کد خبر: 214541 A

یک مقام نفتی اقلیم کردستان عراق گفت؛

شرکت بریتانیایی گس پلاس خالاکان تائید کرد که میدان نفتی جدید این شرکت در ذخایر منطقه شوشان در شمال عراق قابلیت تجاری دارد.

مقامهای نفت اقلیم کردستان عراق با اعلام تجاری بودن تازه ترین اکتشاف نفتی این منطقه، آن را گام مثبتی برای رسیدن به هدف تولید نفت خود می دانند.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اینترنتی یو پی آی، یک مقام نفتی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که کشف یک میدان تازه در شمال عراق این منطقه را به هدف تولید نفت یک میلیون بشکه در روز نزدیکتر کرد.

شرکت بریتانیایی گس پلاس خالاکان تائید کرد که میدان نفتی جدید این شرکت در ذخایر منطقه شوشان در شمال عراق قابلیت تجاری دارد.

آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق، در بیانیه ای اعلام کرد: از اکتشاف این میدان نفت سبک خوشحالیم، این موضوع می تواند به دستیابی ما به هدف از پیش تعیین شده تولید یک میلیون بشکه نفت در روز تا پایان سال ٢٠١٥ و اوایل ٢٠١۶ میلادی کمک کند.

شرکت گس پلاس خالاکان ارزیابی خود را از مقدار پتانسیل ذخیره نفتی تازه کشف شده ارائه نکرد، اما گفت که چاه اکتشافی شوشان - ١ تولید نفت را آغاز می کند تا از این راه با جمع آوری اطلاعات مورد نیاز بتوان برنامه توسعه آتی میدان را طراحی کرد.

اقلیم کردستان عراق و بغداد بر سر شیوه تولید و فروش نفت خام منطقه شمال عراق با یکدیگر توافق ندارند.

اربیل ادعا می کند بر اساس قانون اساسی عراق می تواند نفت تولیدی خود را به شکل مستقیم به بازارهای بین المللی صادر کند اما بغداد بر این باور است که هرگونه فروش نفت در خاک عراق باید از طریق سازمان دولتی بازاریابی نفت خام عراق(سومو) انجام شود و درآمد حاصل از آن ابتدا به صندوق دولت ریخته شود.

شرکت بین المللی دی ان او هفته گذشته اعلام کرد که روزانه ٩٠ هزار بشکه نفت خام از اقلیم کردستان عراق صادر می کند. اقلیم کردستان عراق در پنج ماه گذشته بیش از ١٧ میلیون بشکه نفت صادر کرده است.

خاک درآمد دولت عراق قانون اساسی کردستان عراق منابع طبیعی نفت میدان اقلیم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر