کد خبر: 219996 A

رافائل رامیرز، وزیر امور خارجه ونزوئلا و اسدروبال چاوز، وزیر نفت این کشور برای حضور در کنفرانس دعوت شده اند.

منابع رسمی از سفر وزیر نفت عربستان به ونزوئلا و سپس به مکزیک در هفته جاری خبر دادند.

به گزارش ایلنا و به نقل از رویترز از کارکاس، منابع نزدیک به عربستان سعودی اعلام کردند: علی النعیمی، وزیر نفت عربستان برای حضور در یک کنفرانس اقلیمی هفته جاری به ونزوئلا سفر می کند و سپس سفری به مکزیک خواهد داشت.

یک منبع ونزوئلایی نزدیک به هیئت عربستانی، پیش از آغاز این کنفرانس که از روز سه شنبه(١٣ آبان) تا روز جمعه(١۶ آبانماه) در جزیره مارگاریتا برگزار می شود، به رویترز گفت: نعیمی در نشست تغییرات اقلیمی جوی مارگاریتا شرکت می کند.

این منبع از اظهارنظر درباره این که وزیر نفت عربستان درباره قیمتهای نفت گفتگو خواهد کرد یا خیر، خودداری کرد.

به گفته مقامهای ونزوئلایی، رافائل رامیرز، وزیر امور خارجه ونزوئلا و اسدروبال چاوز، وزیر نفت این کشور نیز برای حضور در این کنفرانس دعوت شده اند.

وزارت امور خارجه ونزوئلا در بیانیه ای اعلام کرد: رامیرز قرار است روز سه شنبه صبح(١٣ آبانماه) در این کنفرانس سخنرانی کند.

بابا این حال این منبع در کاراکاس از اظهارنظر درباره این که قرار است نشستی میان وزیران ونزوئلایی و النعیمی برگزار شود، خودداری کرد.

ونزوئلا به دلیل افت قیمتهای نفت، خواستار برگزاری نشست فوق العاده سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) است، اما عربستان به نظر می رسد که از قیمتهای پایین نفت راضی است.

النعیمی از ماه سپتامبر گذشته که بازارها وارد سراشیبی سقوط نفت بوده اند، درباره قیمتهای این ماده به صورت عمومی سخن نگفته است.

یک منبع عربستانی نیز با تایید سفر النعیمی به ونزوئلا در هفته جاری، به سفر رسمی وی به مکزیک اشاره نکرد.

یک منبع دیپلماتیک و یک منبع دولتی در مکزیک به رویترز گفتند: نعیمی ١٢ تا ١۴ نوامبر(٢١ تا ٢٣ آبانماه) برای حضور در یک رویداد سازمان یافته توسط اتحادیه گاز مکزیک و وزارت انرژی این کشور به شهر آکاپولکو مکزیک سفر می کند.

سخنگوی شرکت پمکس مکزیک اعلام کرد: هیچ نشستی برای دیدار با امیلیو لوزویا، مدیرعامل شرکت نفت مکزیک برنامه ریزی نشده است.

نعیمی در اواخر دهه ١٩٩٠ به امضای قراردادی با ونزوئلا و مکزیک برای کاهش تولید و بهبود قیمتهای نفت که به حدود ١٠ دلار برای هر بشکه کاهش یافته بود، کمک کرد.

آخرین سفر نعیمی به ونزوئلا سال ٢٠٠۶ و برای حضور در نشست اوپک به میزبانی هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق ونزوئلا بود.

وزیر نفت عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر