کد خبر: 207217 A

حمید حسینی در گفت‌وگو با ایلنا:

در صورت شکست روحانی در مذاکرات اخیر باید شاهد بازگشت رادیکال‌ها به اقتصاد کشور باشیم / در صورت اعمال تحریم جدید کمربندها را باید محکمتر ببندیم / شرایطی که به دلیل داعش و روابط غرب با روسیه پیش آمده به گونه‌ای نیست که غرب بخواهد کار را به بن بست بکشاند.

عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه دولت روحانی کشور را از تونل تاریکی که آینده‌ای برای خروج از آن متصور نبود خارج کرد، گفت: طبق شواهد احتمال اعمال تحریم جدید علیه ایران نزدیک به صفر است اما در صورت وقوع باید کمربند‌ها را محکم ببندیم.

حمید حسینی، عضو اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص پیامدهای مذاکرات پیش رو ایران و ۵ + ۱ و دیدار احتمالی رئیس جمهور با اوباما و اینکه در صورت شکست مذاکرات چه آینده‌ای برای اقتصاد کشور متصور است، گفت: در حال حاضر شرایطی که به دلیل داعش و همچنین اوضاع روابط غرب با روسیه پیش آمده به گونه‌ای نیست که غرب بخواهد کار را به بن بست بکشاند.

وی افزود: اما در صورتی که مذاکرات شکست بخورد و ما برگشتی به خط اول داشته باشیم باید کمربند‌ها را خیلی محکم ببندیم زیرا این بار شوخی بردار نیست و شرایط اقتصادی بسیار سخت می‌شود.

حسینی با اشاره به اینکه در صورت شکست مذاکرات باید از تمام ظرفیت‌ها و نیرو‌ها برای ایجاد روابط مطلوب با کشورهای همسایه استفاده کنیم، تصریح کرد: در صورت شکست باید حداقل به گونه‌ای رفتار کنیم که حلقه محاصره در منطقه شکسته شود چرا که در صورت عدم حضور در مجامع بین المللی باید از ظرفیت منطقه استفاده کرده تا اقتصاد کشور را حفظ کنیم.

وی خاطرنشان کرد: درصورت شکست مذاکرات اولین هدف متوجه نفت خواهد بود اگرچه ملت وابستگی چندانی به پول نفت ندارند بطوری که ۱۳۰ میلیارد دلار پول نفت اگر بین کل مردم تقسیم شود به هر نفر سالی ۲هزار تومان بیشتر نمی‌رسد اما دولت ۷۰ تا ۸۰ درصد درآمدش را از دست می‌دهد.

این عضو اتاق بازرگانی تاکید کرد: اگرچه گفته می‌شود که ۴۲ درصد درآمد دولت وابسته به نفت است اما در واقع به اضافه فرآورده هایی که صادر می‌کنیم این میزان به ۸۰ درصد هم می‌رسد لذا در صورت تحریم دوباره دولت با مشکل مواجه خواهد شد و در آنصورت اگر فقط بتواند خودش را اداره کند شاهکار کرده است.

حسینی تصریح کرد: قبل از دولت جدید به خاطر تحریم‌ها مردم خود را در تونل تاریکی می‌دیدند که نمی‌دانستند به کجا می‌روند اما با روی کار آمدن دولت جدید توانسته‌ایم از تونل خارج شویم و در صورت اعمال دوباره تحریم‌ها به سمتی خواهیم رفت که زیمبابوه و کره شمالی رفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران به گونه‌ای نیست که امکان تحریم آن به راحتی وجود داشته باشد و غرب نیز به این نکته واقف است و می‌داند که در صورت این کار، اقتصاد ایران به سمت رادیکالیزه شدن خواهد رفت.

حسینی با بیان اینکه در صورت شکست روحانی در مذاکرات اخیر باید شاهد بازگشت رادیکال‌ها به اقتصاد کشور باشیم، گفت: در صورت این اتفاق این بار مماشاتی وجود نخواهد داشت.

وی در خاتمه یادآور شد: با توجه به شواهد و قرائن و اظهارات اخیر اوباما و جان کری ما توانسته‌ایم اعتماد سازی لازم را انجام دهیم ضمن اینکه غرب نیز به حضور ایران در مجامع بین المللی نیاز دارد.

تحریم اقتصاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر