کد خبر: 214912 A

سکوی فاز ۱۸ به عنوان دومین سکوی فازهای اولویت دار ١٧ و ١٨ میدان گازی پارس جنوبی روز گذشته با روشن شدن مشعل آن، با موفقیت تست و راه اندازی و تاسیسات این سکو مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفت.

شرکت نفت و گاز پارس اعلام کرد: سکوی فاز ۱۸ به عنوان دومین سکوی فازهای اولویت دار ١٧ و ١٨ میدان گازی پارس جنوبی روز گذشته با روشن شدن مشعل آن، با موفقیت تست و راه اندازی و تاسیسات این سکو مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفت.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی شرکت نفت وگاز پارس، هم اکنون گاز ترش مخزن پارس جنوبی به تاسیسات سکویA فاز ١٨ وارد شده و برای انتقال به خشکی در انتظار آماده شدن خط لوله بین فازی میان این فاز و فازهای ١٥ و ١۶ پارس جنوبی است.

قرار است گاز این سکو در پالایشگاه فاز ١٥ و ١۶ پارس جنوبی فرآورش شود.

براساس این گزارش، با آماده سازی خط لوله بین فازی که با هدف پشتیبانی متقابل فازها از یکدیگر و برداشت و پالایش زودهنگام گاز آماده شده فاز ۱۸ میدان مشترک پارس جنوبی انجام می شود، چاههای سکوی A فاز ١٨ به ترتیب در جریان تولید قرار خواهد گرفت.

طبق برنامه ریزی ها، هفته آینده تست نهایی این سکو برا ی برنامه ریزی انتقال گاز این بلوک به پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ انجام خواهد شد.

همچنین مطابق با چارچوب برنامه عملیاتی تنظیم شده، ساخت و نصب دو سکوی اقماری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی نیز تا نیمه نخست سال ٩۴ به پایان خواهد رسید.

هم اکنون اسکلت سکوهای اقماری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی ساخته، عمده سفارش ای کالای این پروژه نیز انجام شده است وعملیات حفاری در دو سکوی اقماری فازهای ١٧و ١٨ میدان گازی پارس جنوبی نیز با فعالیت دو دستگاه دکل هم اکنون از پیشرفت ٣٠ تا ٣٥ درصدی برخوردار است.

توسعه فازهای ١٧ و ١٨ میدان گازی پارس جنوبی به منظور تولید روزانه ٥٠ میلیون متر مکعب گاز طبیعی، ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی و ۴٠٠ تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون تن اتان و ١, ٠٥ میلیون تن گاز مایع انجام می شود.

مراحل توسعه دو بخش خشکی و دریایی این پروژه از جانب کنسرسیومی از شرکتهای ایرانی در دستاجراست.

پیمانکاران طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی و شرکت مهندسی و ساخت صنایع نفت و شرکت صنعتی دریایی ایران(صدرا) هستند.

ایران پارس جنوبی پالایش روابط عمومی گاز نفت نفت و گاز فاز سکوی ١٨
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر