کد خبر: 214668 A

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان شرکت‌های پتروشیمی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

بهترین مکان برای احداثواحدهای پتروشیمی خلیج فارس وعمان است زیرا هم آب را می‌توان راحت‌تر تهیه کرد و هم به لحاظ صادرات به مشکل بر نمی‌خوریم.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان شرکت‌های پتروشیمی با بیان اینکه از گذشته تا به امروز برای تامین آب واحدهای پتروشیمی مشکلاتی وجود داشته و دارد، گفت: در احداثواحدهای جدید پتروشیمی ۲ فاکتور تامین آب و سهولت در صادرات محصولات باید در نظر گرفته شود.

احمد مهدوی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان شرکت‌های پتروشیمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص لزوم احداثواحدهای پتروشیمی در کنار سواحل، گفت: با توجه به اینکه پتروشیمی‌ها مصرف آب بالایی داشته و جنبه صادراتی هم دارند باید در مناطقی احداثشوند که مشکل تامین آب نداشته و صادرات نیز براحتی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ یک از محصولات پتروشیمی به صورت ۱۰۰ درصد به مصرف داخلی نمی‌رسند، لذا حتما باید در محلی احداثشوند که امکان صادرات به راحتی محیا باشد.

مهدوی تصریح کرد: بهترین مکان برای احداثواحدهای پتروشیمی خلیج فارس و عمان است زیرا هم آب را می‌توان راحت‌تر تهیه کرد و هم به لحاظ صادرات به مشکل بر نمی‌خوریم.

وی با بیان اینکه مکان یابی واحدهای احداثپتروشیمی زیر نظر شرکت ملی پتروشیمی است، خاطرنشان کرد: واحدهایی مثل تولید اوره که نیاز داخلی کشور نیز داریم ومجبور به احداثآن‌ها در نقاط مرکزی کشور شده‌ایم آب مورد نیاز را از سد‌ها تهیه می‌کنیم.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان شرکت‌های پتروشیمی یادآور شد: در گذشته مسئله چگونگی تامین آب واحدهای پتروشیمی در برخی نقاط رعایت نشده و مشکلاتی بوجود آورده است.

وی تاکید کرد: از این به بعد با توجه به کمبود آب بخصوص در مناطق مرکزی ایران و اکثر نقاط کشور باید حتما در کنار سواحل احداثشوند تا برای صادرات و تامین آب به مشکل بر نخوریم.

مهدوی در خصوص سرانجام تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نیز گفت: در زمینه تعیین نرخ خوراک گازی منتظر رای نهایی مجلسیم تا بدانیم که مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به کجا می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: قیمت خوراک طی فرمولی و برای مدت ۱۰ سال تعیین می‌شود و به نرخ محصول مرتبط است یعنی اگر قیمت محصول بالا برود قیمت گاز کاهش می‌یابد و اگر قیمت گاز افزایش یابد نرخ خرواک نیز افزایش خواهد یافت ولی آنچه مسلم است اینکه حداقل ۲۵ درصد IRR را در نظر گرفته‌اند.

واحدهای پتروشیمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر