کد خبر: 201898 A

آژانس دریانوردی اعلام کرد که دزدادن دریایی مسلح یک نفتکش حامل فرآورده های نفتی را در نزدیکی ساحل عاج ربودند.


آژانس دریانوردی اعلام کرد که دزدادن دریایی مسلح یک نفتکش حامل فرآورده های نفتی را در نزدیکی ساحل عاج ربودند.

به گزارش ایلنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس دریانوردی با اشاره به ربوده شدن یک نفتکش حامل فرآورده های نفتی به وسیله دزدان دریای مسلح در نزدیکی ساحل عاج، اعلام کرد که این حادثه نشاندهنده افزایش فعالیت دزدان دریایی نیجریه است.

به گفته این منابع، این حادثه تنها یک روز پس از دو حمله ناموفق دزدان دریایی رخ داد. این دو حمله به فاصله چند ساعت در آبهای نزدیک به ساحل جنوب شرقی نیجریه رویداده بود.

حمله دزدان دریایی در خلیج گینه واقع در غرب آفریقا که منبع مهم نفت، کاکائو و فلزات برای بازارهای جهانی به شمار می آید، از سال گذشته دو برابر افزایش یافته و این موضوع سبب بالا رفتن هزینه بیمه شرکتهای کشتیرانی شده است.

به نظر می رسد بخش عمده ای از دزدیهای دریایی در این منطقه به وسیله گروههای تبهکار نیجریه انجام می شود که به گفته مشاوران امنیتی سه حادثه هفته گذشته ممکن است توسط این گروهها صورت گرفته باشد.

این نهاد اعلام کرد: ١٢ دزد دریایی مسلح با اسلحه به داخل یک نفتکش حامل فرآورده های نفتی رفتند و با گروگان گرفتن همه خدمه، وجه نقد کشتی، خدمه و اموال شخصی را به سرقت برده و گریختند.

دزدان دریایی پیش از ترک کشتی، تجهیزات دریانوردی آن را منهدم کردند اما به هیچ یک از خدمه و نفتکش آسیبی نرساندند.

یک شرکت مشاور امنیت خصوصی که ناظر دزدیهای دریایی غرب آفریقا است، این حمله را تأیید کرده اما یک مقام ارشد امنیت دریایی ساحل عاج درباره این حادثه اظهار بی اطلاعی کرده است.

مقامهای دریانوردی اعلام کردند که نخستین دزدی دریایی در آبهای متعلق به ساحل عاج اواخر سال ٢٠١٢ میلادی روی داد. در ماههای بعد از آن نیز حمله های مشابهی گزارش شد اما در یک سال گذشته حمله موفقیت آمیزی در نزدیکی این کشور رخ نداده است.

وزیر دفاع ساحل عاج اعلام کرد که به منظور مقابله با افزایش فعالیتهای مجرمانه نزدیک این کشور اوایل سال جاری در حدود ۴٠ کشتی جدید به نیروی دریانوردی افزوده شده است. برخی از این کشتیها از جمله یک ناوچه گشتی ٣٣ متری ساخت فرانسه هم اکنون در اختیار نیروی دریایی قرار دارد.

جنوب شرقی دزدان دریایی سرقت فرآورده های نفتی فرانسه فلزات کشتی نفت وزیر دفاع دریایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر