کد خبر: 241929 A

رئیس کمیته سرمایه گذاری شرکت ملی گاز ایران در یازدهمین نمایشگاه انرژی در کیش،

شرکت ملی گاز تاکنون زیر بار انتشار اوراق مشارکت به دلیل میزان بالای بهره آن نرفته و نخواهد رفت / در بودجه اجازه انتشار اوراق مشارکت را به ما داده‌اند اما ترجیح می‌دهیم تا زمانی که این اوراق شرایط بهتر پیدا نکرده‌اند از آن‌ها استفاده نکنیم.

سهیلی‌پور با اشاره به اینکه شرکت ملی گاز به دنبال انتخاب فاینانس مناسب در پروژه‌های گاز است، افزود: تاکنون ۴۰ شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در بخش گاز اعلام آمادگی کرده‌اند و حتی توافق نهایی شرکت فرانسوی نیز حاصل شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اصغر سهیلی‌پور مشاور مدیرعامل و رئیس کمیته سرمایه گذاری شرکت ملی گاز ایران؛ در حاشیه یازدهمین نمایشگاه انرژی کیش در جمع خبرنگاران، گفت: برای اجرای هر یک از خطوط انتقال و ایستگاه تقویت فشار حدود ۴ میلیارد دلار هزینه می‌شود.


وی با تاکید براینکه با پیگیریهای وزیر نفت و توجه دولت به پروژه‌های خطوط انتقال گاز پارس جنوبی افزود: شرکت ملی نفت علی رغم سالهای گذشته قبول کرده که مجموعه خطوط انتقال جزو پروژه‌های بالادستی نفت محسوب شود چرا که اگر گاز تولید شده به نقاط مختلف کشور ارسال نشود مجبور به سوزاندن آن می‌شود.


وی افزود: شورای اقتصاد نیز با نظر مجموعه نفت موافقت کرد و از محل بند «ق» بودجه سال سالجاری ۱۰ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار رای این پروژه‌ها در نظر گرفتند.


سهیلی‌پور با تاکید بر اینکه این اعتبارات مهم‌ترین منابع درآمدی شرکت است که تا سال ۹۶ برای ادامه کار کفایت می‌کند، افزود: برای ادامه کار ۱۰ می‌لون دلار دیگر نیاز داریم. به عبارتی تا پایان برنامه ششم ۳۰ میلیارد دلار برای اجرای پروژه‌ها نیاز داریم که ۱۷ میلیارد دلار از محل بند ق تبصره ۲ قانون بودجه ۹۳ تامین می‌شود و برای مابقی آن می‌باید از سال ۹۴ به بعد برنامه ریزی جدیدی را پیش بینی کنیم.


وی تصریح کرد: ۱۰ میلیارد دلار از ۱۷ میلیارد دلار تامین شده برای پروژه‌های خطوط انتقال ۵۶ اینچ ششم و نهم و یازدهم پارس جنوبی به نقاط مختلف کشور خواهد بود و ۷ میلیارد دلار نیز برای گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان و برخی دیگر از نقاط کشور خواهد بود.


وی افزود: ۵۶۰ میلیون دلار از اعتبارات این بخش پرداخت شده و مابقی در سالهای آینده پرداخت خواهد شد.


سهیلی‌پور با اشاره به اینکه شرکت ملی گاز به دنبال انتخاب فاینانس مناسب در پروژه‌های گاز است، افزود: تاکنون ۴۰ شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در بخش گاز اعلام آمادگی کرده‌اند و حتی توافق نهایی شرکت فرانسوی نیز حاصل شده است.
وی ابراز امیدواری کرد که همین توافق در مورد سایر شرکت‌ها هم نهایی شود، در حال حاضر از کشورهای فرانسه، ایتالیا، انگلستان، کانادا، چین و کرده اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری داشته‌ایم اما امکان اعلام نام شرکت‌ها نیست.


وی در خصوص انتشار اوراق مشارکت نیز تصریح کرد: شرکت ملی گاز تاکنون زیر بار انتشار اوراق مشارکت به دلیل میزان بالای بهره آن نرفته و نخواهد رفت.


سهیلی‌پور در ادامه افزود: در بودجه اجازه انتشار اوراق مشارکت را به ما داده‌اند اما ترجیح می‌دهیم تا زمانی که این اوراق شرایط بهتر پیدا نکرده‌اند از آن‌ها استفاده نکنیم.

جدب فاینانس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر