کد خبر: 217143 A

رئیس کمیته نفت و گاز در گفت‌وگو با ایلنا:

مسائلی همچون سیاست، اقتصاد و عوامل اجتماعی را در کاهش قیمت نفت موثر بوده و همچنین رونق بخشیدن به دلار از جمله عواملی بوده که در کاهش بهای نفت نقش داشته است.

رئیس کمیته نفت و گاز کمیسیون انرژی گفت: بهتر است بودجه سال ۹۴ با نفت ۸۵ دلاری بسته شود تا در تحقق اهداف بودجه به مشکل برنخوریم.

نادر فریدونی نماینده مردم فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص اینکه با توجه به افت چشمگیر قیمت نفت در ماه‌های اخیر بودجه ۹۴ باید با نفت چند دلاری بسته شود، گفت: تا کنون کشورهای سازمان تولیدکننده نفت اوپک نتوانسته‌اند تاثیرگذاری مناسبی برای حل بحران قیمت نفت داشته باشند.

وی مسائلی همچون سیاست، اقتصاد و عوامل اجتماعی را در کاهش قیمت نفت موثر خواند و افزود: رونق بخشیدن به دلار از جمله عواملی بوده که در کاهش بهای نفت نقش داشته است.

فریدونی تصریح کرد: مباحثی همچون ستیز با روسیه با توجه به فروکش کردن تنش‌های بین روسیه و اوکراین نیز از جمله دلایل تلاش برای کاهش قیمت نفت از سوی آمریکا و اروپا بوده است زیرا تضعیف اقتصاد روسیه از جمله اهداف این کشورهاست.

وی همچنین بحران عراق و سوریه و ورود داعش به فروش نفت عراق را در کاهش قیمت نفت موثر خواند و افزود: لطمه به اقتصاد ایران با توجه به اینکه تحریم‌ها تاثیری در اقتصاد ما نداشت از دیگر دلایل کاهش یافتن قیمت نفت است.

رئیس کمیته نفت و گاز کمیسیون انرژی تاکید کرد: بنظر می‌رسد کاهش قیمت نفت همچنان ادامه داشته باشد و طبق گمانه زنی‌ها به ۸۰ دلار خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: دولت و مجلس در بودجه بندی ۹۴ باید به نحوی تصمیم بگیرند که بودجه از نفت محوری خارج و بر مبنای صنعت، کشاورزی و دانش بنیان بسته شود.

این نماینده مجلس رقم ۸۵ دلار را بهترین نرخ برای بودجه ۹۴ عنوان کرد و پیش بینی کرد که احتمالا بودجه ۹۴ با نفت ۸۰ تا ۹۰ دلاری بسته شود.

کاهش قیمت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر