کد خبر: 217293 A

درآمد مازاد حاصل از فروش نفت اقلیم کردستان عراق از این پس برای پرداخت حقوق کارکنان دولت استفاده خواهد شد.

مقامهای دولت اقلیم کردستان عراق اعلام کردند که صادرات نفت این منطقه در دو ماه آینده بسیار زیاد خواهد شد و دولت می تواند بدهیهای خود را با پول نفت بپردازد.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اینترنتی بسنیوز از اربیل، دلشاد شعبان، نماینده مجلس اقلیم کردستان عراق، اعلام کرد که انتظار می رود صادرات نفت کردستان عراق در ماه آینده میلادی مقدار چشم افسایی افزایش یابد.

نماینده مجلس اقلیم کردستان عراق اظهار کرد که صادرات نفت کردها به ترکیه ادامه دارد و در آینده نزدیک به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

افزایش صادرات نفت اقلیم کردستان به ترکیه به عنوان یک اقدام سریع برای کاهش فشارهای اقتصادی تحمیل شده بر دولت اقلیم کردستان تلقی می شود.

شعبان گفت: درآمد مازاد حاصل از فروش نفت اقلیم کردستان عراق از این پس برای پرداخت حقوق کارکنان دولت استفاده خواهد شد.

وی همچنین خبر مصادره قسمتی از درآمدهای نفتی اقلیم کردستان توسط دولت ترکیه را تکذیب کرد و گفت که پول نفت اکنون در هالکبانک ترکیه نگهداری می شود و بزودی به اقلیم کردستان عراق منتقل می شود.

شعبان ادامه داد: اقلیم کردستان عراق هم اکنون ٢۴٠ تا ٢٥٠ هزار بشکه نفت در روز صادر می کند و در دو ماه آینده این سطح به ۴٠ هزار بشکه خواهد رسید، با افزایش درآمد نفتی دولت می تواند نیازهای داخلی خود را تامین کند، بویژه این که می تواند حقوق کارکنان خود را پرداخت کند.

دولت مرکزی عراق از ٩ ماه پیش با قطع بودجه اقلیم کردستان حقوق کارکنان دولت را نپرداخت و دولت خودمختار اقلیم کردستان را با روی دیگر زندگی بدون بودجه دولت مرکزی روبرو کرد.

بغداد و اربیل مدتهاست بر سر صادرات مستقل نفت خام اقلیم کردستان عراق با یکدیگر مناقشه دارند. در حالی که اربیل صادرات و فروش مستقل نفت را حق قانونی خود می داند، بغداد فروش نفت را تنها از راه دولت مرکزی قانونی می داند.

بودجه پول ترکیه حقوق درآمد دولت صادرات نفت عراق کردستان عراق نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر