کد خبر: 162700 A

وزیر نیرو خواستار شد:

اکنون در روزهای مواجهه با موضوع پیک مصرف آب در تابستان هستیم و اگر این روزها را از دست بدهیم، ممکن است امکان جبران وجود نداشته باشد.

وزیر نیرو بر لزوم توجه ویژه مدیران بخش آب و روابط عمومی‌های مرتبط تاکید کرد و گفت: حجم فعالیت‌های مرتبط با صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب باید افزایش یابد.

به‌گزارش ایلنا، حمید چیت‌چیان در نشست شورای مدیران آب وزارت نیرو، با بیان آنکه فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی صرفه‌جویی در مصرف آب باید با توجه به بحران جدی کمبود آب در کشور پررنگ‌تر شود، افزود: روابط عمومی‌ها باید موضوع بحران آب را ماموریت اصلی خود بدانند و حجم گسترده فعالیت‌های تبلیغی و فرهنگی برای مدیریت مصرف آب آغاز شود تا این موضوع به باور عمومی جامعه تبدیل شود.

وی موضوع تنش آبی شهرها و به‌ویژه شهرهای بزرگ را مسئله جدی دانست و اظهار داشت: امسال به‌دلیل شرایط خاص و بحرانی، باید به بحثکم‌آبی به‌طور ویژه پرداخته شود.

وی تصریح کرد: مدیران آبی کشور باید بیش از هر زمان دیگر بحران آب را درک کنند و طوری عمل کنند که نشان دهد شرایط کنونی درک شده است.

به‌گفته وزیر نیرو، از ماه‌ها پیش کمیته‌ای با ریاست قائم‌مقام وزیر نیرو تشکیل شده و پی در پی درباره بحران آب در کشور تصمیم‌گیری‌هایی گرفته شده است.

وی این روزها را روزهای طلایی برای چاره‌جویی درباره بحران آب دانست و گفت: اکنون در روزهای مواجهه با موضوع پیک مصرف آب در تابستان هستیم و اگر این روزها را از دست بدهیم، ممکن است امکان جبران وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: موضوع کم‌آبی باید هر روز به‌دقت پیگیری و حتی نشست‌های هفتگی کمیته رسیدگی به بحران آب کلان‌شهرها به نشست‌های روزانه تبدیل شود.

وی با بیان اینکه از هم‌اکنون اقدام‌های مرتبط با مدیریت مصرف باید در روابط عمومی‌ها و شرکت‌های آب و فاضلاب انجام شود، گفت: اگر قرار است مدیریت فشار در پیک مصرف انجام شود، از هم‌اکنون به مردم اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی شود.

وزیر نیرو تصریح کرد: در زمان کنونی، مردم متوجه شده‌اند که باید در رفتار مصرف تجدیدنظر کنند.

وی با بیان اینکه جمعیت زیادی از کشور را افراد متدین و متعهد تشکیل می‌دهند، گفت: با استفاده از مراجع، ائمه جماعت، ائمه جمعه، متخصصان علوم اجتماعی، استادان دانشگاه، افراد روحانی، هنرمندان، بازنشستگان صنعت آب و برق و متخصصان و طرح پرسش‌های دقیق و تاثیرگذار از آنان، می‌توان فرهنگ مصرف را تغییر داد.

چیت‌چیان بر لزوم تشکیل و تقویت گروه‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد تاکید کرد و گفت: این گروه‌ها نه به‌عنوان دولت بلکه به‌عنوان گروه‌هایی از مردم کار را دنبال کنند.

وی افزود: گزارشی از وضعیت آب کلان‌شهرها برای کمیسیون ویژه دولت، کمیسیون ویژه کلان‌شهرها و شورای‌عالی شهرسازی آماده شود تا نشست‌هایی به موضوع آب اختصاص یابد.

وی اظهار داشت: مسئله قطع مصارف بالا به‌ویژه برای مشترکان دولتی و مستندهای قانونی آن بررسی و اقدام‌های مربوط به آن انجام شود.

توجه ویژه به موضوع بحران آب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر