کد خبر: 182793 A

بلغارستان امیدوار است که طرح ساخت بخش بلغاری خط لوله گازی ساوثاستریم ظرف چند هفته آینده ادامه یابد.

به گزارش ایلنا و به نقل از خبرگزاری ریانووستی از بلگراد، کریستین ویگنین، وزیر امور خارجه بلغارستان امروز(١٢ تیر) اعلام کرد: کشورش امیدوار است که پس از دریافت توضیحات مربوطه از طرف کمیسیون اروپا، به طرح ساخت بخش بلغاری خط لوله گازی ساوثاستریم ظرف چند هفته آینده ادامه دهد.

خط لوله ساوثاستریم قرار است حدود ۶٣ میلیارد مترمکعب گاز روسیه را از مسیر دریای سیاه، بلغارستان، صربستان، مجارستان و اسلوونی به ایتالیا صادر کند.
وی افزود: ما در حال گفتگوی مستقیم و دائمی با کمیسیون اروپا درباره شرایط اجرای این طرح هستیم و امیدوار هستم ظرف هفته های آینده توضیحات را دریافت کنیم تا بتوانیم به کار و اجرای این طرح ادامه دهیم.

وزیر امور خارجه بلغارستان بر اهمیت زیاد این طرح برای امنیت انرژی جنوب شرق اروپا تاکید کرد.
وی این سخنان را در حالی مطرح کرد که وزیر امور خارجه صربستان نیز بر اهمیت اجرای این طرح که موضوع امنیت انرژی و نه روابط با روسیه را شامل می شود، تاکید کرده بود.

این مقام صربستانی گفته بود که اگر طرح ساخت خط لوله گازی ساوثاستریم متوقف شود، صربستان از نظر اقتصادی و انرژی ضرر خواهد کرد.
وی با بیان این که کمیسیون اروپا هیچ مسیر جایگزین با این پروژه گازی را مطرح نکرده است، گفت: صربستان با ترانزیت گاز با خط لوله ساوثاستریم روزانه میلیون ها یورو درآمد به دست می آورد.

بروکسل به دلیل اینکه اتحادیه اروپا به دنبال کاهش وابستگی به گاز روسیه است، توسعه این طرح را به حال تعلیق درآورده است.

اتحادیه اروپا انرژی ایتالیا بلغارستان روسیه صربستان کمیسیون اروپا گاز وزیر امور خارجه امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر