کد خبر: 177368 A

رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در گفت‌وگو با ایلنا؛

بازار امروز با گذشته بسیار متفاوت بوده ضمن اینکه الان قیمت نفت به ۱۰۰ دلار رسیده است لذا نوع قراردادها با توجه به شرایط متفاوت خواهد بود.

رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی با اشاره به برنامه جهان برای بهره برداری از لایه‌های جدید نفتی گفت: ما در قراردادهای جدید نفتی باید رویکرد جدید جهان مبنی بر روی آوردن به منابع جدید را در نظر بگیریم.

سید مهدی حسینی، رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص برنامه ایران در قراردادهای جدید نفتی با توجه به برنامه ریزی جهان برای بهره‌بر داری از شیل اویل‌ها اظهار داشت: در قراردادهای جدید نفتی باید با توجه به بازار کنونی حرف بزنیم چرا که بازار امروز با ۲۰ سال پیش که قیمت نفت ۱۵ تا ۲۰ دلار بود متفاوت است.

وی افزود: ۲۰ سال گذشته فضای تولید انرژی با الان متفاوت بود زیرا انقلاب آمریکا برای تولید انرژی اتفاق نیفتاده بود، بسیاری از تولیدکنندگان نفت در افریقا مثل سودان، موزامبیک و تانزانیا و حتی عراق به شکل امروزی وجود نداشتند بنابراین بازار امروز با گذشته بسیار متفاوت بوده ضمن اینکه الان قیمت نفت به ۱۰۰ دلار رسیده است لذا نوع قراردادها با توجه به شرایط متفاوت خواهد بود.

حسینی تصریح کرد: با توجه به اتفاقات جاری در بازار جهانی نفت و موارد فوق الذکر فرصت اینکه میدان های نفتی اوریجینال ارزش اقتصادی پیدا کنند زیاد شده است بنابراین در بخش عرضه با رقابت سنگینی روبرو هستیم و با ملاحظه این رقابت ها باید قراردادهای جدید را تنظیم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه قراردادهای جدید باید مدلی باشد که در بازار رقابت از رقبا عقب نیفتیم، خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی که در بازی رقابت منطقی فعایلت می کنند برنده خواهند بود.

قراردادهای جدید نفتی با لحاظ کردن کشیفیات جدید در جهان نفت خواهد بود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر