کد خبر: 178451 A

سخنگوی دولت سریلانکا:

، سخنگوی دولت سریلانکا اعلام کرد که این کشور نفت ایران را از طریق طرف های ثالثو از کشورهای مختلف خریداری می کند و با موافقت آمریکا با تحریمی مواجه نشده است.

سخنگوی دولت سریلانکا گفت: این کشور واردات نفت از ایران را متوقف نکرده است و با توافق آمریکا از طریق طرف های ثالثاز ایران نفت وارد می کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، سخنگوی دولت سریلانکا اعلام کرد که این کشور نفت ایران را از طریق طرف های ثالثو از کشورهای مختلف خریداری می کند و با موافقت آمریکا با تحریمی مواجه نشده است.

کهلیا رامبوکولا در کلمبو به خبرنگاران گفت: ما(نفت ایران) را از طرف های ثالثخریداری می کنیم اما با آمریکا توافقاتی داشته ایم.

وی افزود: این جزو سمهیه نیست. این علاوه بر سهمیه است. برای مثال، مالزی نفت ما را تامین می کرد که اتفاقا نفت ایران بود. این موضوع از اطلاعات بسیار محرمانه است.

مقامات سفارت آمریکا در این کشور تاکنون در این مورد اظهار نظر نکرده اند. پیش از این، مقامات سفارت آمریکا گفته بودند که سریلانکا از تحریم ها تبعیت می کند.

در ماه نوامبر، دولت سریلانکا، انتقال یک محموله نفت خام را به علت مظنون بودن به اینکه دارای نفت ایران است، لغو کرد.

بر اساس این گزارش، ماهیت توافق میان سریلانکا و دولت آمریکا مشخص نیست و رامبوکولا در این مورد توضیحی نداد.

این مقام سریلانکایی اضافه کرد: ایران نفت خود را تحت عنوان یک نام متفاوت به یک کشور ارسال می کند و از آنجا به کشورهای دیگر انتقال می دهد. هر جایی که تحریم ها وجود داشته باشد، طرف های ثالثنیز درگیر هستند.

سریلانکا به علت تحریم ها با مشکل روبرو است چراکه تنها پالایشگاه با ظرفیت پالایش ۵۰ هزار بشکه نفت در روز این کشور(سیلون پترولیوم)، برای فعالیت با نفت ایران طراحی شده است.

پالایشگاه ساپوگاسکاندا در حومه کلمبو پایتخت سریلانکا نیز به علت عدم توانایی این پالایشگاه برای تامین نفت ایران به دلیل تحریم ها، هر از گاهی تعطیل می شود.

سخنگوی دولت سریلانکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سریلانکا چه تعداد محموله نفت خام ایران از طریق طرف ثالثدریافت کرده است، گفت: نظری در این باره ندارم اما این اتفاق هر از گاهی رخ داده است.

پیش از این، مقامات دولت سریلانکا اعلام کرده بودند که آمریکا به آنها گفته است، پس از اینکه این کشور از نیمه دوم سال ۲۰۱۲ هیچ محموله نفتی از ایران وارد نکرد، دیگر قادر به واردات نفت از ایران نخواهد بود.

ایران پالایش پایتخت دولت دولت آمریکا مالزی نفت واردات سریلانکا سخنگوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر