کد خبر: 222560 A

ویکاتور اوربان، نخست وزیر لهستان از اتحادیه اروپا خواست به منظور تضمین رسیدن گاز آذربایجان به بازارهای گاز اروپای مرکزی، شبکه اتصال خطوط لوله گاز در مرز کشورهای عضو بسازد.

نخست وزیر لهستان از اتحادیه اروپا خواست تا با اتصال شبکه های گازی در مرز کشورهای عضو، انتقال گاز از آذربایجان به اروپای مرکزی تضمین شود.

به گزارش ایلنا و به نقل از خبرگزاری رویترز از بوداپست، ویکاتور اوربان، نخست وزیر لهستان از اتحادیه اروپا خواست به منظور تضمین رسیدن گاز آذربایجان به بازارهای گاز اروپای مرکزی، شبکه اتصال خطوط لوله گاز در مرز کشورهای عضو بسازد.

وی در پی سفر رسمی روز سه شنبه(٢٠ آبانماه) الهام علی یف، رئیس جمهوری آذربایجان به لهستان و امضای یک توافقنامه همکاری راهبردی میان دو کشور، گفت: طرح انتقال گاز آذربایجان به اروپای مرکزی به طور کلی جز منافع راهبردی اروپا خواهد بود.

اوربان افزود: کار ما در سالهای پیش رو ایجاد شرایطی برای رسیدن گاز آذربایجان از جنوب اروپا به مرکز این قاره خواهد بود.

کشورهای واقع در مرکز اروپا بیشتر گاز مورد نیاز خود را از روسیه و از مسیر اوکراین دریافت می کنند؛ مسیری که با خطر امنیت انرژی روبروست.

گاز آذربایجان می تواند اواخر دهه جاری به وسیله خطوط لوله طراحی شده ترانس آدریاتیک(تاپ) و ترنس آناتولین(خط لوله آذربایجان - ترکیه) به جنوب اروپا برسد.

این خطوط لوله سالانه میلیاردها مترمکعب گاز فاز دوم میدان شاهد آذربایجان را هم انتقال خواهند داد.

نخست وزیر لهستان اعلام کرد: قراردادهای کنونی تنها رسیدن گاز آذربایجان را به جنوب اروپا تضمین می کند و رسیدن گاز به دیگر مناطق، نیاز به توسعه شبکه های گازی دارد.

وی گفت: تنها راه رسیدن به این هدف، اتصال شبکه های گازی کشورهای همسایه است که نخستین اقدام در ایجاد یک بازار مشترک گازی در اروپا به شمار خواهد رفت.

اتحادیه اروپا انرژی ترکیه روسیه گاز لهستان واردات گاز آذربایجان اروپا تضمین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر