی چون پارازایلین و اورتازایلین مورد نیاز بازار است و هر زمان در بازار جهانی عرضه شود خریدار دارد.

وی همچنین از پیشرفت ۱۲ درصدی پتروشیمی هنگام خبر داد و گفت: فاینانس پتروشیمی هنگام در اواخر سال ۹۲ باز شد و قرارداد هرمز را امضا کردیم و به دنبال این هستیم تا فاینانس هرمز نیز باز شود.

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس افزود: ‌در پتروشیمی ونیران سالهاست ونزوئلا ۶۰ میلیون یورو کنار گذاشته که منتظر اقدام ایران برای جذب این پول است، هم اکنون واحد ایرانی احداثپروژه در حال کار است اما اگر ونزوئلا هم از ادامه همکاری انصارف دهد خودمان این واحد را به سرانجام می‌رسانیم.

وی با اشاره به اینکه سیاست پتروشیمی این است که پتروشیمی‌ها با هم جمع شوند، خاطرنشان کرد: پتروشیمی‌ها بالای ۸۵ درصد در مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت کرده‌اند.

ذ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر