کد خبر: 208995 A

مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی و خدمات مشترکان شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور؛

مشترکان آب در شهرها و روستاهای کشور را دعوت کرد که صرفه جویی ۲۵ درصدی آب را با توجه به وخامت وضعیت آب کشور، در دستور کار خود قرار دهند.

مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی و خدمات مشترکان شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: ۱۱۶ هزار مشترک در بخش خانگی کشور شناسایی شده است که آب مصرفی آنها افزون بر ۲.۵ برابر الگو مصرف است.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، معصومه آذرگون، با بیان اینکه مشترکان پرمصرف ۰.۷ درصد مشترکان کشور را شامل می شوند، اظهار داشت: تعداد سه هزار و ۵۰۰ مشترک پرمصرف در شهر تهران وجود دارند که مصرف آب شرب این مشترکان بیش از ۵۰مترمکعب در ماه ثبت شده، درحالی که الگوی مصرف ۲۰ مترمکعب در ماه است.

وی اضافه کرد: پیشنهادهایی از طرف وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ارایه شده که تعرفه این مشترکان با مشترکانی که زیرالگوی مصرف قرار دارند، متفاوت باشد و به ازای مصرف بالای ۲۰ مترمکعب تعرفه بالاتری را پرداخت کنند.

آذرگون با بیان اینکه به استناد ماده ۳ قانون هدفمندی یارانه ها باید تا پایان سال ۹۴ تعرفه آب به قیمت تمام شده نزدیک شود، گفت: گزینه های افزایش تعرفه به دولت ارایه شده، ضمن آنکه در بهمن ماه ۹۲ با ۲۰ درصد افزایش نرخ به صورت یکنواخت موافقت شد، اما پس از آن روند افزایش پلکانی تعرفه ادامه نیافت.

وی گفت: قیمت تمام شده آب ۱۰۰۰ تومان است درحالی که از مشترکان ۳۵۰ تومان دریافت می شود و با این تعرفه، مشترکان خانگی در زمان حاضر ۳۰ تا ۳۵ درصد قیمت تمام شده را پرداخت می کنند؛ با این حال برخی مشترکان با همین تعرفه پایین حاضر به پرداخت قبوض خود نیستند و مشکلات متعددی را برای فعالیت های توسعه ای شرکت های آب و فاضلاب به وجود می آورند.

آذرگون درباره امکان عملی شدن برنامه هدفمندی یارانه ها، گفت: چنانچه تا پایان برنامه پنجم توسعه(۱۳۹۴) به قیمت تمام شده دستیابیم، باید در دو سال آینده سالانه ۳۵۰ تومان به قیمت آب افزوده شود؛ یعنی افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه در هر سال و این امر بسیار مشکل است.

وی با اشاره به برنامه های دفتر بررسی های اقتصادی و خدمات مشترکان شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، ادامه داد: در زمان حاضر، برنامه ما افزایش خدمات غیرحضوری به ویژه ترویج فرهنگ پرداخت غیرحضوری قبوض و مهیا کردن بستر لازم در کشور است.

به گفته این مقام مسئول، اکنون در بیشتر استان ها واگذاری کارها به دفاتر پیشخوان دولت ارجاع شده است.

وی گفت: آمار پرداخت غیرحضوری در بخش شهری ۷۵ درصد و روستایی ۵۰ درصد است و افزود: پرداخت حضوری با احتساب ۶۵۰ تومان کارمزد بانک و ۱۰۰۰ تومان هزینه چاپ قبض، صدور قبض های کمتراز دوهزار تومان مقرون به صرفه نیست و از شرکت ها درخواست شده که کمتر از رقم یاد شده، قبض صادر نکنند.

وی مشترکان آب در شهرها و روستاهای کشور را دعوت کرد که صرفه جویی ۲۵ درصدی آب را با توجه به وخامت وضعیت آب کشور، در دستور کار خود قرار دهند.

آب و فاضلاب برنامه پنجم توسعه ترویج فرهنگ دولت شهر تهران صرفه جویی قانون هدفمندی یارانه ها مشکلات وزارت نیرو هدفمندی یارانه ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر