کد خبر: 178432 A

شعبان‌پور با یادآوری اینکه امسال یک پالایشگاه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی وارد مدار می شود اظهار داشت: با بهره برداری از این ردیف گازی ۱۴ میلیون متر مکعب گاز در روز به ظرفیت گازی کشور افزوده می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از راه‌اندازی اولین پالایشگاه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در سال جاری خبر داد و اعلام کرد: امسال بیش از ۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری در پارس جنوبی می‌شود.

به گزارش ایلنا، علی اکبر شعبان‌پور در نشست با رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان است، گفت: این میدان مشترک گازی دارای ۲۹ فاز گازی است که ۱۶ فاز ان در سایت یک پارس در عسلویه شامل ۸ پالایشگاه گازی و ۱۳ فاز دیگر شامل ۶ پالایشگاه در سایت دوم پارس در کنگان در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در تشریح آخرین وضعیت ساخت و راه اندازی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر این طرح مشترک گازی از ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده که در اجرای این طرح ۶.۲ میلبیارد دلار سرمایه گذاری می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در دو فاز ۱۷ و ۱۸ تاکنون افزون بر پنج میلیارد دلار سرمایه گذاری شده بیان کرد: برای تکمیل این دو فاز به یک میلیارد دلار اعتبار و منابع مالی دیگر نیاز است.

شعبان‌پور با یادآوری اینکه امسال یک پالایشگاه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی وارد مدار می شود اظهار داشت: با بهره برداری از این ردیف گازی ۱۴ میلیون متر مکعب گاز در روز به ظرفیت گازی کشور افزوده می‌شود.

وی به پیشرفت مطلوب طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی هم اشاره کرد و افزود: این دو فاز پیشرفت ۹۵ درصدی دارند و دو ردیف گازی آن وارد مدارشده که امسال هم دو ردیف گازی دیگر به ظرفیت ۲۰ میلیون متر مکعب به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه در اجرای فازهای پارس جنوبی ۵۳ میلیارد دلار پیش بینی شده تاکید کرد: تاکنون ۳۴ میلیارد دلار از این اعتبارات پرداخت شده است.

این مقام مسئول در پایان با تاکید بر اینکه امسال برای توسعه طرح های میدان پارس جنوبی ۹.۲ میلیارد دلار تصویب شده است، خاطرنشان کرد: روزانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب گاز در پارس جنوبی تولید که ۷۲ درصد گاز مصرفی کشور را شامل می شود.

پارس جنوبی جهان دلار رئیس مجلس شورای اسلامی سرمایه گذاری گاز منابع مالی نفت و گاز گازی فاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر