کد خبر: 213324 A

ترکیه اعلام کرد؛

مقامهای ترکیه روز دوشنبه(٢١ مهرماه) اعلام کردند صادرات نفت اقلیم کردستان عراق از پایانه جیهان از مرز ١٧ میلیون بشکه فراتر رفت.

مقامهای ترکیه روز دوشنبه(٢١ مهرماه) اعلام کردند صادرات نفت اقلیم کردستان عراق از پایانه جیهان از مرز ١٧ میلیون بشکه فراتر رفت.

به گزارش ایلنا و به نقل از روزنامه دیلی صباح چاپ ترکیه، منابع اطلاعاتی در شرکت دولتی خطوط لوله ترکیه(بوتاش) روز دوشنبه(٢١ مهرماه) اعلام کردند که صادرات نفت خام اقلیم کردستان عراق که از ماه مه ٢٠١۴ از پایانه جیهان در ترکیه آغاز شده است به ١٧ میلیون بشکه رسید.

در تازه ترین تحولات مربوط به صادرات نفت اقلیم کردستان عراق، نفتکش یونایتد لیدرشیپ متعلق به جزایر مارشال محموله یک میلیون بشکه ای نفت خود را از پایانه جیهان تحویل گرفت و دیروز این پایانه را ترک کرد.

اقلیم کردستان عراق و بغداد پس از ماهها گفتگو بر سر چگونگی تقسیم درآمدهای نفتی هنوز به نتیجه ای نرسیده اند. در همین حال، نفتکش یونایتد لیدرشیپ به همراه یک نفتکش دیگر برای کمک به اقلیم کردستان در فروش مستقل نفت، به سمبل اقدامهای مستقل اربیل تبدیل شدند.

با وجود این که بغداد و واشنگتن با فروش نفت اربیل در بازارهای جهانی، از مسیر پایانه جیهان در ترکیه مخالفت می کنند، نفت خام اقلیم کردستان تا کنون توانسته برای خود مشتری پیدا کند هر چند به علت فشارهای بین المللی از مشخصات این مشتریها نامی برده نمی شود.

نفتکش یونایتد لیدرشیپ مجبور شده بود تا به علت مناقشه نفتی اربیل و بغداد، نزدیک به چهار ماه در آبهای مراکش لنگر بیاندازد. ضمن آنکه نفتکش یونایتد کالاوراتا از ماه اوت امسال در آبهای بین المللی نزدیک به آمریکا لنگر انداخته و نتوانسته محموله نفتی خود را تحویل دهد.

ترکیه صادرات نفت کردستان عراق مراکش نفت واشنگتن میلیون بشکه رفت اقلیم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر