کد خبر: 170548 A

مسئولان اعلام کردند:

ارائه اطلاعات میدان آزادگان از نظر سیاسی، اخلاقی و تعهد حرفه‌ای قابل پی‌گیری است و آنان نباید این کار را می‌کردند.

طی هفته گذشته خبرگزاری ایلنا اعلام کرد که چین باز هم به ایران خیانت کرد و این خیاینت این بار در خصوص فروش اطلاعات میدان آزادگان به عراق بود. این خبر در کمتر از یک ساعت بازخورد های گسترده ای داشت و درست در فردای همان روز افخم سخنگوی وزارت امرو خارجه در جلسه هفتگی اعلام کرد منتظر تایید اصل خبر است. گفتنی است شرکت ملی نفت چین در ۴ سالی که با ایران قرارداد داشت، در سکوت مسئولان دولت سابق برای توسعه میدان مجنون در سمت عراق وارد مذاکره شد و قرارداد توسعه این میدان را با عراقی‌ها منعقد کرد.

اقدام چین جای گله و شکایت دارد

علی ماجدی، معاون بین اللمل وزارت نفت ضمن غیر حرفه ای خواندن اقدام شرکت چینی در خصوص فروش اطلاعات میدان آزادگان به کشور عراق بیان می دارد: شرکتی که با ایران کار می‌کرد حق نداشته اطلاعات را به طرف مقابل دهد. همچنین ارائه اطلاعات میدان آزادگان از نظر سیاسی، اخلاقی و تعهد حرفه‌ای قابل پی‌گیری است و آنان نباید این کار را می‌کردند.

براساس اعلام نفتنا این مقام مسئول در وزارت نفت در ادامه می گوید: باید توجه داشته باشیم که یک سری اطلاعات موجود را در طی مدت فعالیت ایران به‌دست آورده‌ بود و یک سری اطلاعات دیگر را هم طرف چینی برایمان به‌دست آورد ولی دو دسته این اطلاعات مربوط به یک مخزن است و براساس توافق بدون اجازه ما نباید این اطلاعات رد و بدل شود چراکه به هر حال آن‌ها مجاز نبوده‌اند این کار را انجام دهند و قطعا جای گله دارد و تردید نکنید حتی جای شکایت هم دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر نیاز به بررسی است.

چین به دلیل عدم اجرای تعهدات اخراج شد

در همین خصوص، محمود مرعشی، مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص درز اطلاعات میدان نفتی آزادگان جنوبی و فروش این اطلاعات به کشور عراق توسط چینی ها بیان می دارد: قراداد ما با شرکت چینی بصورت بیع متقابل و همانند سایر قراردادهای نفتی بوده است اما نسبت به وضعیت کاری که چینی ها ارائه می دادند رضایت نداشته ایم.

وی می افزاید: طرف چینی طبق زمان بندی مقرر کار را پیش نبرد و مفاد قرارداد را بدرستی رعایت نکرد لذا از توسعه این میدان نفتی بازمانده و اخراج شد.

مرعشی می گوید: توسعه این میدان در حال حاضر در دست شرکت مهندسی توسعه نفت است و قرار است تماما توسط نیرو و شرکت های داخلی عملیاتی شود.

وی نسبت به دلایل افشای اطلاعات و نوع اطلاعاتی که چینی ها در اختیار کشور عراق قرار داده اند، بیان می دارد: در این خصوص اطلاعات خاصی ندارم اما براساس اخبار مندرج در رسانه ها و برخی گفته های مسئولان در حال تکمیل اطلاعات کلی هستیم.

ایران چین دولت رسانه عراق معاون نفت وزارت نفت افخم اطلاعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر