کد خبر: 212754 A

مجری طرح خصوصی سازی صنعت برق توانیر خبر داد:

براساس مصوبه ۲۸ اسفندماه سال گذشته هیات وزیران و با توجه به پیشینه و تجربه‌های گذشته در واگذاری نیروگاه‌ها٬ دیگر نیروگاهی به‌صورت اموال و دارایی واگذار نمی‌شود و هریک از نیروگاه‌ها در قالب یک شرکت واگذار خواهد شد.

مجری طرح خصوصی‌سازی صنعت برق شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) از توقف واگذاری نیروگاه‌ها به‌صورت رد دیون خبر داد.

به گزارش ایلنا و به نقل از پاون بهمن الله‌مرادی، اظهار داشت: امسال واگذاری نیروگاه‌ها به صورت رد دیون متوقف شده است و هیچ نیروگاه یا بنگاهی به‌صورت رد دیون واگذار نمی‌شود.

وی افزود: براساس مصوبه ۲۸ اسفندماه سال گذشته هیات وزیران و با توجه به پیشینه و تجربه‌های گذشته در واگذاری نیروگاه‌ها٬ دیگر نیروگاهی به‌صورت اموال و دارایی واگذار نمی‌شود و هریک از نیروگاه‌ها در قالب یک شرکت واگذار خواهد شد.

وی افزود: پس از قیمت‌گذاری این شرکت‌ها توسط سازمان خصوصی‌سازی و تصویب آن در هیات واگذاری، نسبت به واگذاری آنها ازطریق بورس و فرابورس اقدام می‌شود.

وی از دولتی ماندن ۲۰ درصد از نیروگاه‌های کشور خبر داد و گفت: براساس پیشنهاد وزارت نیرو به سازمان خصوصی‌سازی نیروگاه‌های سهند٬ شهید مفتح همدان٬ بخش بخار نیروگاه شهید رجایی٬ شیروان٬ ایران‌شهر٬ نکا٬ کرمان٬ شازند٬ اسلام‌آباد اصفهان٬ بیستون٬ بندرعباس٬ بعثت٬ رامین و طرشت درمجموع به ظرفیتی افزون‌بر ۱۴ هزار و ۲۰۰ مگاوات به‌طور کامل در اختیار دولت باقی خواهند ماند.

مجری خصوصی‌سازی صنعت برق گفت: تاکنون ۳۷ نیروگاه حرارتی در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار دارد که خصوصی‌سازی ۱۲ نیروگاه در سال‌جاری در دست اقدام است.

الله‌مرادی اظهار داشت: نیروگاه‌های شهید کاوه٬ صوفیان٬ زرند٬ هسا٬ سیکل ترکیبی شهید رجایی٬ کنارک٬ لوشان منجیل٬ خلیج فارس٬ کنگان، یزد و… به ظرفیت ۴۷۲۳ مگاوات پس از تصویب قیمت و عرضه در سال ۹۳ واگذار می‌شوند.

وی یادآور شد: ارزش این واحدهای نیروگاهی ۶۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

وی تصریح کرد: در تعیین نیروگاه‌هایی که قرار است در اختیار دولت باشد، افزون‌بر مسایل اقتصادی و فنی، موضوع‌های دیگری همچون مسایل اجتماعی٬ سیاسی٬ پایداری شبکه و منطقه جغرافیایی درنظر گرفته شده است.

وی ظرفیت نیروگاه‌های خصوصی در کشور را افزون‌بر ۴۵ درصد مجموع ظرفیت نیروگاهی عنوان کرد و گفت: به‌نظر می‌رسد که با توجه به ایجاد روزنه امید برای بهبود اقتصاد صنعت برق و قول‌های دولت برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو٬ روند خصوصی‌سازی در صنعت برق بهتر از گذشته شود.

وی با بیان اینکه خصوصی‌سازی شرکت‌های توزیع پیچیده‌تر از نیروگاه‌ها است، گفت: شرکت‌های توزیع در پیشانی صنعت برق قرار دارد و از اهمیت زیادی برخوردار هستند که با وجود برگزاری نشست‌ها و بررسی‌های مختلف هنوز روشی مشخص و مناسب برای واگذاری شرکت‌های توزیع یافت نشده است.

وی افزود: طبق قانون متولی اصلی تامین برق درنهایت وزارت نیرو است و در امر خصوصی‌سازی باید نهایت حساسیت و دقت صورت بگیرد تا لطمه‌ای به تامین برق پایدار در کشور وارد نشود.

وی با بیان اینکه سوددهی یکی از موضوع‌هایی است که همواره موردتوجه بخش خصوصی قرار می‌گیرد، گفت: هم‌اکنون قیمت تکلیفی فروش برق قاصله بسیاری با قیمت تمام‌شده دارد که تسهیل خصوصی‌سازی نیازمند واقعی شدن نرخ‌ها و اعمال تعرفه خدماتی مناسب در صنعت برق است.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهادهای مختلفی در زمینه نحوه خصوصی‌سازی شرکت‌های توزیع مطرح شده که این پیشنهادها در حال بررسی است.

واگذاری نیروگاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر