کد خبر: 187303 A

رئیس کمیته نفت، گاز و پتروشیمی مجلس در گفت‌وگو با ایلنا؛

ترکیه تا کنون ۳ بار از ایران شکایت کرده و در صدد گرفتن امتیاز است در حالی که قیمت گاز ایران ممکن است از گاز روسیه گرانتر باشد اما طبق قرارداد تنظیم شده و ترکیه حق اعتراض ندارد.

به گفته رئیس کمیته نفت، گاز و پتروشیمی کمیسیون انرژی مجلس بهتر است صادرات برق جایگزین گاز شده و در این زمینه سرمایه گذاری شود چرا که راحتتر، به صرفه تر و امنیت بیشتری دارد.

نادر فریدونی؛ نماینده مردم فیروزآباد، قیر و کارزین و فراشبند در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص آخرین وضعیت شکایت گازی ترکیه از ایران گفت: در حال حاضر ترکیه تنها کشوری است که ما گاز را طی قرارداد صادر می کنیم و برای کشورهای پاکستان، عمان و عراق نیز طرح های صادراتی داریم اما هنوز موفق به صادرات نشده ایم.

وی با بیان اینکه با تغییر خط لوله انتقال گاز به ۵۶ اینچ می توانیم به اروپا هم صادرات گاز داشته باشیم، افزود: قراربود که روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر کنیم ولی تا کنون ۱۰ میلیون متر مکعب در روز صادرات داشته ایم ضمن اینکه این کشور از روسیه هم گاز وارد می کند و اعلام کرده که گاز ایران گران تر از روسیه است لذا شکایاتی را به مجامع بین المللی در زمینه گران فروشی مطرح کرده است.

تکیه بدنبال گرفتن امتیاز از قرارداد گازی با ایران

رئیس کمیته نفت، گاز و پتروشیمی کمیسیون انرژی تصریح کرد: ترکیه تا کنون ۳ بار از ایران شکایت کرده و در صدد گرفتن امتیاز است در حالی که قیمت گاز ایران ممکن است از گاز روسیه گرانتر باشد اما طبق قرارداد تنظیم شده و ترکیه حق اعتراض ندارد.

صادرات گاز به عراق فعال میسر نیست

وی در خصوص صادرات گاز به عراق نیز اظهار داشت: صادرات گاز به عراق در حال مطالعه است و در حال حاضر روی شبکه انتقال کار می کنیم ضمن اینکه با توجه به شرایط سیاسی عراق فعلا این مسئله امکان پذیر نیست و تا زمانی که این کشور به ثبات نرسد نمی توان تصمیم گیری کرد.

صادرات برق جایگزین گاز شود / صادرات برق امنیت بیشتری دارد

فریدونی با اشاره به اینکه صادرات برق به صرفه تر از سوخت مایع است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه صادرات برق امنیت بیشتری نسبت به صادرات گاز و سوخت مایع دارد بهتر است که در این زمینه سرمایه گذاری شود چرا که راحتتر، به صرفه تر و امنیت بیشتری دارد.

وی در خصوص میزان واردات بنزین نیز گفت: ما از سال ۶۱ واردات بنزین داشته ایم یعنی بطور متوسط سالانه ۶ میلیارد لیتر وارد کرده ایم اما هم اکنون از سال ۸۳ تا ۹۳ با توجه به جبران نیاز داخل از طریق افزایش تولیدات داخلی توسعه پالایشگاه ها و تولید بنزین در پتروشیمی ها میزان واردات کاهش یافت بطوری که در سال های ۹۲ و ۹۳ این میزان به ۵ میلیون لیتر در روز رسید.

واردات ۵۸ میلیارد دلار بنزین در ۱۰ سال گذشته

این عضو کمیسیون انرژی کل هزینه بنزین وارداتی طی ۱۰ سال گذشته را ۵۸ میلیارد دلار عنوان کرد.

وی همچنین گفت: در آخرین جلسه کمیسیون با وزیر نفت در خصوص آماده سازی فازهای ۱۲،۱۳، ۱۵،۱۶، ۱۷و ۱۸ در آینده نزدیک و همچنین طرح های گازرسانی به ۶۰ درصد از روستاها و شهر های باقیمانده از طریق بیع متقابل بحثو تبادل نظر شد.

صادرات برق جایگزین گاز شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر