کد خبر: 242031 A

یک مقام مسئول در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا:

با فرآیند طراحی شده با مبنا قرار دادن تعاونی‌های مرز نشینان سهمیه ای در نظر گرفته می شود و سود حاصل از آن به مرزنشینان تعلق خواهد گرفت.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی و نظارت بر حمل و نقل با تاکید براهمیت رونق بازارچه های مرزی از نظر ستاد گفت: با فرآیند طراحی شده با مبنا قرار دادن تعاونی‌های مرز نشینان سهمیه ای در نظر گرفته می شود و سود حاصل از آن به مرزنشینان تعلق خواهد گرفت.

به گزارش ایلنا، قاسم خورشیدی در نشست مشترک مسوولان ستاد با نمایندگان مناطق مرزی کشور افزود: براساس مصوبه کارگروه پیشگیری از قاچاق فرآورده های نفتی؛ چهار نوع صادرات شامل خرید و فروش و ذخیره سازی در انحصار وزارت نفت، خرده فروشی در بازارچه های رسمی مرزی، فروش به مرزنشینان از طریق تعاونی مرزنشینان پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه در این فرآیند تعیین قیمت بر عهده استانداری‌ها خواهد بود، گفت: در نقاط ساحلی نیز به دنبال اجرای طرح بنکرینگ هستیم.

عملیات بانکرینگ یا سوخت رسانی به کشتی ها در منطقه خلیج فارس و دریای عمان و سایر حوزه ها یکی از فعالیت‌های جدید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران است. با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و قرار گرفتن در مجاورت آبهای خلیج فارس و دریای عمان و برخورداری از حجم قابل توجه نفت‌کوره تولیدی پالایشگاهها، با رونق صنعت بنکرینگ می توان این توان بالقوه را به بالفعل تبدیل کرد.

وی گفت: فروش سوخت از طریق مرز نشینان در مرزهای شرقی کشورابلاغ شده و در حال گذراندن فرآیند اجرایی آن است‌که بر اساس آن سوخت با قیمت ۱۵ هزار ریال در اختیار مرزنشینان قرار می گیرد.

خورشیدی با اشاره به برخی سوء استفاده ها از کارت های سوخت، گفت: ۶ میلیون کارت سوخت با هماهنگی ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت از رده خارج شد که عمدتا مربوط به موتورسیکلت ها بود که ماهیانه ۸.۵ میلیون لیتر یارانه ای را مصرف می کردند.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی و نظارت بر حمل و نقل با اشاره به وجود ۷۵۰ هزار کارت فعال در سیستم حمل و نقل دیزلی کشور گفت: با طبقه بندی این ناوگان به ۹ طبقه به هر کدام از این خودروها ها بین ۶۰ تا ۳۰۰ لیتر نفت و گاز تعلق می گیرد.

وی افوزد: روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر حق برداشت برای این تعداد ناوگان حمل و نقل دیزلی وجود دارد این در حالی است که حدود ۵۵ میلیون لیتراز سوخت تخصیصی به این بخش مصرف می شود.

خورشیدی در ادامه افزود: به دنبال طبقه بندی ناوگان حمل و نقل عمومی از ۹ طبقه به ۱۴ طبقه هستیم که در پی آن ۲ طبقه به ناوگان مسافری و ۳ طبقه به ناوگان باری افزوده خواهد شد.

**تقسیم کارت سوخت های ناوگان دیزلی به درون شهری و برون شهری

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی و نظارت بر حمل و نقل، همچنین از تصمیم ستاد برای تقسیم کرات های سوخت ناوگان دیزلی به دو دسته دورن شهری و برون شهری خبر داد و گفت: در حال حاضر به دلیل یکسان بودن تمامی خودروها سوخت مساوی دریافت می کنند که با تفکیک دورن شهری و برون شهری بودن سوخت کمتری به ناوگان شاغل در بخش دورن شهری تعلق خواهد گرفت.

خورشیدی میزان مصرف یک اتوبوس واحد درون شهری را به استناد استعلام های صورت گرفته ۱۴۰ لیتر اعلام کرد و گفت: این درحالی است که میزان سوخت اختصاصی به این خودرو با اتوبوس مشغول در خط تهران – زاهدان یکسان است.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی و نظارت بر حمل و نقل با امکان پذیر نبودن تخصیص سوخت بر اساس پیمایش و نصب GPS و رد یاب اشاره کرد و گفت: در حوره حمل و نقل سامانه ای تحت عنوان بارنامه برخط امکان کنترل فعالیت و میزان پیمایش ناوگان حمل و نقل عمومی وجود خواهد داشت.

خورشیدی با بیان اینکه در این شرایط بدون دریافت بارنامه کارت سوخت خودروها شارژ نخواهد شد، گفت: امکان اجرایی شدن این روش با شخصی سازی کارت های سوخت ممکن خواهدشد.

وی با بیان آماری از وضعیت مصرف فرآورده های نفتی در کشور تصریح کرد: از ۹ پالایشگاه در کشور، هفت پالایشگاه خصوصی و دو پالایشگاه دولتی هستند که روزانه تقریباً یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام دریافت می کنند که با تمهیدات در نظر گرفته شده بخش اعظمی از آن تبدیل به گاز خواهد شد.

خورشیدی اضافه کرد: از این میزان نفت خام دریافتی، قریب به ۲۰ درصد به فرآورده های غیریارانه ای از قبیل قیر و مابقی به فرآورده های یارانه ای تبدیل می شود.

وی میزان توزیع پنج فرآورده یارانه ای در سال گذشته در کشور را ۲۴۷ میلیون لیتر عنوان و تصریح کرد: این فرآورده های یارانه ای شامل نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید، بنزین و گاز مایع بوده که افزون بر ۱۱۰ هزار میلیارد تومان برای ۵ فرآورده ای که در کشور تولید می شود یارانه دولتی پرداخت شده است.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی و نظارت بر حمل و نقل، میزان سوخت یارانه ای اختصاصی به این ۵ فرآورده را ۲۵۰ میلیون لیتر اعلام کرد و افزود: ۸ درصد معادل ۲۰ میلیون لیتر از سوخت اختصاصی قاچاق می شود.

خورشیدی افزود: در ۶ ماه نخست سال ۹۲ روزانه ۲۳۴ میلیون لیتر سوخت توزیع شده است که این رقم در مدت مشابه در سال جاری به ۲۱۸ میلیون لیترمعاول ۶.۸ درصد کاهش مصرف داشته است.

وی این میزان کاهش در مصرف را ناشی از مدیریت مناسبت در توزیع عنوان کرد و خاطر نشان کرد: در پی این کاهش مصرف در ۶ ماهه سال ۹۳ رقم صرفه جویی شده در سوخت یک میلیاردو ۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

خورشیدی با اشاره به افزایش ۸ درصدی مصرف بنزین در ۶ ماهه نخست سال ۹۲ نسبت به مدت مشابه در سال ماقبل گفت: در سال جاری با توجه به افزایش ۲.۲ درصدی تعداد ناوگان حمل و نقل عمومی روند کاهشی را در افزایش مصرف داشته ایم.

به گفته خورشیدی؛ تزریق این یارانه در بودجه به جای اختصاص یارانه به این بخش، می تواند منجر به تحول بزرگی در بخش عمرانی کشور شود.

وی در خاتمه سخنانش، با اشاره به کاهش مصرف پنج فرآورده نفتی نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید، بنزین و گاز مایع گفت: در شش ماه نخست امسال؛ مصرف این فرآورده های نفتی شش و هشت دهم درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت که این رقم معادل روزانه ۱۲ میلیون دلار و سالانه افزون بر چهار میلیارد دلار صرفه جویی ارزی است.

بنزین حمل و نقل عمومی دلار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشتی موتورسیکلت ناوگان حمل و نقل نفت و گاز یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر