کد خبر: 241683 A

علیرضا دائمی در جمع خبرنگاران اعلام کرد:

پیش بینی بر این است که طی ۵ سال آینده به تدریج ساخت و بهره برداری طرح های مربوط به این بخش به بخش خصوصی واگذار شود و دولت به وظیفه اصلی حاکمیتی خود بپردازد، هرچند مانع بزرگ تفاوت هزینه تمام شده و تعرفه های دولتی است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه توانمندسازی و تقویت بخش خصوصی و جذب سرمایه از دیگر رویکردهای بودجه سال آینده است، گفت: برای این منظور راهکار های مناسبی پیش بینی شده که برای بخش خصوصی جذاب و موجب تقویت توان آنها خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا دائمی در گفت و گو با خبرنگاران در تشریح بودجه سال آینده وزارت نیرو، گفت: در بودجه سال ۹۴ به لحاظ جایگاه و اهمیت آب در بخش های مختلف بخصوص اقتصادی، بهره وری و نگهداری از تاسیسات آبی مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ارزش تاسیسات موجود کشور در بخش آب و برق بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: برای حفاظت و بهره برداری صحیح از این حجم تاسیسات، توجه به صیانت از شرایط موجود ضروری است.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: موضوع حفاظت از آب های زیرزمینی بخش دیگری از رویکرد بودجه ای است چرا که بیش از۵۰ درصد منابع آبی از آب های زیرزمینی تامین می شود.

دائمی با اشاره به آنکه متاسفانه ۲۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد، گفت: برداشت از این چاه ها موجب کاهش حجم منابع آب زیرزمینی شده که به لحاظ شرعی و قانونی ادامه این روند مجاز نیست.

وی خاطرنشان کرد: برداشت غیرمجاز از آب های زیرزمینی در ۱۴ سال اخیر سبب بروز مشکلاتی همچون فرورفتن زمین و ایجاد ترک های بزرگ و شوری آبهای زیرزمینی و کاهش منابع زیرزمینی شده به طوری که این مباحثبرخی از استان های کشور از جمله فارس، کرمان، یزد و خراسان جنوبی را در معرض تهدید ملی قرار داده است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه توانمندسازی و تقویت بخش خصوصی و جذب سرمایه از دیگر رویکردهای بودجه سال آینده است، گفت: برای این منظور راهکار های مناسبی پیش بینی شده که برای بخش خصوصی جذاب و موجب تقویت توان آنها خواهد شد.

دائمی تصریح کرد: پیش بینی بر این است که طی ۵ سال آینده به تدریج ساخت و بهره برداری طرح های مربوط به این بخش به بخش خصوصی واگذار شود و دولت به وظیفه اصلی حاکمیتی خود بپردازد، هرچند مانع بزرگ تفاوت هزینه تمام شده و تعرفه های دولتی است.

وی توجه به اقتصاد مقاومتی در بودجه ۹۴ را از دیگر رویکردهای این وزارتخانه عنوان کرد و اظهار داشت: در بخش های مرتبط با صنعت آب و برق به موضوعات پایداری و استفاده از منابع با رویکرد بلندمدت صادرات برق خدمات کیفی مورد توجه قرار گرفته است.

دائمی گفت: در لایحه بودجه سال آینده ۷۳۰۰ میلیارد تومان به اعتبارات عمرانی این وزارتخانه تخصیص داده شده که این رقم نسبت به اعتبارات سال گذشته ۳۳ درصد افزایش داشته است.

استان های کشور بخش خصوصی برق بودجه بهره وری خراسان جنوبی دولت سرمایه لایحه بودجه یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر