کد خبر: 225782 A

میدانی در اختتامیه دهمین نمایشگاه صنعت آب:

بیشتر فعالیت‌ها در قالب خرید تضمینی است و بودجه ردیف تضمینی آب و پساب در بودجه سال آینده پنج برابر شده است؛ در این بخش به‌ازای هر واحد ردیف تضمینی می‌توان ۱۰ واحد سرمایه‌گذاری جذب کرد.

میدانی تصریح کرد: حتی اگر میلیاردها تومان سرمایه به بخش آب وارد شود، عدم مدیریت جامع و به‌هم پیوسته، احیای منابع و اکوسیستم‌های آب میسر نخواهد بود.

به‌گزارش خبرنگار ایلنا رحیم میدانی در مراسم اختتامیه دهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب گفت: بخش آب کشور در آستانه تحول است.

وی افزود: در عرصه طرح‌های عمرانی، ۱۴۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام در بخش آب کشور داریم که دولت قادر به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام نیست و تکمیل این طرح‌ها بدون حضور بخش خصوصی سال‌ها به طول خواهد انجامید.

میدانی تصریح کرد: ساختار اقتصاد آب معیوب است و اگر صنعت آب صنعت خوداتکایی بود و می‌توانست هزینه‌های خود را تامین کند، در نگهداری تاسیسات خود و سرمایه‌های ملی نیز محتاج یارانه و کمک نمی‌شد و بهتر از این عمل می‌کرد.

وی افزود: بیشتر فعالیت‌ها در قالب خرید تضمینی است و بودجه ردیف تضمینی آب و پساب در بودجه سال آینده پنج برابر شده است؛ در این بخش به‌ازای هر واحد ردیف تضمینی می‌توان ۱۰ واحد سرمایه‌گذاری جذب کرد.

وی دیگر جبهه ایجاد تحول در بخش آب را بحثحفاظت و مدیریت منابع آب کشور عنوان کرد و افزود: در کنار طرح‌های عمرانی، گروه جدید مدیریت آب کشور بخش آب را منحصر به اجرای طرح‌های عمرانی نمی‌داند و بخش آب را در اجرای طرح خلاصه نمی‌داند.

معاون وزیر نیرو گفت: بحران آب کشور فقط در آب شرب منحصر نیست و بخش آب کشور با چالش‌های گوناگونی مانند تغییر اقلیم نیز مواجه است که مردم و مدیران هر دو باید خود را با این وضع سازگار کنند و در بلندمدت برای رفع این مشکلات گام بردارند.

وی با بیان اینکه خارج از طرح مدیریت جامع حوضه‌های آبریز، قادر به احیای منابع آب نخواهیم بود، ادامه داد: ۲۰ سال زمان می‌طلبد که وضعیت آب زیرزمینی کشور به وضعیت پیشین بازگردد؛ رودخانه‌ای همچون کارون سال‌ها زمان می‌خواهد تا به وضعیت پیشین خود بازگردد و یا دریاچه ارومیه که در ۱۰ سال گذشته با بحران مواجه شده است، زمان بسیاری نیاز دارد که حیات دوباره پیدا کند.

بخش آب کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر