کد خبر: 187875 A

مدیرعامل توزیع نیروی برق تهران بزرگ:

براساس مذاکره‌های صورت‌گرفته با صاحبان صنایع، برخی از صنایع برنامه تعمیر خود را به فصل تابستان منتقل کرده و برخی نیز دیزل ژنراتورهای خود را به‌منظور کمک به شبکه سراسری وارد مدار می‌کنند که برای این‌گونه از صنایع هم مشوق‌های خوبی درنظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: تاکنون هیچ‌گونه خاموشی برنامه‌ریزی شده ناشی از کمبود انرژی در تهران اعمال نشده است و درصورت مدیریت مصرف و صرفه‌جویی، خاموشی با برنامه نخواهیم داشت.

به گزارش ایلنا، سیدمحمد هاشمی افزود: از پاییز سال گذشته برای گذر از تابستان، برنامه‌ریزی‌های لازم و برنامه‌های فنی و مهندسی مانند افزایش تعداد خطوط، تقویت و توسعه پست‌ها و اجرای مانورهای مختلف انجام شده است.

وی افزود: استاندارد استفاده از ظرفیت پست‌ها ۷۰ تا ۸۰ درصد بوده و توسعه و تقویت پست‌ها بر این اساس صورت گرفته است و اگر مصرف برق بی‌رویه باشد و اضافه‌بار به تجهیزات برق تحمیل شود، امکان خلل در شبکه و آسیب دیدن تجهیزات وجود دارد.

وی با بیان اینکه مهندسی شبکه براساس قدرت قراردادی مشترکان صورت می‌گیرد، اظهار داشت: متاسفانه برخی مشترکان با تغییر خودسرانه فیوز موجب به‌وجود آمدن مشکلات و آسیب دیدن تجهیزات می‌شوند که ترمیم این آسیب‌ها به مدت زمانی هرچند اندک نیاز دارد و موجب می‌شود که مردم از نعمت برق محروم شوند.

وی سهمیه اعلامی مدیریت مصرف برای شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ را ۱۹۰ مگاوات عنوان کرد و گفت: با اقدام‌های صورت‌گرفته درمجموع ۲۵۰ مگاوات از کانال‌های مختلف نسبت به مدیریت مصرف اقدام کرده‌ایم.

مدیرعامل توزیع نیروی برق تهران بزرگ اظهار داشت: براساس مذاکره‌های صورت‌گرفته با صاحبان صنایع، برخی از صنایع برنامه تعمیر خود را به فصل تابستان منتقل کرده و برخی نیز دیزل ژنراتورهای خود را به‌منظور کمک به شبکه سراسری وارد مدار می‌کنند که برای این‌گونه از صنایع هم مشوق‌های خوبی درنظر گرفته شده است.

وی با تشبیه کابل برق به لوله‌های آب، گفت: همان‌طور که لوله‌های آب ظرفیتی برای انتقال دارند، خطوط انتقال برق نیز تا حد مشخصی قادر به انتقال انرژی الکتریکی هستند و درصورت افزایش بار، امکان آسیب دیدن و حتی ذوب آنها وجود دارد.

هاشمی افزود: خوشبختانه با همت همه دست‌اندرکاران هیچ‌گونه خاموشی با برنامه ناشی از کمبود انرژی در تهران نداشته‌ایم و با توجه به برابر بودن تولید و مصرف برق در تهران، با اندکی صرفه‌جویی خاموشی با برنامه به هیچ عنوان نخواهیم داشت.

وی مصرف برق در روزهایی به‌غیر از تابستان را درحدود دوهزار تا ۲.۵ هزار مگاوات ذکر کرد و افزود: در بدترین شرایط در تاریخ ۹ تیر میزان مصرف برق در تهران به چهارهزار و ۳۳ مگاوات رسید که حکایت از سهم بیش از ۴۰ درصدی سرمایش در مصرف برق دارد.

وی با بیان اینکه ساعت‌های اوج مصرف برق در تهران در روز ۱۱ تا ۱۵ و در شب ۲۱ تا ۲۳ است، اظهار داشت: از ۱۱ تا ۱۵ ساعت کار اداری نیز است که با توجه به سهم ۶۲۵ مگاواتی اداره‌ها در مصرف برق تهران بزرگ، صرفه‌جویی ۱۰۰ مگاواتی کمک بسیاری به صنعت برق می‌کند که نخستین اقدام نیز در شرکت‌های تابعه وزارت نیرو انجام شده است.

وی تصریح کرد: در هر شرایط و هر فصلی بین ۴۷ تا ۴۹ درصد از برق تولیدی برق منطقه‌ای تهران سهم توزیع تهران بزرگ است.

مدیرعامل توزیع نیروی برق تهران بزرگ سپس با اشاره به نصب حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه کنتور سه‌زمانه در تهران، گفت: با نصب کنتورهای سه‌زمانه و افزایش بهای برق در ساعت‌های اوج مصرف برق، مردم نسبت به مصرف برق بیشتر توجه می‌ کنند.

وی خاطرنشان کرد: مشترکان با عدم استفاده از ماشین‌های لباس‌شویی، اتو، ماشین ظرف‌شویی، جاروبرقی در ساعت‌های اوج مصرف و همچنین خاموش کردن حتی یک لامپ افزون‌بر کاهش هزینه‌های خود، مانع از اعمال فشار به تاسیسات برق می‌شوند.

خاموشی برنامه‌ریزی‌شده در دستورکار نیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر