کد خبر: 222494 A

مجری خط دهم سراسری انتقال گاز:

خط ۵۶ اینچ خط بزرگی است که ۱۵۰ سانتی متر قطر دارد در جاهایی خط را شاخه به شاخه می کنیم تا بتوانیم تا آخر آذر ماه ۸۰ کیلومتر را یکپارچه کنیم اما مشکل تست خط است که عملی پیچیده و زمان بر است.

مجری خط دهم سراسری انتقال گاز گفت: در صورت ضیق وقت از مقامات مجوز لازم را می گیربم و با روشهایی که خودمان می دانیم بدون تست کار را انجام دهیم

به گزارش خبرنگار ایلنا حسن پایون مجری خط دهم سراسری انتقال گاز در نشست خبری که به منظور تشریح مراحل عملیات انتقال گاز در خط یاد شده برگذار شد، از این پروژه بعنوان یک جهاد صنعتی یاد کرد و گفت: در عرض چند سال گذشته به دلایلی ما هیچ گاز جدیدی تولید نکردیم و منبع جدیدی در کشورنبوده است بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم زنگنه به شرکت گاز ماموریت انجام آن را داده و اعلام کرد که در سال جاری به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم برای حفظ گاز مردم، گاز صنعت، کارخانجات و نیروگاهها قطع شود.

وی فزود: طبق دستور وزیر در سال جاری همه مردم باید از گاز بهره مند شوند و همچنین نیروگاهها گاز دار شوند زیرا سوخت مایع بسیار با ارزش است و اصلا نباید به عنوان سوخت مصرف شود

پایون خاطرنشان کرد: عزم جدی وجود داکه دارد که در منابع جنوب بعد از سال ها که فقط توسعه داشته و تولیدی نداشتیم ۷۰ تا ۸۰ میلیون متر مکعب اصافه تولید ایجاد شود و این تولید اضافی راهی ندارد که وارد کشور شود مگر اینکه خط دهم و این ایستگاه تکمیل شود و گرنه اضافه تولید در مبدا حبس شده و هیچ راه انتقالی به کشور ندارد.

وی تصریح کرد: خط دهم سراسری از منابع گازی جنوب تا این ایستگاه قبلا احداثشده هدف این است که ۷۰میلیون متر مکعب گاز به اصفهان، یزد و بخشی نیز به خطوط سراسری اول، دوم و سوم برود و ار آنجا به سایر نقاط کشور برود این خط ۱۷۰ کیلومتر از اینجا تا استان اصفهان بوده و از آنجا تقسیم می شود.

" مجری خط دهم سراسری انتقال گاز " توضیح داد: ۱۰۰کیلومتر از این خط در چهارمحال بختیاری قبلا اجرا و تزریق گاز شده ولی حرکت گاز نداریم و ۸۰ کیلومتر در فاصله ایستگاه پتاوه تا چهارمحال بختیاری اجرا نشده که در حال اجرای آن هستیم.

وی افزود: مسایل عدیده ای از جمله صعب العبور بودن مسایل زیست محیطی و مسایل گران شدن ارز اختلاف با پیمانکاران باعثشد ۸۰ کیلومتر در میانه خط ابتر و بلا اجرا باقی بماند و حال شرکت مهندسی توسعه گاز عزم جزم کرده این ۸۰کیلومتر اجرا و راه اندازی و به کشور تحویل داده شود تا مردم زمستان راحتی داشته باشند.

وی با بیان اینکه عدم موازنه تولید و مصرف داریم، گفت: ۸ سال است که به مردم گاز داده ایم، انشعاب نصب کردیم به روستاییان گاز داده ایم اما موازنه تولید نداریم.

" پایون " با بیان اینکه زمستان سرد غیر عادی قطعا برای کشور مشکل ایجاد می کند، یادآور شد: وزیر دستور اکید داده که سوخت مایع استفاده نشود چون گران قیمت است.

وی افزود: ما بار سنگینی روی دوشمان است که موانع را برطرف کنیم امیدواریم این خط را قبل از اوج سرما تا اخر آذر ماه با اواسط دی ماه به کشور تحویل دهیم.

وی در ادامه به چالش های این طرح اشاره و تصریح کرد: خط ۵۶ اینچ خط بزرگی است که ۱۵۰ سانتی متر قطر دارد در جاهایی خط را شاخه به شاخه می کنیم تا بتوانیم تا آخر آذر ماه ۸۰ کیلومتر را یکپارچه کنیم اما مشکل تست خط است که عملی پیچیده و زمان بر است.

پایون گفت: باید این خط را به قطعات تقسیم کنیم چون اگر به صورت یکپارچه آب بدهیم با توجه به بالا بودن هد آب فشار آب خط را از بین می برد لذا باید به قطعات تقسیم کنیم و طوری آب به خط تزریق کنیم که خط هوا نگیرد لذا با توجه به این رویه این پروژه زمانبر است اگه بتوانیم به تست برسیم تا آخر آذر آماده بهره برداری می شود.

و ی تصریح کرد: در صورت ضیق وقت از مقامات مجوز لازم را می گیربم و با روشهایی که خودمان می دانیم بدون تست کار را انجام دهیم چون تمام سردوش هایمان را رادیوگرافی می کنیم هیچ نقطه صعفی در این سردوشها وجود ندارد با توجه به اینکه می خواهیم خط را تا اول دی به به بهره بردار تحویل دهیم تا گاز به مرکز کشور برسد در صورت لزوم از تست زدن صرفنظر می کنیم.

پایون گفت: خط دهم حدودا ۶۰۰ کیلومتر است از منابع گازی پارس جنوبی شروع می شود تا اینجا۴۳۰ کیلومتر گازدار است از این به بعد به طول ۱۷۰ کیلومتر در دست تکمیل است.

وی توضیح داد: این خط در اصفهان چتد شاخه شده یک شاخه برای مصرف اصفهان و یزد و بقیه انشعابات به خطوط سراسری موجود یعنی خط دوم و سوم وصل تا به شنال کشور برود.

وی بیان اینکه برای خط دهم۷۰ تا ۸۰میلیون مترمکعب در روز برنامه داریم که به کشور کمک کنیم، گفت: اصفهان یکی از پرمصرف ترین استانها به لحاظ مصرف گاز است بطوری که ۴۰ تا ۴۵میلیون مترمکعب گاز مصرف می کند، اگر این خط استان اصفهان تامین کرد با خطوط سراسری اول، دوم، سوم گاز را به شمال کشور منتقل و پایداری گاز در کل کشور محفوظ می ماند.

پایون خاطرنشان کرد: ما موظفیم به مردم گاز برسانیم تا وقتی که مردم در مضیقه اند تلاش می کنیم گاز را برسانیم.

وی در ادامه به مصرف بالای کشور اشاره و یادآور شد: خط ۲ گاز برای مصرف تمام کشور ژاپن کافی است در حالی که مصرف سرانه ما ۵ تا۱۰ برابر ژاپن است یعنی ما یک کشور ۷۲ میلیونی به اندازه چین یک میلیارد و اندی جمعیت گاز صرف می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شرکت گاز در هر شرایطی گاز مردم را تامین می کند کما اینکه در زمستان گذشته هم اگر تلاش شرکت گاز نبود تمام قطعه شمال کشور قطعی گاز داشت.

پایون در ادامه یادآور شد: در پروسه انتقال خط لوله دهم سعی بر این است که نکات زیست محیطی رعایت شود بزوری که عرض خط لوله ۲۱ متری را تبدیل به ۱۵ متر کرده ایم و در یک جا ۳ خط انتقال داریم.


وی گفت: طی جلسات متعدد با محیط زیست اختیار تصمیم گیری به آنها واگذار شد برای اولین بار خط دهم از بین دو خط عبور داده شده که این رویه با عثشد درختان کمتری قطع شود و در واقع با انتقال این خط با توجه به اینکه از سوزاندن درختان برای استفاده گرماایی جلوگیری می شود کمک شایان توجهی به محیط زیست شده است.


پایون میزان هزینه پروژه خط انتقال گاز پتاوه - اصفهان را ۶.۸۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر