کد خبر: 239913 A

این امر در کنار آمار هفته گذشته مبنی بر رسیدن عرضه نفت روسیه به بالاترین سطح پس از سقوط شوروی سابق و افزایش صادرات نفت عراق به بالاترین سطح از دهه ۱۹۸۰، سقوط مجدد قیمت نفت را رقم زد.

در آخرین ساعات کاری امروز قیمت نفت باز هم رکورد زد و به ۴۹ دلار رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از رویترز در پی تخفیف فروش نفت عربستان به مشتریان اروپایی که نگران‌ها درباره اشباع عرضه را تشدید کرد، نفت برنت به کمتر از ۵۳ دلار در هر بشکه سقوط کرد.

این قیمت پایین ترین قیمت در ۵.۵ سال اخیر است و همچنان پیش بینی می شود که این سقوط قیمت ادامه داشته باشد.

بیارن شیلدروپ تحلیلگر نفتی در اسلو گفت: عربستان هیچ نشانه‌ای از عقب نشینی نشان نمی‌دهد. ذخایر نفتی همچنان در حال پر شدن هستند.

در شرایطی که عربستان قیمت فروش نفت خود به آسیا را افزایش داده است، برخی تحلیلگران می گویند کاهش قیمت فروش به اروپا بیانگر این است که عربستان همچنان به دفاع از سهم بازار خود فکر می‌کند.

این امر در کنار آمار هفته گذشته مبنی بر رسیدن عرضه نفت روسیه به بالاترین سطح پس از سقوط شوروی سابق و افزایش صادرات نفت عراق به بالاترین سطح از دهه ۱۹۸۰، سقوط مجدد قیمت نفت را رقم زد.

نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه امروز سه‌شنبه با کاهش پنج درصدی ۵۲ دلار و چهار سنت در هر بشکه معامله شد که پایین ترین از سطح مه ۲۰۰۹ تاکنون است. همچنین نفت سبک آمریکا ۴۹ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه معامله شد.

مارک کنان رییس تحقیقات بازارهای آسیا در موسسه سوشیت جنرال گفت: برخی عوامل فشار نزولی روی قیمت نفت را حفظ کرده است. وی به نگرانی درباره یونان، عرضه بالای روسیه، عراق و ‌آمریکا و همچنین افزایش ارزش دلار اشاره کرد.

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که ذخایر نفتی آمریکا در هفته منتهی به دوم ژانویه افزایش یافته است.

افزایش ارزش دلار قیمت نفت برای دارندگان دیگر ارزها را گرانتر می‌کند. ضعف یورو به کاهش بیشتر قیمت نفت خواهد انجامید، زیرا قدرت خرید دارندگان این واحد پولی برای خرید نفت که با دلار معامله می شود پایین می‌آید.

برخی اقتصاددانان انتظار دارند که کاهش قیمت نفت به افزایش قدرت خرید کشورهای مصرف کننده و تقویت اقتصاد جهانی منجر شود اما سقوط ۵۰ درصدی قیمت نفت از ماه ژوئن همچنین نگرانی‌ها درباره تورم را افزایش داده است.

اسلو اقتصاد تورم دلار روسیه صادرات نفت عراق قیمت نفت نفت یونان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر