کد خبر: 165301 A

استاندار تهران تاکید کرد:

تقویت سامانه آبی شرق تهران و حفر ۶۰ حلقه چاه آب در این زمینه می‌تواند کمک بزرگی در تابستان باشد. ضمن اینکه اعتبار این پروژه‌ها به‌صورت استانی یا کمک دولت بایستی درنظر گرفته شود.

استاندار تهران گفت: برای اجرای مناسب و سرعت بخشیدن به طرح‌های آبی در استان تهران، استفاده از مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در اولویت برنامه‌های دولت قرار دارد.
به گزارش ایلنا، سیدحسین هاشمی» امروز در جریان بازدید از شرکت آب منطقه‌ای تهران، اظهار داشت: اعتقاد دولت بر این است که کار را به مردم و بخش خصوصی واگذار کند و در این زمینه، هم دولت و هم وزارت نیرو به جد پیگیر هستند.
استاندار تهران اجرای طرح قمر بنی‌هاشم و تکمیل رینگ انتقال آب تهران را امری ضروری عنوان کرد و گفت: ‌ باید اجرای چنین طرح‌هایی برای دولت به یک اعتقاد و دغدغه تبدیل شود و این مهم وظیفه ما مسئولان است که با تحلیل درست و گزارش جامع و قوی، طرح‌ها را به دولت انتقال دهیم.
هاشمی همچنین انجام مطالعه‌های انتقال آب از ارتفاعات ۳۰۰۰-۲۰۰۰ تنکابن را مهم برشمرد و افزود: انجام مطالعه‌ها حتی اگر بنا به‌دلایلی به اجرا هم نرسد، مفید بوده و اشکالی نخواهد داشت. درواقع انجام مطالعه‌های این طرح بزرگ، به نوعی آینده‌نگری برای استان‌های هدف خواهد بود.
خسرو ارتقایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز در این بازدید ضمن ارایه گزارشی از وضعیت آبی استان و میزان بارش‌ها در تهران، اظهار داشت: ‌ با پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب تهران به‌صورت هماهنگ با یکدیگر انجام داده‌اند، می‌توان تا حدودی نیاز آبی تابستان را در پایتخت مهار کرد.
وی در این زمینه گفت: تقویت سامانه آبی شرق تهران و حفر ۶۰ حلقه چاه آب در این زمینه می‌تواند کمک بزرگی در تابستان باشد. ضمن اینکه اعتبار این پروژه‌ها به‌صورت استانی یا کمک دولت بایستی درنظر گرفته شود.
ارتقایی اجرای پروژه انتقال آب از ارتفاعات ۳۰۰۰-۲۰۰۰ تنکابن را یک طرح برد - برد برای چهار استان هدف برشمرد و گفت: با اجرای این طرح استان‌های مازندران، تهران، البرز و قزوین می‌توانند آب موردنیازی که اکنون به دریای خزر می‌ریزد و به‌نوعی از دسترس خارج می‌شود، را مدیریت و استفاده کنند.
وی در پایان تاکید کرد: ‌ در این طرح، افزون‌بر تامین نیاز آبی این چهار استان، مسایل زیست‌محیطی منطقه به‌خوبی دیده شده است.
محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران نیز که در این بازدید حضور داشت، با تشریح برنامه‌های این شرکت برای گذر از تابستان و ذخیره آب در زمستان امسال، اظهار داشت: ‌ باید به این موضوع توجه شود که تهران بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب پساب دارد که با برنامه‌ریزی مناسب و حمایت دولت و استان از طرح‌هایی که می‌تواند برای مدیریت این حجم آب اجرایی شود، بخش مهمی از نیازهای تهران را برطرف کرد.
وی در پایان با یادآوری بحران آبی تهران در سال‌های ۷۷ و ۷۸ و تکرار آن در دو سال اخیر، گفت: ‌ در آن زمان مصرف آب در تهران به حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسید اما در زمان حاضر، مصرف بسیار افزایش یافته و به بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال رسیده است و این خود مشکل را در مدیریت آب دوچندان می‌کند.
ضرورت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح‌های آبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر